Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własna firma, to szansa na sukces. Takie marzenie może się spełnić

Kinga ANIOŁ [email protected]
Wnioski osób bezrobotnych, które ubiegają się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach o środki na założenie własnej firmy, ocenia komisja
Wnioski osób bezrobotnych, które ubiegają się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach o środki na założenie własnej firmy, ocenia komisja
Coraz atrakcyjniejszą formą kariery zawodowej i życiowej, jest założenie własnej firmy. Daje ona szansę samodzielności działania, a także spełnienia planów i marzeń. W jej założeniu pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach.

Dla osób przedsiębiorczych własna firma jest szansą unik-nięcia frustracji związanych z poszukiwaniem pracy. – Jest prawdą, że do prowadzenia własnego biznesu niezbędne są szczególne cechy i umiejętności, w większości jednak nabyte, a nie wrodzone – mówi Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

 

JAK MOŻNA ZDOBYĆ ŚRODKI?

Osoba bezrobotna może wystąpić do Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach z wnioskiem o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Kwota, o którą się ubiega nie może być jednak wyższa niż sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Starając się o środki na podjęcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna musi podać kwotę, o jaką się ubiega, wskazać jaki rodzaj działalności gospodarczej zamierza prowadzić, dokonać kalkulacji kosztów związanych z jej podjęciem oraz źródła finansowania. Chcąc uzyskać fundusze, bezrobotny jest również zobowiązany do przedstawienia w urzędzie pracy listy, cennika i harmonogramu zakupów w ramach środków, o które się ubiega.

 

TRZEBA ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Osoba bezrobotna, która chce otrzymać środki z urzędu pracy na działalność gospodarczą, a spełniająca konieczne warunki, powinna złożyć wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami. – Formami zabezpieczenia zwrotu przez bezrobotnego funduszy otrzymanych na podjęcie działalności, mogą być poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego – wylicza dyrektor Stanioch.

 

Złożony do urzędu pracy wniosek o przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej, poddawany jest ocenie merytorycznej przez komisję. Pozytywne zaopiniowanie jest podstawą do przyznania bezrobotnemu funduszy.

 

Eksperci odpowiadają

 

Na pytania odnośnie pozyskiwania przez osoby bezrobotne środków z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, odpowiadają fachowcy z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

* Kinga Anioł: Czy w chwili ubiegania się o środki na założenie własnej firmy, osoba musi być bezrobotna?

 

- Robert Ciesielski, kierownik referatu Informatyki i Statysyki: Tak, osoba, która ubiega się o środki na założenie firmy musi być zarejestrowana w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna.

 

* Czy osoba, która chce otworzyć firmę zajmującą się przewozem osób po Polsce i Europie, otrzyma środki z urzędu pracy, za które będzie mogła kupić środek transportu?

 

- Beata Barwinek, kierownik wydziału Ewidencji i Świadczeń: Niestety nie, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie są udzielane na zakup środków transportu.

 

* Czy korzystając ze środków z urzędu pracy na założenie własnej firmy, można kupić urządzenia w innej walucie, niż złotówka?

 

- Barbara Kroczek, kierownik wydziału Aktywizacji Rynku Pracy: Tak, jest taka możliwość, aby zakupić towar w innej walucie, niż złoty. Jednak wówczas do wniosku o rozlicze-nie środków należy dołączyć fakturę zakupu urządzenia wraz z treścią faktury przetłumaczoną na język polski przez tłumacza przysięgłego.

 

* Czy są jakieś granice wiekowe dla osób ubiegających się o środki z PUP na założenie własnej firmy?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia