Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z końcem października polscy importerzy realizują zamówienia na towar z Chin. Czeka ich dużo pułapek

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Do portów dobijają ostatnie kontenerowce z towarem świątecznym
Do portów dobijają ostatnie kontenerowce z towarem świątecznym 123rf.com/profile_bunnynight
Na sklepowych półkach nie brakuje tanich, chińskich zniczy szklanych, plastikowych i modnych elektrycznych lampionów. Najwięcej z nich produkowanych jest we wschodniej prowincji Zhejiang oraz w północnej prowincji Hebei. To stamtąd ruszają na podbój polskiego rynku, dając nadzieję handlowcom i wielkim sieciom dyskontów na wygranie konkurencji z ich droższymi odpowiednikami z Polski. To jednak wcale nie jest takie proste.

Spis treści

Działające na polskim rynku firmy transportowe zwożą chińskie towary nie tylko ze wspomnianych prowincji Zhejland i Hebei. Hitowe, choć nieekologiczne znicze elektryczne trafiają do Europy także z południowo-wschodnich prowincji Guangdong (z miast Shenzhen i Dongguan) oraz Fujian (z miasta Quanzhou). To kawał drogi, a do tego jeszcze dochodzi konieczność zapłacenia ceł.

Importerzy muszą sprawdzić, czy towar sprowadzany z Chin jest odpowiedniej jakości

Ostatni kwartał roku to dla branży transportowo logistycznej okres wytężonej pracy. Szczególnie jeżeli chodzi o transport z Azji do Europy. W tym okresie wiele firm logistycznych oraz przewoźników może mieć ograniczoną dostępność. Jak zauważa Emilia Rogalska, dyrektor ds. przewozów multimodalnych w firmie BGT, import nie jest najłatwiejszym przedsięwzięciem, gdyż – jak podkreśla – każdy towar zakupiony w krajach trzecich musi spełniać normy europejskie określone w różnych dyrektywach. I to na importerze właśnie spoczywa odpowiedzialność weryfikacji, czy owe normy, zamówiony przez niego produkt spełnia – dodaje.

W przypadku popularnych ostatnio zniczy elektrycznych jednym z najważniejszych wymogów, jakie muszą spełnić te towary, jest oznakowanie CE.

– Każdy sprowadzany towar może zostać zrewidowany przez Urząd Celny, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości koszty związane z ich naprawieniem, często dyskwalifikują opłacalność przedsięwzięcia – mówi Emilia Rogalska dyrektor ds. przewozów multimodalnych w firmie BGT.

Jakie są stawki celne na towary z Chińskiej Republiki Ludowej?

Importerzy towarów z Chin często nie wliczają w koszty ceł, co skutkuje później przykrą niespodzianką. Aktualne dane na temat stawek celnych na znicze z Chin można znaleźć w systemach ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej) oraz TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich). Dla przykładu zgodnie z systemem ISZTAR, za którym informacje przedstawia serwis Fullbax, lampy LED obłożone są stawkę celną rzędu 3,7 proc., ale już pozostałe wyroby ze szkła wiążą się z koniecznością zapłaty aż 11 proc. od wartości towaru. Zerową stawką obłożone są za to świece.

Planując import towarów, warto znać rozkład kalendarza w Chinach

Chińskie fabryki, podobnie jak polskie nie pracują podczas świąt. W tym czasie dostęp do osób odpowiedzialnych za logistykę oraz transport jest praktycznie niemożliwy. Dlatego najlepiej import towarów, które chcemy sprzedać w okresie okołoświątecznym zaplanować odpowiednio wcześniej, zapoznając się z lokalnym kalendarzem świąt, który różni się od polskiego.

Na dostawę tą drogą może być już za późno. Jak zamawiać towar?

Jeśli świąteczne produkty trafią do sprzedaży zbyt późno to, zamiast mówić o zyskach, trzeba będzie zmierzyć się ze stratami. Warto podkreślić przy tym, że najbardziej opłacalnym i dominującym rodzajem transportu z Chin do Polski jest fracht morski.

Wiąże się to jednak z czasem przewozu. - W generalnym ujęciu transport morski jest tym dominującym, z wielu powodów: jest to najstarsza, aktualnie najtańsza i najbardziej rozwinięta pod kątem infrastruktury gałąź transportu – dodaje Emilia Rogalska z BGT.
Opcjonalnie można też skorzystać z drogi do Chin przez Kazachstan lub z transportu lotniczego, który jest jednak najdroższy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z końcem października polscy importerzy realizują zamówienia na towar z Chin. Czeka ich dużo pułapek - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia