Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja zmieni święta Bożego Narodzenia? Już teraz pomaga nam w prezentach i gotowaniu świątecznych potraw

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Z badania serwisu Prezentmarzeń.com „Jak sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia”, w której udział wzięło 1496 osób, wynika, że sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia.
Z badania serwisu Prezentmarzeń.com „Jak sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia”, w której udział wzięło 1496 osób, wynika, że sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia. unsplash
AI pomaga nam m.in. znaleźć prezent czy przygotować potrawy. Ma także ułatwić bożonarodzeniowe przygotowania i pomóc zaoszczędzić pieniądze? Badanie „Jak sztuczna inteligencja zmieni święta Bożego Narodzenia” zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń.com szuka odpowiedzi na pytania, jak zmienią się najbardziej rodzinne dni. Czy nadal będziemy je spędzać w gronie najbliższych? W Polsce rośnie grupa osób, które na święta Bożego Narodzenia wyjeżdżają na urlop za granicę.

Spis treści

Boże Narodzenie wygląda inaczej niż kiedyś. Zachodzą takie zmiany

Coraz więcej osób w święta Bożego Narodzenia zamiast tradycyjnego stołu w gronie bliższej i dalszej rodziny wybiera wyjazd w góry, nad morze lub za granicę. Co drugi Polak relacjonuje przebieg świąt w mediach społecznościowych, a w co piątym domu potrawy podawane na wigilijnym stole są przygotowane przez restauracje lub firmy cateringowe.

Wiele osób nadal nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia, rodziny, kolęd i prezentów. Coraz więcej z nas rezygnuje z części tradycji.

Wigilia w przyszłości. Jak będzie wyglądać za sprawą sztucznej inteligencji?

Z badania serwisu Prezentmarzeń.com „Jak sztuczna inteligencja zmieni święta Bożego Narodzenia”, w której udział wzięło 1496 osób, wynika, że sztuczna inteligencja zmieni święta Bożego Narodzenia.

Ponad 60% respondentów stwierdziło, że w przyszłości wzrośnie w nas potrzeba bliskości, będziemy poszukiwać okazji do spędzania czasu z bliskimi, a celebrowanie uroczystych spotkań zacznie być ważnym elementem życia społecznego.

Zdaniem co trzeciej osoby święta dla niektórych będą jeszcze trudniejszym czasem, czasem głębokiej samotności, a co czwarta uważa, że będą ważnym okresem bliskich relacji, których jest coraz mniej. Tylko jedna osoba na dziesięć myśli, że w czasach sztucznej inteligencji święta przestaną być ważnym elementem życia społecznego.

AI pomorze w wyborze wigilijnych i świątecznych potraw

Co trzecia osoba biorąca udział w badaniu uważa, że możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, wpłyną na zmianę naszych preferencji, dotyczących świątecznych potraw.

W co piątym domu potrawy, które są podawane na wigilijnym stole, są kupowane. Respondenci uważają, że w przyszłości dzięki sztucznej inteligencji łatwiej będzie dobrać dania do preferencji osób zasiadających przy świątecznym stole, a także znaleźć nowe, lepsze wersje tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw.

Sztuczna inteligencja wybierze za nas prezent dla najbliższych

Zdaniem wszystkich respondentów biorących udział w badaniu w przyszłości sztuczna inteligencja będzie szczególnie przydatna podczas szykowania prezentów dla najbliższych. Badane osoby uważają, że we współczesnym świecie dominują

  • prezenty, które pozwalają spędzać ciekawie czas (29%),
  • vouchery i karty podarunkowe (27%),
  • rozwijają pasje i zainteresowania (24%),
  • perfumy, książki, gadżety (20%).

Trzy na cztery osoby uznały, że idealny prezent świąteczny powinien przede wszystkim zaskoczyć obdarowaną osobę, sprawić radość oraz być wartościowy jakościowo i cenowo.

- Według respondentów, przyszłością jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do bardziej precyzyjnego dopasowywania prezentów do odbiorców i wyrażania naszych uczuć i emocji. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zakupu nietrafionego prezentu - mówi Aleksandra Skimina z serwisu Prezentmarzeń.

Zdaniem badanych osób dzięki sztucznej inteligencji nie tylko przyspieszymy sam wybór i zakup prezentów, lepiej dopasujemy je do preferencji bliskich osób, ale również będziemy mogli zrealizować to w zakładanym budżecie. Jedna na trzy osoby na pojedynczy prezent przeznacza kwotę nie większą niż 100 zł, a co trzecia do 300 zł.

Życzenia świąteczne pisane przez AI. Będziemy z nich korzystali częściej?

Ponad 80% respondentów uważa, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ również na to, w jakiej formie będziemy składać świąteczne życzenia. Większość osób biorących udział w sondzie zadeklarowała, że dziś składa życzenia sms-em lub telefonicznie (39%), poprzez portale społecznościowe (19%), a co piąta osobiście.

W przyszłości AI będzie nas wyręczać w znalezieniu pięknych lub przygotowaniu bardziej spersonalizowanych życzeń, a także wyręczy nas w ich wysyłaniu. Ponad połowa osób uważa, że sztuczna inteligencja wpłynie również na tradycje kolędowania. W przyszłości będziemy wybierać utwory dostosowane do preferencji domowników, a także łatwiej znajdziemy ciekawe, nieznane kolędy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja zmieni święta Bożego Narodzenia? Już teraz pomaga nam w prezentach i gotowaniu świątecznych potraw - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia