W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w kraju

Izabela Mortas [email protected]
W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w krajuAndrzej Matysek i Mirosław Biskup, kierownicy ośrodka, prezentują halę, gdzie będą wykonywane badania.
W Kielcach powstało wyjątkowe stanowisko do badania ogromnych elementów mostów. To jedyne takie laboratorium w krajuAndrzej Matysek i Mirosław Biskup, kierownicy ośrodka, prezentują halę, gdzie będą wykonywane badania. Dawid Łukasik
Przy ulicy Chorzowskiej w Kielcach powstało laboratorium, które wyposażono w największe w Polsce i jedno z największych w Europie stanowisk do badań elementów mostów o wymiarach w skali naturalnej.

Ośrodek Badań Mostów w Kielcach, działający w ramach Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie to pierwsze tego typu miejsce.

-  Nie ma w Polsce drugiego laboratorium o takich możliwościach - możemy wykonywać badania elementów prefabrykowanych (takich, które wykonuje się w zakładach produkcyjnych, nie zaś na miejscu budowy) o długości nawet do 40 metrów - mówi Mirosław Biskup, kierownik kieleckiego ośrodka.

Obecnie standardowe długości takich prefabrykatów z reguły nie przekraczają 30 metrów. W Polsce istnieje kilkanaście miejsc, w których można badać wytrzymałość materiałów o takiej lub mniejszej długości.

- Takie stanowiska badań działają przede wszystkim przy politechnikach, również przy naszej Politechnice Świętokrzyskiej. My patrzymy już w przyszłość i jesteśmy przygotowani do sprawdzania tych największych konstrukcji - tłumaczy Mirosław Biskup.

Ośrodek Badań Mostów został powołany pod koniec lat 60. Pierwsze badania wykonywano w laboratorium mieszczącym się wtedy przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach, gdzie mieściło się również Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. Wtedy hala, którą dysponował ośrodek, również była przystosowana do badania elementów o tak dużej skali jak teraz. Na skutek zakończenia działalności przedsiębiorstwa, ośrodek został pozbawiony możliwości wykonywania tych badań i zaczął  korzystać z laboratorium Politechniki Świętokrzyskiej.

Przedstawiciele instytutu nie ukrywają, że nowa inwestycja będzie wsparciem dydaktycznym dla uczniów i studentów ze świętokrzyskich placówek. - Młodzież będzie mogła zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami, które wykorzystuje się w budownictwe. To dla uczniów cenne doświadczenie -  przyznaje Mirosław Biskup.

Wykonawcą inwestycji była Skanska. Budowa trwała od lipca 2014 roku, a wartość realizacji inwestycji wyniosła niemal 4 miliony złotych netto.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie