Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Zofia Kołacz – żołnierz Batalionów Chłopskich z ziemi sandomierskiej

Tomasz Trepka
Freeimages.com
- Wydawała się być nieśmiertelną. Energii, chęci działania i radości życia mógł jej pozazdrościć niejeden nastolatek. Z tym większą przykrością przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Kołacz, żołnierzu Batalionów Chłopskich, szefowej sandomierskiej grupy Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Żegnamy wspaniałego człowieka, ludowca, kombatanta i działacza społecznego – scharakteryzował zmarłą Józef Szczepańczyk, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Porucznik Zofia Kołacz „Lewkonia” urodziła się w 1926 roku w Obrazowie w powiecie sandomierskim. Należała do Batalionów Chłopskich od kwietnia 1944 roku. Jednocześnie była łączniczką placówki konspiracyjnego Ludowego Związku Kobiet [zajmował się on między innymi obsługiwaniem konspiracyjnej sieci łączności, kolportażem prasy oraz opieką na rodzinami pomordowanych i więzionych przez Niemców – redakcja] działającej na terenie gminy Obrazów, pod dowództwem Józefa Osucha „Rydza”. Ukończyła podziemny kurs sanitarny.

Po zakończeniu wojny wstąpiła w szeregi Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, do Polskiego Stronnictwa Ludowego, a następnie – Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Znalazła się także na celowniku komunistycznego aparatu represji. Ukończyła także szkołę pielęgniarską. Mieszkała w Kielcach, Sandomierzu, Dacharzowie oraz Pielaszowie. Pracowała społecznie oraz działała w Chłopskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Otrzymała między innymi Krzyż Partyzancki przyznawany przez władze państwowe za zasługi w walce z niemieckim okupantem oraz Medalem Wincentego Witosa. Od 1993 roku była czynnie zaangażowana w działalność Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Sandomierzu.

Konspiracyjna działalność Zofii Kołacz znana była przede wszystkim w regionie sandomierskim. Tak scharakteryzowała funkcjonujące w tamtej części Kielecczyzny struktury Batalionów Chłopskich. – Gmina Wilczyce [obecnie powiat sandomierski – redakcja], kryptonim „Wola" to zagłębie Batalionów Chłopskich. Nie było domu, w którym nie byłoby "Bechowca" [członka Batalionów Chłopskich – redakcja].

Do konspiracji należały całe rodziny. Na terenie gminy Wilczyce i 6 wiosek z gminy Lipnik było zorganizowanych 17 plutonów wiejskich Batalionów Chłopskich, 8 sekcji sanitarnych, a także punkty tajnego nauczania na poziomie podstawowym i średnim oraz szkolenia podoficerskie i oficerskie. Szkolenia wojskowe odbywały się w Darominie, Wilczycach i Pielaszowie. W Darominie prowadził je Roman Pawlik „Rózga", w Pielaszowie Jan Fryszkiewicz „Jastrząb", w Wilczycach – plutonowy Józef Boleń „Litwin". Do szkoły podchorążych oddelegowani zostali Stefan Mańka „Natan", Wincenty Gajda, Władysław Wierzbicki „Szary", Józef Smolarski „Sokół" oraz Jan Majduszko „Bystry". Na terenie Wilczyc nie było żadnej „wsypy”, co dowodzi braterstwa, honoru i wielkiej odpowiedzialności nie tylko zaprzysiężonych żołnierzy, ale i całej ludności. Konspiracja ludowa to nie tylko historia, która może pójść w zapomnienie. My, świadkowie tamtych czasów, chcemy dziś swoim życiem przypomnieć młodszym pokoleniom o wartościach narodowych, społecznych i religijnych. Jesteśmy dumni z przynależności do Batalionów Chłopskich – mówiła kilka lat temu podczas uroczystości poświęconych konspiracyjnego ruchowi ludowemu.

Jej wkład w walkę z niemieckim okupantem doceniły także władze województwa świętokrzyskiego. Marszałek Adam Jarubas, w 2013 roku przyznał Zofii Kołacz specjalnie wyróżnienie.

Pogrzeb Zofii Kołacz odbędzie się we wtorek, 18 października, o godzinie 14.30 w Malicach Kościelnych, w gminie Lipnik w powiecie opatowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie