MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem chcemy zarabiać na turystach! Mamy świetną ofertę

Lidia Cichocka [email protected]
W Świętokrzyskiem chcemy zarabiać na turystach! Mamy świetną ofertę W ogrodach barokowych obok Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim budowane są kwiatowe rabaty.
W Świętokrzyskiem chcemy zarabiać na turystach! Mamy świetną ofertę W ogrodach barokowych obok Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim budowane są kwiatowe rabaty. Aleksander Piekarski
Rozpoczęty w piątek w Świętokrzyskiem sezon turystyczny powinien być jeszcze lepszy, bo mamy nowe atrakcje.

Turystyka to potężna gałąź gospodarki, warto inwestować w jej rozwój i my to robimy – mówił w czwartek na uroczystym otwarciu sezonu wicemarszałek Jan Maćkowiak. Odbywało się ono w Centrum nauki w Podzamczu Chęciński, instytucji, która przebojem weszła na turystyczny rynek ściągając w ciągu zaledwie kilku miesięcy blisko 70 tysięcy zwiedzających.

 

Inwestycje dzięki Unii

Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu turystyki i promocji Urzędu Marszałkowskiego przypomniał, że w ciągu ostatnich lat, głównie dzięki wsparciu z Unii w turystykę zainwestowano 500 milionów złotych. Za te pieniądze powstawały obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne.

Jak wynika ze statystyk w ubiegłym roku na wypoczynek w naszym województwie zdecydowało się zaledwie 3 procent Polaków. – Z morzem i górami nie możemy konkurować, ale cieszy, że nasze główne atrakcje mają się dobrze – mówił Kowalczyk. Jura park w Bałtowie jest pierwszy w kraju wśród parków tematycznych jeśli chodzi o ilość gości, baseny mineralne w Solcu także cieszą się ogromną popularnością a co najważniejsze planują rozwój. Zarówno Bałtów dokładający kolejne ciekawostki jak i Solec – 29 maja zostanie oddany kolejny hotel, ten połączony z basenami łącznikiem.

Kazimierza Wielka stoi przed ogromną szansą zbudowania od podsatw uzdrowiska i skorzystania na turystyce zdrowotnej dzięki podziemnym  wodom mineralnym.

 

W oczekiwaniu na klaster

Z pewnością w pierwszej lidze znajdą się atrakcje Chęcin i okolic. Już teraz odwiedza je 270 tysięcy osób, a liczba ta będzie z pewnością większa, kiedy wliczy się turystów zwiedzających otwierany w niedzielę zamek królewski. Przed zamknięciem był jedną z popularniejszych atrakcji w województwie, teraz ma znacznie ciekawszą ofertę, w pobliżu powstaje (otwarcie we wrześniu) Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zamek, skansen w Tokarni, który także przoduje w swoje kategorii oraz Centrum Nauki mają połączyć siły w klastrze turystycznym. Mówi się o nim już dosyć długo, ale może teraz wreszcie sprawa zostanie dopięta ułatwiając turystom i zachęcając ich do odwiedzenia wszystkich wymienionych punktów.

 

Przybywa hoteli

Stale rośnie liczba noclegów, wponieważ ruszają nowe obiekty hotelowe. – Właśnie skategoryzowaliśmy hotel Świętokrzyski dwór w Wólce Milanowskiej i hotel Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, w planach jest budowa hotelu na 200 miejsc w Busku. Malinowy Raj w Solcu także będzie miał 200 miejsc. Obecnie w branży turystycznej pracuje ponad 10 tysięcy osób. Z pewnością może ich być więcej, jeśli tylko potrafimy zainteresować naszymi propozycjami ludzi z zewnątrz.

Turystyka w liczbach
-  4,8 miliarda euro zostawili w ubiegłym roku w Polsce zagraniczni turyści, 3,15 miliarda euro wydali Polacy za granicą
- w latach 2007 – 13 w branżę  turystyczną zainwestowano 500 milionów złotych.
- 300 tysięcy gości odwiedziło Jura Park w Bałtowie
- 277 tysięcy odwiedziło atrakcje w pobliżu Chęcin (130 tysięcy odwiedzało zamek przed   remontem, otwarcie w niedzielę, 26 kwietnia)
- 200 obiektów noclegowych jest w województwie  świętokrzyskim.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia