Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czyje ręce pójdzie Prema?

Bartosz OSZCZEPALSKI [email protected]
Trzy firmy są zainteresowane kupnem Centrum Produkcyjnego Pneumatyki Prema w Kielcach.
Trzy firmy są zainteresowane kupnem Centrum Produkcyjnego Pneumatyki Prema w Kielcach.
Trzy firmy są zainteresowane kupnem Centrum Produkcyjnego Pneumatyki Prema. Związkowcom nie podobają się jednak potencjalni inwestorzy i domagają się od ministra skarbu anulowania przetargu.

Kielecka Prema jest potentatem na krajowym rynku automatyki siłowej. W ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o prywatyzacji zakładu. Pod koniec października bieżącego roku minął termin składania ofert wstępnych dotyczących kupna Premy. Złożyły je Fabryka Okuć Meblowych Stalmot z Nidzicy, Chemoservis-Dwory z Oświęcimia, Pneumat System z Wrocławia, przedsiębiorstwo Taskoprojekt z Poznania oraz Progress Eco. Jak poinformował nas pracownik Przedsiębiorstwa Doradztwa i Wdrożeń Arcanum, które zajmuje się doradztwem przy prywatyzacji zakładu, do procesu badania spółki zostały zakwalifikowane Stalmot, Pneumat System oraz Progress Eco.

 

Informacje te zbulwersowały związki zawodowe. Zakładowa „Solidarność” wystosowała list do ministra skarbu w tej sprawie. – Domagamy się, żeby minister anulował ten przetarg i rozpisał nowy. Te firmy niestety nie spełniają wymagań, bo nie działają w naszej branży i nie wierzymy w to, że są w stanie zapewnić nam pracę. Jak automatyką siłową ma zajmować się przedsiębiorstwo produkujące meble? Progress Eco również nie zajmowało się do tej pory tą branżą. Podobnie jak Pneumat System, który dodatkowo jest firmą dość małą i nie wiadomo czy podołałby nowym obowiązkom – tłumaczy Robert Kułaga, przewodniczący NSZZ Solidarność.

 

Czy w takim razie związkowcy są przeciwni prywatyzacji? – Jeśli jakiś poważny inwestor z branży zdecyduje się na złożenie oferty, nie będziemy mieli nic przeciwko. Niemniej jednak ja uważam, że nie ma takiej konieczności, żeby Prema musiała zostać sprywatyzowana. Jesteśmy przecież bardzo dobrze prosperującą firmą ze znaną nazwą. Jeśli już miałoby dojść do wykupienia, to powinna to zrobić spółka, która ma odpowiedni potencjał gospodarczy – dodaje Robert Kułaga.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia