Zapłacisz 600 złotych więcej

Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu
W 2011 roku przedsiębiorcy zapłacą do ZUS o prawie 600 złotych więcej niż rok temu.
W 2011 roku przedsiębiorcy zapłacą do ZUS o prawie 600 złotych więcej niż rok temu.
To zła wiadomość dla wielu mieszkańców naszego regionu. Będą musieli w ciągu roku wydać 600 złotych więcej ze swojego portfela. Dlaczego?

 

 

A chodzi składkę odprowadzaną do ZUS Przedsiębiorcy, którzy prowadzą mikrofimy, zapłacą w tym roku tej instytucji kilkaset złotych więcej.

Już w lutym, płacąc składkę ZUS za styczeń, przedsiębiorcy odczują kolejną tegoroczną podwyżkę. Będą płacić o kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie.

Większość osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających do dziewięciu osób oraz samozatrudnionych płaci najniższe składki do ZUS, obliczane procentowo od najniższej możliwej podstawy. W przypadku składek na ubezpieczenia społeczne w 2011 roku podstawą wymiaru miesięcznych składek jest 2015, 40 złotych, czyli 60 procent prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to wynosiła ona 1887,60 złotych, wzrosła o **127,80 złotych, czyli prawie o 6,8 procent. Tym samym składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy wzrosną miesięcznie z 639,40 złotych do 646,75 złotych, chyba że zdecydujemy, iż nie będziemy płacili ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – w takim przypadku miesięczne składka będzie wynosić 597,37 złotych.**

Ta część podwyżki jest już postanowiona, ale nie wiadomo jeszcze o ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne, Zależy ona bowiem od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z ostatniego kwartału 2010 roku, które podane będzie przez Główny Urząd Statystyczny w połowie stycznia 2011 roku.

Średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatniego kwartału może wynieść 3532,44 złotych, a nawet 3585,33 złotych, co oznacza składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą wzrosnąć z obowiązujących dzisiaj 233,32 złotych do odpowiednio: 238,44 lub 242,10 złotych. 

Po zsumowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz na ubezpieczenia zdrowotne - miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o prawie 50 złotych, czyli prawie 600 złotych rocznie.

 

Podwyżka ta dotyczyć będzie także osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą i w związku z tym mają przez dwa lata prawo do preferencyjnych składek ZUS, czyli płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne i są zwolnione z wpłat na Fundusz Pracy, ale w mniejszym stopniu.

 

Dla rozpoczynających działalność podstawę wymiaru stanowi w 2011 roku kwota nie niższa niż 415,80 złotych, czyli 30 procent minimalnego wynagrodzenia w 2011 roku. W ubiegłym roku podstawa była o 20,70 złotych mniejsza. Miesięczne obciążenia początkującego przedsiębiorcy wobec ZUS – na ubezpieczenia społeczne z chorobowym i zdrowotne - mogą wzrosnąć z 350,43 złotych do 365,34 złotych, czyli prawie o 180 złotych rocznie.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie