Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waluty tanieją, kantory pustoszeją

Jarosław PANEK, [email protected]
Najbardziej tanieje szwajcarski frank
Najbardziej tanieje szwajcarski frank
Posiadacze kredytów walutowych zacierają ręce. Znów lepiej mieć kredyt we franku niż w złotówce. Ale nie wszyscy się cieszą

    Czterdzieści groszy - tyle więcej kosztował dokładnie miesiąc temu szwajcarski frank. Straciły też euro, dolar i brytyjski funt. Posiadacze kredytów we franku szwajcarskim zacierają ręce. Ich miesięczne raty spadły z tytułu różnicy kursowe od 200 do 400 złotych. Ale w kantorach ruch... zamarł.

    Tego się chyba nikt nie spodziewał. Wszyscy, łącznie z premierem Donaldem Tuskiem czekali na 5 złotych za euro. A tymczasem w świętokrzyskich kantorach kosztuje ono około 4,50 złotego. Czy to koniec upadku złotówki, czy tylko chwilowa korekta i zaraz zobaczymy euro po 5 złotych? Tego nie wie nawet najlepsza wróżka, ale tak szybkie spadki cen głównych walut, już wywołały reperkusje i te dobre i te złe. Cieszą się posiadacze kredytów walutowych we franku szwajcarskim. Gdyby przyjąć, że ich statystyczna rata wynosi około 500 franków co miesiąc, to oznacza, że w ciągu miesiąca, kupując nadal 500 franków w banku lub kantorze oszczędzają na tej operacji około 200 złotych. A przecież raty wielu osób wynoszą nawet 1000 franków. Oszczędności są znaczne, a w dodatku za kilka miesięcy banki obniżą oprocentowanie tych kredytów o kolejne 0,25 procenta, więc ci co mieli podpisane umowy kredytowe według wzoru „LIBOR + marża” znów zyskają kolejne kilkadzie-siąt złotych na miesięcznej racie. 

    W kantorach ruch zamarł

   Nie cieszą się jednak właściciele kantorów. Przyzwyczajenie i mentalność klientów bywają róże w różnych regionach kraju. Na przykład na Podkarpaciu spadek cen walut wywołał w kantorach ruch. W naszym województwie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

    - Jak tylko waluty zaczęły się osłabiać od razu spadł ruch i to dość mocno. Ci, co chcą sprzedawać waluty, czekają na ponowne umocnienie. Dla kupujących natomiast wciąż jest za drogo – usłyszeliśmy w kieleckim kantorze „U Marynarza”.

- Potwierdzam. Jest istotnie gorzej. Mamy mniejsze obroty. Gdy euro biło cenowe rekordy ludzie je sprzedawali w dużych ilościach, a kupujący bali się, że jeszcze podrożeje i kupowali. Teraz jest na odwrót. Sprzedający czekają na wyższe ceny, kupujący na jeszcze niższe. W efekcie do wielu transakcji nie dochodzi – mówi Jerzy Cudzik, właściciel kieleckiego kantoru Grosz

    Złoty mocniejszy na dłużej?

    A co o takim umocnieniu złotego sądzą analitycy. Czy to zmiana tendencji czy tylko chwilowa korekta w trendzie droże-jącego euro?

   - Poprzedni tydzień był bardzo dobry dla polskiej waluty. Na horyzoncie widać możliwość zmiany trendu polskiego złotego. Wydaje się, że inwestorzy walutowi mogą powoli wracać do złotego po odróżnieniu fundamentów naszej gospodarki od innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Niepokoi natomiast fakt, że umacniania złotego nie zakładają zagraniczni analitycy. Pokazują to niedawne prognozy Goldman Sachs na 5 zł za euro w ciągu miesiąca a w perspektywie półrocznej 4,9 zł za euro - mówi analityk z kieleckiego oddziału firmy Expander, Artur Bukato.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia