Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje na peryferiach Kielc na terenach po byłym browarze Belgia? Inwestorzy podobno czekają w kolejce. Jakie plany ma Anna-Bud?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Tak wyglądał teren dawnego browaru Belgia w kwietniu 2021 roku.
Tak wyglądał teren dawnego browaru Belgia w kwietniu 2021 roku. Aleksander Piekarski/Archiwum Echa Dnia
Wielka inwestycja i wiele miejsc pracy taka wizja rysuje się dla terenów w Dyminach w Kielcach, gdzie przed laty działał Browar Belgia. Nowy właściciel, znana w regionie firma Anna-Bud chce zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Wielkie inwestycje na peryferiach Kielc na terenach po Browarze Belgia

Grunty dawnego terenu browaru kupiła firma Anna – Bud. Spółka wystąpiła o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, bo według niej w obecnym kształcie trudno byłoby go zagospodarować.

- Plan dla tego obszaru ma już 10 lat i 2 dni, to dużo. Obejmuje on między innymi ulicę Łanową, Skibową i wschodnią stronę ulicy Ściegiennego wraz z dawnym terenem browaru Belgia i Kompanii Piwowarskiej. To obszar o powierzchni 135 hektarów, z tego 90 hektarów to działki Anny Bud i teren inwestycyjny. Poza budynkami browaru około 90 procent to teren niezabudowany – poinformował na sesji, 21 kwietnia Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta w Kielcach.

Dyrektor poinformował, że jest kolejka chętnych, którzy chcą zainwestować w ten teren. - Spółka kupiła działki, ale po przygotowaniu zamierza je sprzedać. Inwestorzy stoją w kolejce po nie, to polskie firmy produkcyjne z najwyższej ligi. Gdyby to wyszło to byłby wielki sukces – mówił dyrektor.

Dodał, że kiedy zjawia się kapitał to trzeba zmienić plan, ale to nie znaczy, że będziemy spełniać wszystkie życzenia.

- Zmiana będzie polegać będzie na redukcji planowanej infrastruktury, przede wszystkim dróg, których nie potrzeba aż tyle i przeszkadzają planom inwestorskim. Ich redukcja będzie korzystna także dla miasta, bo ich budowa spoczywałaby na gminie - zapowiedział. - Jest to obszar zasilania zbiornika wody dla Kielc i dlatego teren jest trudny do inwestowania. Powierzchnia biologicznie czynna musi pozostać na poziomie 40-50 procent, będziemy walczyć o jej zmniejszenie ale może być to trudne. Można wliczyć do niej farmy fotowoltaiczne i to jest dobre rozwiązanie. Ten plan jest naszym priorytetem w tym roku i chcemy mu nadać szybką ścieżkę.

- mówił Artur Hajdorowicz.

Radni zgodzili się na przygotowanie zmiany planu.

Anna-Bud na razie nie chce mówić o planach dotyczących zakupionych terenów.

O tym terenie pisaliśmy wiele razy. Zobaczcie jak ostatnio wyglądał

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia