Unia Europejska pracuje nad „prawem do odłączenia się”, aby oddzielić czas pracy od prywatnego

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Udostępnij:
Od pracownika nie można będzie oczekiwać, że będzie dzwonił, wysyłał maile lub komunikował się z przełożonymi poza godzinami pracy. Nad takim pomysłem pracuje Unia Europejska.

W czasie, gdy w domu pracuje więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej, nadszedł czas na ogólnoeuropejską zasadę dotyczącą „prawa do odłączenia się”. Tak twierdzi Alex Agius Saliba, maltański prawodawca w Parlamencie Europejskim, który przewodzi wysiłkom w tej sprawie.

Prawo do rozłączenia odnosi się do zasad, które mówią, że od pracownika nie można oczekiwać, że będzie dzwonił, wysyłał maili lub komunikował się z przełożonymi poza godzinami pracy. W styczniu większość unijnych polityków poparła inicjatywę ustawodawczą wzywającą Komisję Europejską, organ wykonawczy UE, do opracowania wspólnej dyrektywy w tej sprawie.

- Sprawa musi być rozwiązana, bo widać przepracowanie ludzi i rozmycie się czasu pracy i czasu prywatnego podczas pandemii z powodu wzrostu liczby osób pracujących zdalnie - mówił Agius Saliba CNBC.

Idea prawa do odłączenia się nabrała rozpędu od początku pandemii, gdy rzesze pracowników pracowały poza biurem, często w swoich domach. W połączeniu z kulturą związaną ze smartfonami i stałym dostępem do służbowych wiadomości, może to niwelować podział między czasem pracy a życiem domowym i sprawić, że menedżerowie wykraczają poza godziny pracy za pomocą maili.

Firmy i wiele krajów od lat szukały sposobów rozwiązania problemu. W 2012 producent samochodów Volkswagen zablokował niektórym pracownikom dostęp do służbowych maili od wieczora do rana. W 2017 Francja wprowadziła przepisy, które wyznaczają ściślejsze granice początku i końca obowiązków pracownika zdalnego. W 2018 r. firma Rentokil została skazana na zapłacenie 60 tys. euro za naruszenie tych zasad.

Na początku 2021 r. Irlandia wprowadziła kodeks postępowania dotyczący prawa do odłączania się dla wszystkich pracowników. W Wielkiej Brytanii Kongres Związków Zawodowych opowiada się za tym, aby ten kraj poszedł w ich ślady.

- Wszyscy potrzebujemy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym z odpowiednim czasem na przerwy. Ale dzisiejsza technologia może z łatwością zamazać granicę między pracą a domem, nie dając wytchnienia od stresu – mówił CNBC Frances O’Grady, sekretarz generalny TUC. Związki we Francji, Niemczech i Irlandii już wywalczyły pracownikom prawa do odłączania się.

Be Kaler Pilgrim, założycielka agencji rekrutacyjnej Future-heads, mówiła CNBC, że rozwiązania techniczne, takie jak ograniczanie maili, nie rozwiążą problemu. Budowanie kultury uwzględniającej równowagę między życiem zawodowym a prywatnym może być trudniejsze. Pracownicy w jej firmie są zachęcani do planowania, aby maile docierały do skrzynek współpracowników w czasie pracy, zamiast wysyłać je o każdej porze.

Według Johna Lamphiere'a, regionalnego wiceprezesa firmy ActiveCampaign, pomysły te stają się trudniejsze do wdrożenia w firmach, które mają międzynarodowe oddziały w wielu strefach czasowych. W europejskiej kadrze ActiveCampaign są grupy, które regularnie pracują z kolegami w USA i Azji, co wymaga różnych godzin pracy. ActiveCampaign opracowuje politykę dotyczącą najlepszych praktyk, ale zdaniem Lamphiere, nie będzie się narzucać ścisłych zasad, ponieważ musi być w niej też element zaufania.

Agius Saliba powiedział, że ogólnounijne prawo zaproponowane przez prawodawców określiłoby podstawowe i minimalne wymagania z elastycznością w zależności od potrzeb różnych branż i sektorów. Dodał, że kwestia przepracowania i ciągłej kultury pracy istniała przed pandemią, a problem będzie nasilał się tylko w miejscu pracy po Covidzie, niezależnie od tego, czy będą to pracownicy biurowi, czy zdalni.

- Wierzę, że telepraca będzie rzeczywistością, będzie ona rosła nawet po pandemii, więc musimy być przygotowani jako Unia, jeśli chodzi o tworzenie równych warunków pracy dla pracowników biurowych i tych, którzy pracują zdalnie - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Unia Europejska pracuje nad „prawem do odłączenia się”, aby oddzielić czas pracy od prywatnego - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral

To będzie rozwiązanie dla Niemców,Franzuców,Belgów itd a nie dla robola Polaka,szczególnie w Polsce gdzie kodeks pracy istnieje tylko w budżetówce.Pozostali pracują w systemie "dzika Afryka"

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie