Wszystko o zasiłkach, czyli kto go dostanie, a kto nie

Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu
Nie każdy rejestrujący się w urzędzie pracy ma prawo do zasiłku. Różne są też okres i wysokość wypłat
Nie każdy rejestrujący się w urzędzie pracy ma prawo do zasiłku. Różne są też okres i wysokość wypłat
Osoba, która nagle zostaje bez pracy, zwykle nie wie jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania się w urzędzie, jaka będzie wysokość zasiłku i przez jaki czas będzie go dostawać. Oto najistotniejsze informacje.

Aby zarejestrować się w urzędzie pracy potrzebne są przede wszystkim dowód osobisty, numer NIP, świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy, zaświadczenia o ukończeniu kur-sów (oryginały i kserokopie tych dokumentów), wszystkie świadectwa pracy - z całego okresu zatrudnienia. Konieczne jest także zaświadczenie o zdolności do pracy - w przypadku osób, które chorowały z zaświadczeniem lekarskim.

 

Jeśli osoba bezrobotna korzystała zasiłków chorobowego lub macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, potrzebne są także zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - dokumenty potwierdzające jej wyrejestrowanie z ewidencji gminy i zaświadczenie z ZUS o opłacaniu składek.

 

KTO DOSTAJE PIENIĄDZE?

Uzyskanie statusu bezrobotnego nie gwarantuje automatycznie nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Takie świadczenie uzyska wyłącznie ta osoba, która nie ma propozy-cji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych. Drugi warunek to przepracowanie roku w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w urzędzie.

 

Do ustalenia prawa do zasiłku brany pod uwagę jest spo-sób rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę lub pracownika. Także otrzymanie od pracodawcy odszkodowania lub innego świadczenia w związku z ustaniem zatrudnienia również może pozbawić tego prawa. Taki sam wpływ ma także przyjęcie odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

 

ILE ZASIŁKU

Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy bezrobotnego, który go dostaje. Osoby, które w ogóle nie pracowały i rejestrują się w pośredniaku tuż po ukończeniu nauki, mogą liczyć na pieniądze, jeśli podejmą pracę na stażu refundowanym z urzędu - teraz jest to 791 złotych brutto.

 

Osoby, które mają łączny staż pracy mniejszy niż 5 lat do-staną 80 procent zasiłku podstawowego- 460 złotych brutto. Przy stażu pracy powyżej 5 lat przysługuje im 100 procent za-siłku podstawowego - 575 złotych brutto. Jeśli przepracowały razem co najmniej 20 lat to zasiłek będzie o jedną piątą wyższy niż kwota podstawowa i wyniesie 690 złotych brutto.

 

Kwoty te zmienią się od 1 stycznia 2010 roku, bowiem wejdą w życie nowe zasady wypłacania zasiłków, premiujące osoby szukające pracy - w ciągu pierwszych trzech miesięcy wypłacania zasiłku wyniesie on 717 złotych miesięcznie. Przez następne będzie niższy - 563 złote.

 

ILE MIESIĘCY

Przez 6 miesięcy otrzymują zasiłek osoby bezrobotne, mieszkające na terenie powiatu, w którym stopa bezrobocia na 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do za-siłku, nie przekraczała 150 procent przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Jeśli bezrobocie w danym powiecie jest wyższe zasiłek może być wypłacany przez 12 miesięcy.

 

Roczne prawo do zasiłku przysługuje także osobom powyżej 50 roku życia, mającym równocześnie co najmniej 20-letni okres stażu pracy. Także osoby mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat i bezrobotnego małżonka bez prawo do zasiłku, mogą liczyć na roczne wypłaty.

Po jakim czasie?

 

Zarejestrować w urzędzie należy się tuż po otrzymaniu od byłego pracodawcy świadectwa pracy. Na to, po jakim czasie otrzymamy zasiłek ma wpływ sposób rozwiązywania umowy.

 

Jeżeli w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją bezrobotny rozwiązał umowę na mocy porozumienia stron zasiłek będzie przysługiwał mu dopiero po 90 dniach od momentu zarejestrowania się. Brane pod uwagę są wszystkie umowy w okresie 6 miesięcy przed rejestracją - nie tylko ostatnia. Identyczne zasady stosuje się, jeśli umowa będzie rozwiązana na żądanie pracownika.

 

Jeśli ktoś został zwolniony dyscyplinarnie, nie otrzyma zasiłku przez 180 dni.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie