Weź inicjatywę w swoje ręce i wykonaj pierwszy krok

Materiał Informacyjny
Młodzi Polacy mają najwięcej problemów ze znalezieniem pracy. Statystyki są nieubłagane: co czwarta osoba w wieku 15–29 lat nie ma zatrudnienia. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu – i to w warunkach spadającej stopy bezrobocia – jest to, że kwalifikacje i kompetencje młodych Polaków nie są przystosowane do bieżących potrzeb rynku pracy. Co gorsza, wiele osób w tym wieku szybko zniechęca się i nie podejmuje kolejnych działań – ani w kierunku edukacji pozwalającej zdobyć kwalifikacje poszukiwane na rynku, ani udowodnienia potencjalnemu pracodawcy swoich możliwości, np. poprzez podjęcie stażu.

Z Funduszy Europejskich, w ramach programu „Wiedza Edukacja Rozwój”, wspieranych jest wiele przedsięwzięć ukierunkowanych na osoby poniżej 30. roku życia, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują, by dać im możliwość znalezienia swojej roli w społeczeństwie. Działania te cechuje przede wszystkim indywidualne podejście do każdej osoby, która może skorzystać z unijnego wsparcia. Takie osoby zachęcane są do postępowania metodą trzech kroków.

Krokiem pierwszym jest wejście na stronę wyszukiwarki
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna

**, dzięki której każdy może wybrać formy wsparcia w poszukiwaniu miejsca na rynku pracy. Po zaznaczeniu obszaru wsparcia, a więc dokonaniu wyboru, czy interesuje nas np. rozwój zawodowy, czy działalność gospodarcza, wybieramy dodatkowo województwo. Potem wyświetli się nam lista projektów, w których możemy wziąć udział. Projekty dotyczą bezpośredniej pomocy w znalezieniu pracy oraz staży i praktyk zawodowych, które ułatwią znalezienie pracy. Można też wybrać projekt, który pozwoli zdobyć nowe kwalifikacje czy kompetencje przez udział w szkoleniach, kursach zawodowych czy nawet studiach podyplomowych.
Drugim krokiem jest wybór z listy takiego projektu, który nam odpowiada. Uzyskamy wtedy dane kontaktowe projektodawcy, który realizuje ten projekt. Kontaktujemy się z nim: osobiście, pisemnie, telefonicznie, i upewniamy się, czy jest to oferta faktycznie dla nas.
Potem pozostaje już tylko krok trzeci: wzięcie udziału w wybranym projekcie. Kiedy, jak i gdzie – o tym poinformuje nas już wybrana instytucja, która będzie naszym przewodnikiem do samego finału przedsięwzięcia.

Więcej o wsparciu dla ludzi młodych:
**

www.power.gov.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**
Główny Punkt Informacyjny: Kielce – tel.: 41 343 22 95
e-mail: [email protected]

Ekspert z Ochotniczych Hufców Pracy
Edyta Chrząszcz, Dyrektor Biura Programów Europejskich Komendy Głównej OHP:

Nasze projekty cieszą się sporym powodzeniem z uwagi na ofertę, którą zawierają. Na przykład: bezpłatne kursy zawodowe przeznaczone dla osób, które w większości nie mają kwalifikacji, a dzięki nim zdobywają umiejętności zawodowe ułatwiające znalezienie zatrudnienia. Staże zawodowe ze stypendiami z kolei to najskuteczniejsza forma wsparcia, dająca możliwość nabycia nowych umiejętności w środowisku pracy, a przede wszystkim ucząca współdziałania z innymi, akceptacji norm społecznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudnych grup docelowych, którymi zajmują się OHP. Staż dostosowany jest nie tylko indywidualnie do każdego uczestnika i zgodny z indywidualnym planem działania, ale także do potrzeb lokalnego rynku pracy. Zaliczony zaś po kursach zawodowych daje jeszcze większe szanse na trwałe zatrudnienie.

Wspomnieć też trzeba o innych przywilejach dla uczestników, jak np. o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczeniu zdrowotnym na czas trwania projektu, dofinansowaniu dojazdów na zajęcia, wyżywieniu w dniach trwania zajęć przewidzianych w projekcie czy też refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat siedmiu lub osobą zależną.

W 2016 r. Ochotnicze Hufce Pracy realizują cztery projekty pozakonkursowe w ramach programu „Wiedza Edukacja Rozwój”. Uczestniczy w nich około 900 jednostek, które najczęściej usytuowane są w mniejszych miejscowościach i ściśle współpracują ze środowiskiem, ponieważ znają lokalne problemy, potrzeby i oczekiwania młodzieży.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.