MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem młodzi są bez szans na zatrudnienie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Świętokrzyski rynek pracy dla młodych w wieku 18-34 lata
Świętokrzyski rynek pracy dla młodych w wieku 18-34 lata
Są młodzi, wykształceni, znają języki obce, ale o pracy nie mają co marzyć. W takiej sytuacji na świętokrzyskim, najgorszym w kraju rynku pracy, jest w tej chwili prawie 53 procent osób. Nic dziwnego, bo firmy upadają jedna za drugą, a nowych nikt nie otwiera.

Z pracą dla młodych jest źle w całej Polsce, ale najgorzej pod tym względem jest w Lubelskiem, Małopolskiem i Świętokrzyskiem. Młodzi bez pracy stanowią w tych regionach ponad połowę liczby wszystkich bezrobotnych. W poszukiwaniu zatrudnienia muszą emigrować, bo w Świętokrzyskiem, gdzie pracy szukają ponad 44 tysiące młodzieży, nie ma nawet klimatu dla inwestowania w biznes. Unijne pieniądze nie przekładają się na powstawanie i rozwój firm, które dają miejsca pracy. A prognozy dla województwa są fatalne. Widać z nich, że nie tylko będzie nas coraz mniej, ale także szanse na wyjście z biedy są znikome.

Przeczytaj też: Puchatek na sprzedaż. Kiedy możemy poznać nowego właściciela?

BEZ PRACY

Według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach pracy w naszym regionie poszukuje armia ludzi młodych, w wieku od 18 do 34 lat. Ich liczba od 2009 roku systematycznie rośnie, mimo że zdobywają coraz lepsze kwalifikacje. Na koniec 2011 roku stanowili oni ponad połowę liczby wszystkich bezrobotnych w Świetokrzyskiem. Co roku mury wyższych uczelni, których w samych Kielcach jest dziesięć, opuszcza około dziesięciu tysięcy wykształconych fachowców. Świętokrzyski rynek pracy nie proponuje im jednak zatrudnienia. Dlaczego więc nie inwestujemy w tworzenie i rozwój nowych firm i miejsc pracy i nie staramy się zatrzymać młodych i wykształconych w regionie? Są przecież na to unijne pieniądze.

 

BEZ PERSPEKTYW

W Świętokrzyskiem nie ma klimatu dla biznesu – mówią specjaliści. Przedsiębiorstwa upadają, o inwestorów jest bardzo trudno. Ratunkiem mogły być pieniądze z Unii Europejskiej na wyrównywanie potencjału gospodarczego zapóźnionych regionów. Mogły, ale nie tak się nie stało. - Środki unijne nie są do końca inwestowane tak, jak należy. Nie kwestionuję inwestycji w infrastrukturę, tym bardziej w drogi, ale uważam, że trzeba dbać o równowagę w tych wydatkach. Przedsiębiorcy mają ograniczoną paletę możliwości sięgania po unijne środki, stąd nie zadowala ich obecny stan dzielenia i sposobów pozyskiwania środków na inwestycje w szeroko pojętą gospodarkę.

Przeczytaj też: Zmiany w zarządzie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Infrastruktura to jedynie nadbudowa, a nam potrzeba bazy, w dodatku na mocnych nogach – mówi Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - Regionowi powinno zależeć na zatrzymaniu wykształconych ludzi. Wiedza i umiejętności zawodowe to największy kapitał, który stanowi o sile regionu. Ludzie wykształceni nie tylko potrzebują miejsc pracy, ale także powinni je tworzyć, bo wiedzą, jak to robić. Trzeba więc zrobić wszystko, by ich zatrzymać i stworzyć warunki do rozwoju zawodowej kariery - dodaje.

 

Ubywa firm w Świętokrzyskiem

 

Na koniec grudnia 2011 roku w województwie świętokrzyskim zarejestrowanych było 105,9 tysiąca przedsiębiorstw, co stanowi zaledwie 2,7 procent podmiotów zarejestrowanych w kraju. W 2011 roku w stosunku do roku 2010 ich liczba w naszym regionie zmniejszyła się o 2,6 procent.

Przeczytaj też:"Skarbówka" chce ścigać użytkowników Allegro.

Czy młodzi ludzie mają szansę na zatrudnienie lub własny biznes na świętokrzyskim rynku pracy, zapytaliśmy przechodniów.

Maciej Derela: - Sam niedawno szukałem pracy i na szczęście znalazłem ją w firmie, w której odbywałem praktykę, ale wielu moich znajomych ma z tym wielki problem. To nie jest dobry rynek ani dla poszukujących zatrudnienia, bo ofert brakuje, ani dla inwestowania, bo jest bieda.

Stanisław Gągorowski: - Nie ma pracy dla młodych, bo wszystko jest tu na opak. Starzy powinni iść na emeryturę i zwolnić miejsce dla młodych. Jeśli na emeryturę będzie się odchodzić jeszcze później, młodsze pokolenie nie ma szans na zatrudnienie, bo starsi będą blokować etaty.

Dariusz Bernatek: - O pracę dla ludzi młodych jest w naszym województwie ciężko, bo wszędzie zatrudnia się po znajomości. Trudno znaleźć tu etat, więc wyjeżdża się stąd za pracą. A państwo nie pomaga w żaden sposób młodym.

Bogdan Kubiś: - Świętokrzyskie jest nieatrakcyjne dla inwestorów, a biznes, który był tu, na miejscu, jeden za drugim powoli upada. Zakładów pracy jest mało i ludzie młodzi nie mają wyjścia - muszą wyjeżdżać, nawet za granicę, w poszukiwaniu zatrudnienia.

Przeczytaj też: Sprzęt sportowy z rabatami. Co i gdzie kupimy taniej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia