Nasza Loteria

Wielka Warszawska – w tym roku jeszcze większe nagrody, prestiż i emocje!

Partnerem cyklu jest Totalizator Sportowy
Konie i jeźdźcy ruszają do walki o zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej 2022
Konie i jeźdźcy ruszają do walki o zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej 2022 Łukasz Kowalski

Już 1 października czeka nas wielkie wydarzenie na stołecznym Torze Służewiec. Jedna z najbardziej prestiżowych gonitw w tej części Europy – Wielka Warszawska - uzyskała przed tegorocznym sezonem status gonitwy rangi Listed!

Ten międzynarodowy „znak jakości”, przyznawany przez European Pattern Committee, sztandarowa stołeczna gonitwa otrzymała dzięki wieloletnim staraniom organizatora wyścigów konnych na Torze Służewiec oraz Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Wielka Warszawska została tym samym pierwszym wyścigiem płaskim dla koni pełnej krwi angielskiej z naszego rejonu na wyścigowej mapie Europy. W sezonie 2023 pula nagród wzrosła do rekordowych ponad 100 tysięcy euro. Oprócz najwyższych w Europie Środkowo-Wschodniej nagród konie będą rywalizowały o prestiżowy dla ich hodowców status Black Type.

Wielka Warszawska jest najważniejszym wyścigiem porównawczym w Polsce

W ostatnich latach coraz częściej startują w niej również znakomite konie z zagranicy. Nadanie rangi Listed jest dużym awansem sztandarowej gonitwy i polskich wyścigów w europejskiej hierarchii. Zostaliśmy zauważeni w mocnych wyścigowo krajach. Konie, które zajmą w tym roku trzy pierwsze miejsca w Wielkiej Warszawskiej, zyskają wspomniany status Black Type (chyba, że już wcześniej go zdobyły), co mocno podnosi ich wartość nie tylko hodowlaną, ale i sprzedażową.

Magnesem jest także status Black Type

Obowiązująca od tego roku ranga Listed oraz ponad 100 tysięcy euro w puli nagród sprawiły, że do Wielkiej Warszawskiej zostały zgłoszone najlepsze konie krajowe, ale nie zabrakło też koni polskich właścicieli, które na co dzień trenowane są we Francji oraz gości z Niemiec i Szwecji. Ambicje takich właścicieli jak Marian Ziburske czy Sławomir Pegza sięgają daleko poza granice Polski, dlatego warto docenić zgłoszenie do tegorocznej Wielkiej Warszawskiej największych gwiazd z ich stajni: derbisty Westminster Moona i rekordzisty toru na 2600 metrów (dystans Wielkiej Warszawskiej) – Le Destriera.

Wysokie wpisowe może się…opłacać!

Analogiczna sytuacja jest z Calliepie – trenowaną w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Andrzeja i Ryszarda Zielińskich. Ta klacz, która zajęła trzecie miejsce w ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej, mogłaby wystartować jesienią – bez konieczności odbywania długiej podróży do Polski – w gonitwie rangi Listed we Francji, gdzie dwa razy w takich wyścigach była tam czwarta i wciąż walczy o status Black Type.

20 września odbędzie się korekta polegająca na skreśleniu koni z zapisu do Wielkiej Warszawskiej i wtedy pojawi się szansa dla wierzchowców niezgłoszonych dotąd do najsłynniejszej, polskiej – organizowanej od ponad 100 lat! – gonitwy. Koszt takiej operacji wynosi dokładnie 46 tysięcy złotych, a nagroda za zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej 2023 wynosi 272 000 złotych.

Piękna tradycja – to już 110. edycja

Przed nami 110. Wielka Warszawska, która po raz 78. odbędzie się na służewieckim torze, oddanym do użytku w 1939 roku. Wcześniej zawody – ustanowione w 1895 roku przez ówczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim, hrabiego Augusta Potockiego – rozgrywano m.in. na hipodromie na Polu Mokotowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka Warszawska – w tym roku jeszcze większe nagrody, prestiż i emocje! - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia