W całym województwie świętokrzyskim mamy 289 milionerów. To o 55 osób więcej niż w zeszłym roku. Tak wynika z raportu Izby Skarbowej w Kielcach za 2013 rok. Większość najbogatszych to przedsiębiorcy, ale kilkanaście osób zarabia minimum milion rocznie, pracując na etacie!
289 osób w województwie świętokrzyskim przekroczyło w ubiegłym roku próg jednego miliona złotych dochodu. To więcej o 55 podatników w porównaniu z danymi za rok 2012. Dokładnie tyle samo ile było w 2011. Najwięcej milionerów, aż 145 – o 30 więcej niż przed rokiem, mieszka w Kielcach i powiecie kieleckim. 79 z nich rozliczyło się w I Urzędzie Skarbowym w Kielcach, a 66 w II Urzędzie Skarbowym w Kielcach.
W porównaniu z poprzednim rokiem w powiecie starachowickim przybyło aż 11 milionerów, w koneckim 9, w skarżyskim 6, we włoszczowskim 4, a jędrzejowskim – 3. Tyle samo bogaczy, co przed rokiem jest w powiatach buskim – 23, sandomierskim – 12 i staszowskim – 13. Najlepiej zarabiających ubyło natomiast w trzech powiatach. W opatowskim jest ich 3, o 5 mniej niż rok wcześniej, w pińczowskim liczba milionerów spadła z 7 do 5, a w ostrowieckim zmniejszyła się o 1 osobę i według danych za 2013 rok mieszka tam 17 bogaczy.
ZARABIAJĄ BIZNESMENI
Jak można zarobić takie duże pieniądze? 269 osób zapracowało na nie, prowadząc działalność gospodarczą. Są to więc przedsiębiorcy. 232 z nich osiągnęły dochód za ubiegły rok przekraczający 1 milion złotych i rozliczyły się z urzędem skarbowym na podstawie PIT 36L. Osiągają więc dochód z działalności opodatkowany podatkiem liniowym, czyli liczonym zawsze według stałej stawki 19-procentowej, bez korzystania z ulg i odliczeń. Nie rozliczają się też wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, jeśli samotnie je wychowują.
Siedmiu przedsiębiorców wypełniło PIT-36, przeznaczony dla podatników, osiągających dochód opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli według obowiązujących dwóch progów podatkowych – 18 i 32 procent. W zamian za to mogą oni rozliczać się z małżonkiem lub dzieckiem, jeśli są samotnymi rodzicami.
Mamy też trzynastu milionerów wśród zatrudnionych na etat lub umowę zlecenie. Wypełnili oni deklarację podatkową PIT-37. Sześciu świętokrzyskich milionerów rozliczyło się na druku PIT-38. Uzyskali więc oni dochody z kapitałów pieniężnych, czyli między innymi ze sprzedaży akcji lub udziałów w spółkach. Jeden świętokrzyski milioner rozliczył się natomiast na druku PIT-39, czyli uzyskał dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości.
BĘDZIE LEPIEJ W GOSPODARCE?
Według ekonomistów, liczba milionerów na danym obszarze odzwierciedla zazwyczaj sytuację w gospodarce. Analizując więc dane za 2013 rok, można przypuszczać, że większe dochody świętokrzyskich podatników w porównaniu z tymi z 2012 roku były efektem poprawy nastrojów i kondycji w gospodarce, także świętokrzyskiej. Po trudnych latach wywołanych przeciągającym się światowym kryzysem finansowym zapoczątkowanym w 2008 roku można mieć nadzieję, że sytuacja się stabilizuje, a lokalny biznes zaczyna lepiej funkcjonować. Czy jednak ta tendencja się utrzyma okaże się w najbliższych miesiącach. Bo kolejne, tym razem polityczne zawirowania i zamknięcie handlu z Rosją może mieć bardzo poważne skutki, przede wszystkim dla naszej branży spożywczej i produkcji rolnej. A czy liczba świętokrzyskich milionerów utrzyma się na tegorocznym poziomie, przekonamy się za rok.
Elżbieta ŚWIĘCKA
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?