Według danych zawartych w raporcie serwisu internetowego eKomercyjnie.pl, zajmującego się handlem w internecie, województwo świętokrzyskie jest na szarym końcu jeśli chodzi o liczbę sklepów prowadzących działalność w sieci. W naszym regionie działa tylko 1 procent takich sklepów w skali całej Polski. Tak mała ilość firm związanych z handlem internetowym jest jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Dla porównania w województwie mazowieckim jest to 17 procent, w małopolskim 14 procent, a wielkopolskim 13 procent.
Przeczytaj też: AGROTECH pobił wszelkie rekordy.
Jest o co walczyć
Takie wyniki muszą niepokoić, ponieważ dzisiaj handel internetowy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w Polsce. Polacy w sieci kupują już niemal wszystko. Według danych firmy Euromonitor Internetional najchętniej w sieci zamawiamy sprzęt elektroniczny, który stanowi prawie 24 procent wszystkich zakupów. Na drugim miejscu są kosmetyki – ponad 11 procent, książki oraz gry i filmy – ponad 10 procent. 7 procent zakupów w sieci stanowią meble i domowe akcesoria, a 6 procent odzież i obuwie.
Jak wskazują badania jesteśmy też coraz bardziej przekonani do tej formy robienia zakupów. Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia ponad 90 procent kupujących w Internecie Polaków jest zadowolonych z zakupów a ponad 86 procent z nich zadeklarowało, że w przyszłości zamierza znów kupić coś przez sieć.
Z kolei według raportu Centre for Retail Research w 2011 roku Polacy na zakupy w internecie wydali w sumie ponad 18 miliardów złotych, a statystyczny Polak kupuje w sieci średnio 15 produktów rocznie, wydając na nie prawie 1900 złotych. Jak widać jest o co walczyć.
Przeczytaj też: Skarżyski Bumar z gigantycznym kontraktem!
Jesteśmy nieufni?
Dlaczego nasi biznesmeni nie są aktywni w branży internetowej? Z pewnością wpływ ma na to ogólny niski poziom ekonomiczny naszego regionu. Dodatkowo trzeba pamiętać też, że ciągle wypadamy słabo, w porównaniu do innych województw, jeśli chodzi o dostęp do Internetu. Według raportu „Diagnoza społeczna 2011” w świętokrzyskim ma go niewiele ponad 52 procent gospodarstw domowych, co sytuuje nas na ostatnim miejscu w Polsce.
Powód takiego stanu rzeczy może jednak leżeć gdzie indziej. Niedawno w „Echu” pisaliśmy o tym, że w świętokrzyskim zaufanie do bankowości elektronicznej jest znacznie poniżej średniej krajowej. Bardzo możliwe więc, że jesteśmy po prostu ciągle nieufni wobec wydawania pieniędzy w internecie i prowadzenia e-biznesu.
- Mieszkańcy naszego województwa oraz lokalni przedsiębiorcy chyba wciąż nie są przekonani do handlowania w internecie – stwierdza Wojciech Wojciechowski, właściciel sklepu sam24h.pl, w którym mieszkańcy Kielc mogą zamawiać przez internet zakupy z bezpośrednią dostawą do domu. – Osobiście firmy, które prowadzą handel w sieci i mają siedzibę w Kielcach, mogę policzyć na palcach jednej ręki – dodaje.
Jak mówi wystarczy wejść na portal Allegro, który służy do robienia zakupów w internecie i poszukać tam firm z naszego województwa, a wtedy okaże się, że prawie w ogóle ich nie ma.
- Handel internetowy to przyszłość. Teraz jest jeszcze dobry okres do zakładania biznesu w sieci. Niedługo wielkie koncerny mogą całkowicie zdominować rynek, a wtedy może być za późno, żeby otworzyć taką działalność – kończy Wojciechowski.
Przeczytaj też: Pracownik, jak wino. Im starszy - tym lepszy.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?