MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda droższa nawet o 60 procent

Redakcja
Do 2012 roku opłaty za usługi komunalne mogą drastycznie wzrosnąć. Wzrost cen to efekt dostosowania do unijnych norm ochrony środowiska.

   Konieczne inwestycje wodno-kanalizacyjne i w gospodarkę odpadami przekroczą 50 mld zł. Do końca 2015 roku w każdej miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców muszą powstać oczyszczalnia ścieków i kanalizacja. Trzeba więc wybudować i zmodernizować 25 tys. km sieci kanalizacyjnych oraz prawie 950 oczyszczalni ścieków.

   Dwa lata mniej mamy na wybudowanie dziewięciu spalarni odpadów, bo ponad 90 proc. śmieci ląduje na wysypiskach.

   Obowiązek przeprowadzenia inwestycji wodno-kanalizacyjnych i w gospodarkę odpadami nałożyła na nas Unia Europejska, która wymaga od Polski szybkiego wypełnienia norm w dziedzinie ochrony środowiska. By sprostać tym wymogom, musimy wydać kilkadziesiąt miliardów złotych na inwestycje. Jednak w dużej mierze te pieniądze będą pochodziły z naszych kieszeni.

   Największy wzrost czeka właśnie ceny wody i ścieków. Według szacunków ekspertów, ceny wzrosną nawet o 60 proc. Jeśli nie spełnimy norm i UE nałoży na nas kary za zanieczyszczanie środowiska - nawet o kilkaset procent.

   Według szacunków Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na wszystkie inwestycje ekologiczne potrzeba ponad 50 mld zł. W ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na gospodarkę wodno-ściekową Bruksela przyznała Polsce 3,2 mld euro, na gospodarkę odpadami i ochronę powierzchni ziemi - 1,4 mld euro.

Resztę pieniędzy firmy wodociągowe będą musiały przeznaczyć z własnych środków.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia