W dniach 13 - 15 września br. w Krynicy-Zdroju odbyło się Forum Krynica 2023

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.

Uczestniczyli w nim prezydenci Polski oraz Litwy, a także premier Republiki Korei. Goście z kraju oraz zagranicy, w tym czołowi liderzy biznesu i polityki, a także przedstawiciele świata kultury oraz nauki, dyskutowali o wyzwaniach stojących obecnie przed naszym krajem, ale również całym kontynentem. Wśród prelegentów obecni byli również liczni przedstawiciele Banku Pekao S.A.

W jednej z odbywających się w Krynicy-Zdroju debat pod tytułem „Bezpieczeństwo finansowe w nowej rzeczywistości geopolitycznej – determinanty, szanse, wyzwania” głos zabrał Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

„Zagrożenie to ryzyko utarty bezpieczeństwa finansowego, którego filarem są finanse publiczne. Na razie tego zagrożenia nie ma, ale są pytania o globalną recesję, inflację, ceny energii, potencjalną wojnę w Azji czy wpływ wojny na Wschodzie. Recesja niemieckiej gospodarki wpływa na polski eksport. Jedyne zagrożenia jakie widzimy, to te zza granicy. Bezpieczeństwem finansowym dzisiaj dla Polski jest posiadanie własnej waluty. Udział Skarbu Państwa we własności sektora bankowego też jest filarem bezpieczeństwa”.

Kolejną debatą, która wzbudziła duże zainteresowanie zebranych słuchaczy była ta poświęcona polsko-koreańskim relacjom gospodarczym oraz ich przyszłości pt. „Współpraca w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw”.

W dyskusji wziął udział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A. Mówił m.in. o tym, że Polskę i Koreę łączy to, iż gospodarki obu krajów są zarówno otwarte, jak i nastawione na eksport.

„Polska wartość eksportu do PKB to ok. 60 proc., a w Korei – 85 proc. Są to wartości znacząco powyżej średniej. Obie gospodarki musiały też powstać z popiołów – po wojnie w latach 50. – koreańska urosła od jednej z najbiedniejszych do jednej z wiodących. Dziś Korea należy do najważniejszych eksporterów na świecie, a Polska aspiruje do tego, żeby jej rola w tym zakresie rosła” – mówił Jerzy Kwieciński.

Zwrócił także uwagę na to, że nierównowaga w bilansie handlowym między Polską a Koreą wynika między innymi z tego, że koreańskie inwestycje w Polsce przyczyniają się do polskiego eksportu, ale nie do Korei a do innych krajów.

„Korea wybrała Polskę jako drzwi do Europy, a my jesteśmy na to dobrze przygotowani” – mówił wiceprezes Banku Pekao S.A.

Dodał, że do tego potrzebne jest także finansowanie i liczy na to, że przyczyni się do tego także Bank Pekao S.A.

„Kilka miesięcy temu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z KB Kookmin Bank, największym bankiem Korei. Chcielibyśmy współpracować zarówno z koreańskimi firmami w Polsce, jak i z polskimi przedsiębiorstwami inwestującymi w Korei” – dodał Jerzy Kwieciński.

W czasie kolejnego z licznych paneli „Derusyfikacja europejskiej energetyki – realny cel czy utopia?” wypowiedział się Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Uważa on, że powinniśmy dążyć do redukcji zużycia gazu ziemnego oraz inwestować w odnawialne źródła energii, w tym elektrownie atomowe. Wcześniej konieczne będzie jednak wykorzystanie węgla.

„To węgiel powinien być paliwem przejściowym i korzystać z tych preferencji, które miał mieć gaz ziemny. W mojej ocenie jeszcze przez lata węgiel będzie stanowił podstawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, chyba że powstaną wysoko wydajne magazyny energii. Musiałby jednak nastąpić przełom technologiczny, który umożliwiłby skuteczne magazynowanie energii z farm wiatrowych oraz fotowoltaiki.” – mówił Paweł Strączyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W dniach 13 - 15 września br. w Krynicy-Zdroju odbyło się Forum Krynica 2023 - Gazeta Lubuska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia