Więcej pracujących

Anna Niedzielska
Udostępnij:
W porównaniu do stycznia 2008 w tym roku w regionie pracuje nas więcej. Zmalały jednak płace.

   Urząd statystyczny podał w tym tygodniu najświeższe dane dotyczące rynku pracy w Świętokrzyskiem. Jest więcej ofert pracy, ale nieco niższe płace.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2009 roku wyniosło 115.501 osób i było wyższe w porównaniu do grudnia . Wyższe było także przeciętne zatrudnienie w sektorze publicznym, wyniosło 16.727 osób. W sektorze prywatnym przeciwnie - zatrudnienie na było mniejsze o 2 procent niż rok wcześniej. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku wzrost zatrudnienia wystąpił w zakwaterowaniu, gastronomii oraz transporcie i gospodarce magazynowej, natomiast spadek - w górnictwie, wydobyciu oraz obsłudze rynku nieruchomości.

   W końcu stycznia 2009 roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy naszego województwa wyniosła 83.318 osób i była o 2,5 tysiąca osób niższa niż przed rokiem, choć wzrosła w porównaniu do grudnia 2008. Spośród ogółu bezrobotnych, 53 procent stanowiły kobiety - mniej niż przed rokiem. Zmniejszyło się także - co prawda nieznacznie - bezrobocie na wsi. Statystycznie mniej było również osób nie posiadających prawa do zasiłku.

   Urzędy pracy w styczniu 2009 roku miały do dyspozycji 3051 ofert pracy, o ponad 18 procent więcej niż przed rokiem oraz ponad 2,5 raza więcej niż w poprzednim miesiącu. Pod koniec stycznia nie rozdysponowanych było 954 miejsc pracy, co oznacza, że na jedną ofertę pracy przypadało 87 osób bezrobotnych, podczas gdy przed miesiącem - 178 osób.

   W porównaniu do grudnia spadło jednak przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - o niespełna 6 procent - które wyniosło 2657 złotych. Było ono jednak wyższe niż w styczniu 2008. W prywatnych firmach wypłacono przeciętne wynagrodzenie w wysokości 2605 złotych - 4,0 procent więcej niż w ubiegłym roku, ale mniej niż miesiąc wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie