Wybrano wykonawcę budowy w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Inwestycję zrealizuje firma Anna-Bud z podkielckiej Bilczy

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Wybrano wykonawcę budowy w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Inwestycję zrealizuje firma Anna-Bud wywodząca się z podkielckiej Bilczy.

To była pierwsza i najważniejsza decyzja nowego prezesa Głównego Urzędu Miar - profesora Jacka Semaniaka. Dzień po objęciu stanowiska były rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach doprowadził do rozstrzygnięcia postępowania przetargowego w sprawie budowy w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Jak informowaliśmy, oferty złożyło 15 firm. Najkorzystniejszą cenowo propozycję opiewającą na 104,8 miliony złotych przedstawiła firma Anna-Bud wywodząca się z podkieleckiej Bilczy, obecnie mająca siedzibą w Warszawie. I właśnie to przedsiębiorstwo ostatecznie wygrało przetarg.

- Wynik postępowania nie jest oczywiście jeszcze ostateczny, gdyż wykonawcy uczestniczący w postępowaniu mogą jeszcze zaskarżyć lub złożyć odwołanie na nasz wybór. Ale to kolejny kamień milowy w postępowaniu na budowę kampusu zbliżający nas już do upragnionego wbicia łopaty - mówi Sebastian Margalski, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Głównego Urzędu Miar.

Budowa Kampusu w Kielcach jest jedną z najważniejszych i kluczowych inwestycji centralnych dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Przekazane ostatnio dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych w wysokości 25,5 milionów złotych pozwoliło na zwiększenie kwoty dofinansowania dla tego zadania do 165 milionów złotych. Ogólna wartość projektu realizowanego przez Główny Urząd Miar wraz z konsorcjantem, którym jest Politechnika Świętokrzyska, to ponad 188,8 milionów złotych.

W ramach projektu przewidziano budowę u zbiegu ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach sześciu laboratoriów badawczo-pomiarowych (akustyki, ultradźwięków i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, wsparcia przemysłu) wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Strefa ta stanowić będzie zaplecze niezbędne do prowadzenia badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, a także posłuży do rozpowszechniania na szeroką skalę wyników takich działań poprzez dydaktykę i, otwarte bazy danych.

Powstanie również pięć sal wdrożeniowo-dydaktycznych dla około 20 osób każda oraz zaplecze administracyjne i techniczne. Powierzchnia całkowita kampusu to 13 tysięcy 946 metrów (w tym trzy kondygnacje nadziemne i jedna podziemna).

Kampus Głównego Urzędu Miar będzie miejscem, gdzie spotykać się będą nie tylko środowiska badawcze i naukowe, ale również przedstawiciele przemysłu oraz biznesu. W tym miejscu wspierana będzie także wynalazczość i innowacyjność oraz prowadzona działalność dydaktyczna. We współpracy z Politechniką Świętokrzyską ma stać się centrum polskiej metrologii – laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową na najwyższym poziomie, kampus zapewni także profesjonalną bazę dydaktyczną dla naukowców z kraju z zagranicy, wspierając w ten sposób wynalazczość i innowacyjność.

Laboratoria Głównego Urzędu Miar to także nowe miejsca pracy dla kadry laboratoryjnej, technicznej i naukowców, to również szansa na zatrzymanie niepokojącego zjawiska „drenażu mózgów” - odpływu z naszego regionu młodych, wykształconych ludzi.

Materiał oryginalny: Wybrano wykonawcę budowy w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Inwestycję zrealizuje firma Anna-Bud z podkielckiej Bilczy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie