Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w kraju

Izabela Mortas [email protected]
W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w krajuAndrzej Matysek i Mirosław Biskup, kierownicy ośrodka, prezentują halę, gdzie będą wykonywane badania.
W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w krajuAndrzej Matysek i Mirosław Biskup, kierownicy ośrodka, prezentują halę, gdzie będą wykonywane badania. Dawid Łukasik
Przy ulicy Chorzowskiej w Kielcach powstało laboratorium, które wyposażono w największe w Polsce i jedno z największych w Europie stanowisk do badań elementów mostów o wymiarach w skali naturalnej.

Ośrodek Badań Mostów w Kielcach, działający w ramach Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie to pierwsze tego typu miejsce.

-  Nie ma w Polsce drugiego laboratorium o takich możliwościach - możemy wykonywać badania elementów prefabrykowanych (takich, które wykonuje się w zakładach produkcyjnych, nie zaś na miejscu budowy) o długości nawet do 40 metrów - mówi Mirosław Biskup, kierownik kieleckiego ośrodka.

Obecnie standardowe długości takich prefabrykatów z reguły nie przekraczają 30 metrów. W Polsce istnieje kilkanaście miejsc, w których można badać wytrzymałość materiałów o takiej lub mniejszej długości.

- Takie stanowiska badań działają przede wszystkim przy politechnikach, również przy naszej Politechnice Świętokrzyskiej. My patrzymy już w przyszłość i jesteśmy przygotowani do sprawdzania tych największych konstrukcji - tłumaczy Mirosław Biskup.

Ośrodek Badań Mostów został powołany pod koniec lat 60. Pierwsze badania wykonywano w laboratorium mieszczącym się wtedy przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach, gdzie mieściło się również Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. Wtedy hala, którą dysponował ośrodek, również była przystosowana do badania elementów o tak dużej skali jak teraz. Na skutek zakończenia działalności przedsiębiorstwa, ośrodek został pozbawiony możliwości wykonywania tych badań i zaczął  korzystać z laboratorium Politechniki Świętokrzyskiej.

Przedstawiciele instytutu nie ukrywają, że nowa inwestycja będzie wsparciem dydaktycznym dla uczniów i studentów ze świętokrzyskich placówek. - Młodzież będzie mogła zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami, które wykorzystuje się w budownictwe. To dla uczniów cenne doświadczenie -  przyznaje Mirosław Biskup.

Wykonawcą inwestycji była Skanska. Budowa trwała od lipca 2014 roku, a wartość realizacji inwestycji wyniosła niemal 4 miliony złotych netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia