Trzeci miesiąc z rzędu spada u nas bezrobocie! Zobacz, jaki był maj w statystykach

Marzena SMORĘDA, [email protected]
W maju liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa była 1880 osób niższa niż w kwietniu.
W maju liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa była 1880 osób niższa niż w kwietniu.
Udostępnij:
Bezrobocie w województwie świętokrzyskim spada systematycznie już od marca. Mamy nadzieję, że równie dobre dane statystyczne będziemy mogli przekazać za czerwiec.

Maj to trzeci miesiąc z rzędu w naszym województwie, gdy bezrobocie spadało. Możemy się tylko cieszyć z tego wyniku, bo w ubiegłym kwartale liczba bezrobotnych wciąż rosła.

 

Bezrobocie ciągle spada

W końcu maja 2009 roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa wyniosła 78.876 osób i była o 2391 osób wyższa niż przed rokiem (o 3,1 procent), ale o 1880 osób niższa niż w kwietniu (o 2,3 procent).

 

W maju 2009 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się na poziomie 113.126 osób, tj. niższym o 3 procent niż przed rokiem i o 0,4 procent niż przed miesiącem. W kraju również odnotowano spadek - o 1,7 procent w skali roku oraz o 0,3 procent w odniesieniu do kwietnia br.

 

Gdzie pracy przybyło, a gdzie ubyło?

W sektorze publicznym w naszym województwie pracowały 16452 osoby, czyli o 10,2 procent w stosunku do stanu sprzed roku i o 0,1 procent w stosunku do kwietnia bieżącego roku. Z kolei w sektorze prywatnym, podobnie jak przed miesiącem, przeciętna liczba zatrudnionych zmalała zarówno w skali roku, jak i miesiąca (odpowiednio o 4,9 procent i 0,4 procent) i osiągnęła poziom 96.674 osób.

Przedsiębiorstwa prywatne zatrudniały tyle samo pracowników, co przed miesiącem, czyli 85,5 procent ogółu pracowników.

 

Największy wzrost zatrudnienia nastąpił w zakwaterowaniu i gastronomii (o 19,9 procent), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 16,2 procent) oraz w budownictwie (o 13,1 procent). Spadek odnotowano m.in. w przetwórstwie przemysłowym (o 9,9 procent), obsłudze rynku nieruchomości (o 4,2 procent). Spośród działów przetwórstwa przemysłowego o znaczącym udziale w zatrudnieniu zmalała liczba pracowników przy produkcji maszyn i urządzeń (o 16,5 procent) oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 8,7 procent).

 

Na mapie świętokrzyskiego bezrobocia, jak zwykle, najgorzej wypada północna część regionu, a najlepiej południowa. Szczegóły na temat stopy bezrobocia w poszczególnych powiatach w załączniku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie