Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja 4 na 10 fachowców uległa pogorszeniu z powodu pandemii. "Chodzi o finanse i stres"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Powodem do optymizmu może być fakt, że tylko 6 proc. wszystkich respondentów deklaruje poszukiwanie nowej pracy ze względu na utratę poprzedniej.
Powodem do optymizmu może być fakt, że tylko 6 proc. wszystkich respondentów deklaruje poszukiwanie nowej pracy ze względu na utratę poprzedniej. Fot. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do grup kandydatów, których rekrutacja przysparza pracodawcom największych problemów. - To ciekawa grupa kandydatów, charakteryzująca się swoimi specyficznymi celami zawodowymi- mówi nam ekspertka.

Jak się okazuje wpływ COVID-19 na rynek pracy stanowił trudne wyzwanie dla dużego odsetka pracowników fizycznych. Ponad 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl „Kariera okiem fachowca” deklaruje, że ich sytuacja zawodowa uległa pogorszeniu w stosunku do okresu przed pandemią – to niewiele niższy odsetek niż osób, których sytuacja nie uległa zmianie (50,5 proc.). Udział badanych deklarujących lepsze warunki zawodowe niż przed pandemią był śladowy (6,5 proc.).

- Pracownicy fizyczni często doświadczali trudności związanych z konsekwencjami pandemii COVID-19. Według badań Pracuj.pl ponad 4 na 10 respondentów deklaruje, że ich sytuacja zawodowa uległa pogorszeniu w stosunku do okresu przed pandemią. Powodem do optymizmu może być fakt, że tylko 6 proc. wszystkich respondentów deklaruje poszukiwanie nowej pracy ze względu na utratę poprzedniej. Wyniki wskazują, że pandemia wpływała na sytuację pracowników fizycznych bardziej pośrednio, np. przez obniżki wynagrodzeń czy większy stres- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj.

Jednocześnie zwraca uwagę, że mimo napotykanych trudności pracownicy fizyczni są bardzo aktywni rekrutacyjnie. Jak wyjaśnia, 9 na 10 respondentów jest otwartych na nowe oferty pracy, a niemal połowa aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia.- Zdecydowanie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest chęć uzyskiwania wyższych zarobków. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się brak możliwości awansu oraz poczucie bycia niedocenionym przez pracodawcę- wylicza ekspertka.

Badanie potwierdza ponadto, że pracownicy fizyczni, podobnie jak inni kandydaci, coraz częściej oczekują od pracodawców dzielenia się proponowanymi widełkami wynagrodzeń. Takie oczekiwanie wyraża blisko 3/4 respondentów (73 proc.). Analizy wewnętrznych danych Pracuj.pl dowodzą, że oferty z podanym wynagrodzeniem odnotowują wyraźny wzrost aktywności kandydatów w stosunku do tych, w których takie widełki nie są ujawniane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sytuacja 4 na 10 fachowców uległa pogorszeniu z powodu pandemii. "Chodzi o finanse i stres" - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia