Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niektórych świętokrzyskich miejscowościach trudniej będzie kupić leki

Marzena SMORĘDA, [email protected]
Tym razem poseł Henryk Milcarz ujął się za mieszkańcami małych miasteczek i wsi, którzy mogą mieć utrudniony dostęp do leków
Tym razem poseł Henryk Milcarz ujął się za mieszkańcami małych miasteczek i wsi, którzy mogą mieć utrudniony dostęp do leków
Punkty apteczne mogą wkrótce zniknąć ze wsi i małych świętokrzyskich miasteczek. Wszystko przez zapóźnienia w pracach resortu zdrowia nad porządkowaniem listy leków, którymi mogą owe punkty apteczne handlować.

Prawie rok temu weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie nowej listy leków, które można sprzedawać w punktach aptecznych. Punktów tych, pracujących krócej i nie mających obowiązku zatrudniać magistra farmacji jest w całym kraju około 1300. Są one otwarte głównie na wsiach i w małych miastach.

W wykazie leków dopuszczonych przez Ministerstwo Zdrowia do sprzedaży w takich właśnie punktach zabrakło popularnych leków, ich różnych dawek czy postaci, użyto także nazw handlowych, które mogą preferować jednego producenta. W znacznym stopniu utrudniło to dostęp do leczenia mieszkańcom małych miejscowości, którzy po leki muszą teraz jeździć do aptek w miastach.

Ministerstwo wprawdzie zobowiązało się do nowelizacji „feralnej” listy, ale po 10 miesiącach sprawa wciąż nie jest uporządkowana. Nadal w wykazie farmaceutyków są takie, którym zmieniono kody, więc punkt apteczny nie może już nimi handlować ani wydawać zamienników. Zdaniem świętokrzyskiego posła na Sejm, Henryka Milcarza błędne listy leków preferują, duże sieci apteczne. W związku z tym w trosce o mieszkańców wsi napisał on do ministra zdrowia pismo.

Domaga się w nim uporządkowania listy leków i tym samym szerszego dostępu do leczenia dla mieszkańców małych miejscowości, a także regulacji sprzedaży leków przez sklepy zielarskie i inne punkty handlowe, tak, aby nikt nie był zmuszany do ich kupowania wyłącznie w dużych aptekach i sieciach aptecznych.

- Ograniczenie listy sprzedaży leków w punktach aptecz-nych uderza w mieszkańców małych świętokrzyskich miejscowości, bo ogranicza im dostęp do leczenia. W konsekwencji może to także powodować zamykanie tych placówek, a więc i likwidację miejsc pracy. Problem dotyczy całego kraju. Stąd moja interwencja w ministerstwie - informuje poseł Milcarz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia