MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiek emerytalny. Czy jego ponowne podniesienie będzie konieczne? Sprawdzamy, czy są z tego korzyści

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Praca w Polsce jest obciążająca, dlatego nie każdy decyduje się na nią także po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Praca w Polsce jest obciążająca, dlatego nie każdy decyduje się na nią także po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przemysław Świderski/Polska Press
Podniesienie wieku emerytalnego - czy okaże się konieczne w dłużej perspektywie czasu? Tak uważają eksperci. Czy chcą tego Polacy oraz czy są w ogóle w stanie tak długo pracować? Do długiej pracy zawodowej konieczne jest posiadanie zdrowia i dobrej formy. Pracodawca musi również stworzyć odpowiednie warunki pracy dla seniora. Osoba tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma inne potrzeby. Korzyści z pracy na emeryturze lub dłuższego wieku emerytalnego to przede wszystkim wyższe świadczenia – twierdzą specjaliści.

Spis treści

Wyższy wiek emerytalny. Dlaczego Polacy nie chcą jego podniesienia?

– W Polsce niska jakość miejsc pracy i kiepskie zdrowie starszych pracowników są istotnymi, może najważniejszymi, barierami zwiększania zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat. Według badania Eurostatu o elastyczności czasu pracy - albo raczej braku elastyczności czasu pracy w Polsce – bardzo mocno odstajemy od innych krajów, zwłaszcza Europy Zachodniej pod względem tego, jak obciążająca jest u nas praca – tłumaczy prof. Iga Magda, wiceszefowa Instytutu Badań Strukturalnych w wywiadzie dla portalu 300gospodarka.pl.

Dodaje, że jako obciążenie pracą należy rozumieć to:

  • ile godzin zajmuje,
  • jak trudne są dojazdy do pracy,
  • jak mało elastyczne czasowo są miejsca pracy.

– Dziś ludzie mówią „nie mam zdrowia do pracy”, więc im szybciej zadbamy o to, jak pracownik może łączyć wymagania wynikające z pracy zawodowej z potrzebami zdrowotnymi czy rodzinnymi, tym szybciej zacznie się zmieniać jego postrzeganie pracy w okresie senioralnym – tłumaczy prof. Iga Magda.

Jak dodaje ekspert, są to czynniki mające znaczenie nie tylko dla starszych pracowników.

– Aby zmieniała się mentalność i podejście do wydłużania czasu pracy, dzisiejsi 30-latkowie muszą mieć świadomość, jak będzie wyglądała ich praca, gdy będą mieć 60 czy 70 lat – mówi Iga Magda w wywiadzie dla portalu 300gospodarka.pl.

Zaznacza również, że obecnie w Polsce dialog społeczny jest bardzo słaby oraz bardzo ogranicza współpracę między stroną pracowników a stroną pracodawców.

– Wydawałoby się, że dobrostan pracowników i ich dłuższa praca, dyskusja o tym, jakimi drogami utrzymać pracownika w lepszym zdrowiu w oczywisty sposób leży w interesie obu stron, ale jednak dogadywanie się nam nie idzie. Tu pokutuje też słaby kapitał społeczny w naszym kraju – powiedziała na łamach portalu 300gospodarka.pl.

Zaznacza również, że w Polsce brakuje długofalowego myślenia o pracownikach wśród wielu przedsiębiorców. Wynika to z tego, że koncentrujemy się na bieżących potrzebach rynku pracy.

Podniesienie wieku emerytalnego – czy to konieczność?

Zdaniem Joanny Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej system emerytalny musi być przejawem jakiegoś rodzaju konsensusu społecznego.

– Jeśli system emerytalny ma zapewniać coś, co politycy lubią nazywać „godnymi” emeryturami, to niestety matematyki nie da się oszukać. Jeżeli wszyscy będziemy żyli coraz dłużej, to albo musielibyśmy bardzo zwiększyć składkę, by móc pobierać emeryturę tak samo wysoką przez większą liczbę lat, albo musielibyśmy bardzo obniżyć emeryturę, jeśli nie chcemy ruszyć wieku emerytalnego. Nie jest to tylko problem Polski – mówiła prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej na antenie RMF FM.

Krótszy wiek emerytalny oznacza także niższe emerytury.

– Dłuższa praca jest koniecznością, niezależnie od tego, co będą Polakom obiecywać politycy. Czysta matematyka pokazuje, że w obecnym systemie, przy obecnym wieku emerytalnym emerytury będą bardzo niskie, szczególnie dla kobiet. Symulacje pokazują, że nawet 70 proc. kobiet będzie dostawać emeryturę minimalną. Dla wielu kobiet emerytura będzie równoznaczna z ryzykiem ubóstwa – powiedziała Iga Magda dla portalu 300gospodarka.pl.

Do podobnych wniosków doszli uczestnicy panelu eksperckiego zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Przedstawiciele obu płci będą musieli co do zasady pracować dłużej niż dziś mężczyźni. I nie chodzi o to, że taka zmiana poskutkowałaby wzrostem aktywności zawodowej Polaków, łagodząc problem z dostępnością rąk do pracy, ani też o to, że bez niej „ZUS zbankrutuje”. Wyższy wiek emerytalny leży po prostu w interesie przyszłych emerytów, którzy przy utrzymaniu obecnych regulacji musieliby się pogodzić z niskimi świadczeniami – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Najważniejszą korzyścią z dłuższej aktywności zawodowej i pozostawania na rynku pracy jest podniesienie wysokości emerytur.

Z punktu widzenia zmian demograficznych i wzrostu obciążeń osób pracujących musimy myśleć o wydłużaniu aktywności ekonomicznej wśród seniorów. Dlatego należy dokładnie przeanalizować skutki wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce – napisała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w artykule dla Akademii Biznesu.

Emerytura stażowa ma być rozwiązaniem, które umożliwieniu ubezpieczonemu w ZUS przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Obecnie istnieją dwa projekty. Są to:

  • Projekt obywatelski przewidujący prawo do emerytury stażowej, jeżeli dana osoba posiada okresy składkowe i nieskładkowe za co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. W ten czas zalicza się także okresy rolne. Warunek jest jednak taki, że składki emerytalne miałyby pozwolić na wypłacanie co najmniej najniższej emerytury.
  • Projekt prezydencki, według którego staż pracy miałby wynieść co najmniej 39 lat dla kobiet i 44 lat dla mężczyzn. Do stażu nie zaliczałoby się jednak okresów rolnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiek emerytalny. Czy jego ponowne podniesienie będzie konieczne? Sprawdzamy, czy są z tego korzyści - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia