Wybieraj - albo emerytura, albo praca

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Według nowych przepisów ZUS wstrzyma nam wypłatę emerytury, jeśli nie rozwiążemy umowy z pracodawcą
Według nowych przepisów ZUS wstrzyma nam wypłatę emerytury, jeśli nie rozwiążemy umowy z pracodawcą
Udostępnij:
Od 1 stycznia 2011 roku wchodzą w życie przepisy, według których nie będzie można łączyć pracy na etacie z pobieraniem emerytury. Jeśli nie rozwiążemy umowy z pracodawcą, u którego pracowaliśmy przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi nam prawo do emerytury i wstrzyma jej wypłatę.

Bez względu na to, jakie osiąga przychody oraz w jakim wieku jest osoba uprawniona do emerytury, prawo do otrzymywania świadczenia zostanie zawieszone. Dotyczyć to będzie kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65 roku życia, którzy nie rozwiązali umowy o pracę przed uzyskaniem emerytury, niezależnie, czy już na nią przeszli, czy uzyskają ją od 1 stycznia 2011 roku.

 

Osoby, które nabywają prawo do otrzymywania emerytury po 31 grudnia 2010 roku i kontynuują pracę, nie otrzymają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia emerytalnego do momentu rozwiązania umowy o pracę. Pieniądze otrzymają dopiero wtedy, gdy zgłoszą wniosek o podjęcie wypłaty emerytury i dostarczą do urzędu świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy potwierdzające fakt i datę zwolnienia sie z pracy. Jeśli umowa zostanie rozwiązana w ostatnim dniu miesiąca, ZUS zacznie wypłacać emeryturę od pierwszego dnia następnego miesiąca, a jeśli wcześniej – świadczenie otrzymamy od pierwszego dnia, w którym umowa została rozwiązana.

 

W innej sytuacji będą osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 roku i nadal pracują w ramach tej samej umowy, zawartej z pracodawcą przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. ZUS wstrzyma im wypłacanie emery-tury od 1 października 2011 roku. Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana po 30 września 2011 roku, emeryturę otrzymamy po zgłoszeniu do ZUS wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia.

Tak będzie już od 1 stycznia 2011 roku, co zdarzy sie w przepisach później, nie wiadomo, bo prezydent Komorowski ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą na rzecz powrotu do mozliwości łązcenia pracy z emeryturą bez konieczności zwalniania sie z pracy. Nowyn przepisom sprzeciwia się bowiem opinia społeczna, kierując do prezydenta apele i wystąpienia.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie