Nasza Loteria

Weź inicjatywę w swoje ręce i wykonaj pierwszy krok

Materiał Informacyjny
Młodzi Polacy mają najwięcej problemów ze znalezieniem pracy. Statystyki są nieubłagane: co czwarta osoba w wieku 15–29 lat nie ma zatrudnienia. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu – i to w warunkach spadającej stopy bezrobocia – jest to, że kwalifikacje i kompetencje młodych Polaków nie są przystosowane do bieżących potrzeb rynku pracy. Co gorsza, wiele osób w tym wieku szybko zniechęca się i nie podejmuje kolejnych działań – ani w kierunku edukacji pozwalającej zdobyć kwalifikacje poszukiwane na rynku, ani udowodnienia potencjalnemu pracodawcy swoich możliwości, np. poprzez podjęcie stażu.

Z Funduszy Europejskich, w ramach programu „Wiedza Edukacja Rozwój”, wspieranych jest wiele przedsięwzięć ukierunkowanych na osoby poniżej 30. roku życia, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują, by dać im możliwość znalezienia swojej roli w społeczeństwie. Działania te cechuje przede wszystkim indywidualne podejście do każdej osoby, która może skorzystać z unijnego wsparcia. Takie osoby zachęcane są do postępowania metodą trzech kroków.

Krokiem pierwszym jest wejście na stronę wyszukiwarki
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna

**, dzięki której każdy może wybrać formy wsparcia w poszukiwaniu miejsca na rynku pracy. Po zaznaczeniu obszaru wsparcia, a więc dokonaniu wyboru, czy interesuje nas np. rozwój zawodowy, czy działalność gospodarcza, wybieramy dodatkowo województwo. Potem wyświetli się nam lista projektów, w których możemy wziąć udział. Projekty dotyczą bezpośredniej pomocy w znalezieniu pracy oraz staży i praktyk zawodowych, które ułatwią znalezienie pracy. Można też wybrać projekt, który pozwoli zdobyć nowe kwalifikacje czy kompetencje przez udział w szkoleniach, kursach zawodowych czy nawet studiach podyplomowych.
Drugim krokiem jest wybór z listy takiego projektu, który nam odpowiada. Uzyskamy wtedy dane kontaktowe projektodawcy, który realizuje ten projekt. Kontaktujemy się z nim: osobiście, pisemnie, telefonicznie, i upewniamy się, czy jest to oferta faktycznie dla nas.
Potem pozostaje już tylko krok trzeci: wzięcie udziału w wybranym projekcie. Kiedy, jak i gdzie – o tym poinformuje nas już wybrana instytucja, która będzie naszym przewodnikiem do samego finału przedsięwzięcia.

Więcej o wsparciu dla ludzi młodych:
**

www.power.gov.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**
Główny Punkt Informacyjny: Kielce – tel.: 41 343 22 95
e-mail: [email protected]

Ekspert z Ochotniczych Hufców Pracy
Edyta Chrząszcz, Dyrektor Biura Programów Europejskich Komendy Głównej OHP:

Nasze projekty cieszą się sporym powodzeniem z uwagi na ofertę, którą zawierają. Na przykład: bezpłatne kursy zawodowe przeznaczone dla osób, które w większości nie mają kwalifikacji, a dzięki nim zdobywają umiejętności zawodowe ułatwiające znalezienie zatrudnienia. Staże zawodowe ze stypendiami z kolei to najskuteczniejsza forma wsparcia, dająca możliwość nabycia nowych umiejętności w środowisku pracy, a przede wszystkim ucząca współdziałania z innymi, akceptacji norm społecznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudnych grup docelowych, którymi zajmują się OHP. Staż dostosowany jest nie tylko indywidualnie do każdego uczestnika i zgodny z indywidualnym planem działania, ale także do potrzeb lokalnego rynku pracy. Zaliczony zaś po kursach zawodowych daje jeszcze większe szanse na trwałe zatrudnienie.

Wspomnieć też trzeba o innych przywilejach dla uczestników, jak np. o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczeniu zdrowotnym na czas trwania projektu, dofinansowaniu dojazdów na zajęcia, wyżywieniu w dniach trwania zajęć przewidzianych w projekcie czy też refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat siedmiu lub osobą zależną.

W 2016 r. Ochotnicze Hufce Pracy realizują cztery projekty pozakonkursowe w ramach programu „Wiedza Edukacja Rozwój”. Uczestniczy w nich około 900 jednostek, które najczęściej usytuowane są w mniejszych miejscowościach i ściśle współpracują ze środowiskiem, ponieważ znają lokalne problemy, potrzeby i oczekiwania młodzieży.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia