Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większość firm z okazji świąt wręcza swoim pracownikom różnego rodzaju dodatki. Sprawdź listę najpopularniejszych benefitów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niemal 6 na 10 firm decyduje się na paczki lub premie świąteczne dla swoich pracowników. Większość zatrudnionych oczekuje benefitów wspomagających budżet domowy.
Niemal 6 na 10 firm decyduje się na paczki lub premie świąteczne dla swoich pracowników. Większość zatrudnionych oczekuje benefitów wspomagających budżet domowy. Unsplash/ freestocks
Okres świąt Bożego Narodzenia to spore obciążenie dla naszych portfeli. – Z punktu widzenia pracownika, zwłaszcza w obliczu wciąż wysokiej inflacji, najmilej widziana jest premia, ale pracodawcy mają różne pomysły na dodatki – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy. Sprawdź listę najchętniej otrzymywanych dodatków świątecznych oferowanych przez firmy.

Spis treści

Dodatki świąteczne dla pracowników. To najczęściej oferują firmy

Przed świętami Bożego Narodzenia wiele firm decyduje się na przyznawanie dodatków świątecznych dla swoich pracowników. Najczęściej są to paczki wypełnione różnego rodzaju produktami lub premie finansowe do wydania na świąteczne zakupy. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że na takie rozwiązanie decyduje się niemal 6 na 10 firm.

– Z punktu widzenia pracownika, zwłaszcza w obliczu wciąż wysokiej inflacji, najmilej widziana jest premia, ale pracodawcy mają różne pomysły na dodatki. Te popularne to m.in. kosze prezentowe, bony podarunkowe do popularnych sklepów czy nawet prezenty w postaci rocznych subskrypcji lub członkostwa w klubach sportowych – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Na drugim miejscu w zestawieni firmowych dodatków znajduje się prywatna opieka medyczna, którą oferuje ponad połowa przedsiębiorców (51 proc.). Z kolei podium zamykają imprezy integracyjne (48 proc.). W przypadku paczek na Boże Narodzenie najczęściej można się ich spodziewać w średnich firmach, ale już imprezy integracyjne są domeną dużych przedsiębiorstw.

Co jeszcze znajduje się na liście świątecznych benefitów?

Na dalszych miejscach znalazły się bony towarowe, karty przedpłacone lub rabaty (47 proc.), szkolenia, kursy dotyczące zawodu (46 proc.) oraz karty sportowe (43 proc.). Natomiast szkolenia językowe oferuje 27 proc. firm, a najmniej rozpowszechnione są programy emerytalne, które dotyczą 22 proc. przedsiębiorstw.

Na liście benefitów nie brakuje kursów językowych czy bonów towarowych.
Niemal połowa firm zaoferuje swoim pracownikom prywatną opieką medyczną czy spotkania integracyjne. Na liście znalazły się także szkolenia językowe, czy... programy emerytalne. Personnel Service

Pracownicy zapytani o to, jakie benefity pozapłacowe otrzymują najczęściej, wskazują w kolejności:

  • imprezy integracyjne (52 proc.)
  • paczki świąteczne (45 proc.)
  • szkolenia i kursy zawodowe (45 proc.)
  • Prywatna opieka medyczna (41 proc.)
  • karta sportowa (40 proc.)

Pracownicy oczekują premii, nie prezentów

Z kolei jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Gi Group Holding, tylko 12 proc. respondentów wybrało niepieniężną (czyli prezentową) formę benefitu świątecznego. Z tego prawie połowa (47 proc.) chciałaby dostać kartę prezentową na zakupy. Na upominek firmowy wskazało 4 proc. badanych.

Premia pieniężna daje pracownikom wolność wyboru w zakresie tego, jak chcą wykorzystać otrzymane środki. Ponadto święta to czas, kiedy wiele osób ponosi duże wydatki, a dodatkowa gotówka może pomóc w pokryciu tych kosztów. To ważne szczególnie w okresie ekonomicznej niepewności, nie tylko dla osób o ograniczonych dochodach, ale także dla specjalistów czy managerów – wyjaśnia Małgorzata Parzych ekspertka Grafton Recruitment.

Jednocześnie dodaje, że firmy „lubią skupiać się na prezentach w formie fizycznej, ponieważ w wielu przypadkach mogą potraktować je jako koszty uzyskania przychodu", więc zmniejszają ich obowiązki podatkowe. – W przypadku świadczenia pieniężnego i zatrudnienia na umowę o pracę trzeba brać również pod uwagę konieczność opłacenia większego ZUS-u – dodaje.

W przypadku wyboru prezentu fizycznego najwięcej badanych wskazało na kartę upominkową (47 proc.), dodatkowy dzień wolny od pracy (37 proc.), a 12 proc. wybrało bilet na wydarzenie kulturalne. Upominek firmowy wskazało 4 proc. osób. Oznacza to, że pracownicy chcą otrzymać prezent, który będzie stanowił dla nich realną wartość w postaci wsparcia domowego budżetu czy uwolnienia wolnego czasu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Większość firm z okazji świąt wręcza swoim pracownikom różnego rodzaju dodatki. Sprawdź listę najpopularniejszych benefitów - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia