MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pracujących

Anna Niedzielska
W porównaniu do stycznia 2008 w tym roku w regionie pracuje nas więcej. Zmalały jednak płace.

   Urząd statystyczny podał w tym tygodniu najświeższe dane dotyczące rynku pracy w Świętokrzyskiem. Jest więcej ofert pracy, ale nieco niższe płace.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2009 roku wyniosło 115.501 osób i było wyższe w porównaniu do grudnia . Wyższe było także przeciętne zatrudnienie w sektorze publicznym, wyniosło 16.727 osób. W sektorze prywatnym przeciwnie - zatrudnienie na było mniejsze o 2 procent niż rok wcześniej. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku wzrost zatrudnienia wystąpił w zakwaterowaniu, gastronomii oraz transporcie i gospodarce magazynowej, natomiast spadek - w górnictwie, wydobyciu oraz obsłudze rynku nieruchomości.

   W końcu stycznia 2009 roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa wyniosła 83.318 osób i była o 2,5 tysiąca osób niższa niż przed rokiem, choć wzrosła w porównaniu do grudnia 2008. Spośród ogółu bezrobotnych, 53 procent stanowiły kobiety - mniej niż przed rokiem. Zmniejszyło się także - co prawda nieznacznie - bezrobocie na wsi. Statystycznie mniej było również osób nie posiadających prawa do zasiłku.

   Urzędy pracy w styczniu 2009 roku miały do dyspozycji 3051 ofert pracy, o ponad 18 procent więcej niż przed rokiem oraz ponad 2,5 raza więcej niż w poprzednim miesiącu. Pod koniec stycznia nie rozdysponowanych było 954 miejsc pracy, co oznacza, że na jedną ofertę pracy przypadało 87 osób bezrobotnych, podczas gdy przed miesiącem - 178 osób.

   W porównaniu do grudnia spadło jednak przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - o niespełna 6 procent - które wyniosło 2657 złotych. Było ono jednak wyższe niż w styczniu 2008. W prywatnych firmach wypłacono przeciętne wynagrodzenie w wysokości 2605 złotych - 4,0 procent więcej niż w ubiegłym roku, ale mniej niż miesiąc wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia