Zasady przeprowadzania zwolnień grupowych

Anna Niedzielska
Udostępnij:
Na co mogą liczyć pracownicy, jeśli firma likwiduje wiele etatów

Coraz więcej firm planując oszczędności zmniejsza liczbę etatów. Sprawdziliśmy na co w takim przypadku mogą liczyć pracownicy.

Zwolnienia grupowe umożliwiają pracodawcom rozwiązanie w krótkim czasie umów o pracę z większą liczbą osób w ramach reorganizacji zakładu pracy oraz związanej z nią likwidacji części stanowisk. W przeciwieństwie do ogólnych przepisów kodeksu pracy, zwolnienia grupowe dają prawo do wypowiedzenia umowy o pracę, gdy brak ku temu przesłanek leżących po stronie pracownika.

Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, gdy pracodawca rozwiązuje stosunki pracy w okresie nie dłuższym niż 30 dni, a procedura ta obejmuje co najmniej 10 pracowników (przy zatrudnieniu mniejszym niż 100 osób), 10 procent pracowników (przy załodze liczącej od 100 do 299 pracowników) albo 30 pracowników (jeśli firma zatrudnia co najmniej 300 osób).

WAŻNE PROCEDURY

Zwolnienia grupowe musza być poprzedzone konsultacjami ze związkami zawodowymi lub z przedstawicielami pracowników. Firma ma obowiązek pisemnego wyjaśnienia powodów zwolnień, określenia liczby osób, które są nimi objęte oraz czasu, w którym proces ten będzie przeprowadzony.

Dopiero po zawarciu porozumienia ze związkami, lub wypracowaniu regulaminu zwolnień, pracodawca może zawiadomić o planowanych redukcjach zatrudnienia powiatowy urząd pracy. Po miesiącu może natomiast rozpocząć rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami objętymi zwolnieniem grupowym.

- W takiej sytuacji na świadectwie pracy pracodawca powinien zaznaczyć, że dana osoba została zwolniona w ramach zwolnień grupowych, a nie ze swojej winy. Ważne jest aby pracownicy zwrócili na to uwagę - mówi Barbara Kaszycka z okręgowego inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

JAKA ODPRAWA

Pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi mają prawo do odpraw, których wysokość jest zależna od czasu jaki przepracowali w firmie. Jeżeli mniej niż dwa lata - odprawa jest równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, przy stażu od dwóch do ośmiu lat - odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Trzymiesięczną pensję firma wypłaci natomiast zwalnianemu, który pracował u danego pracodawcy ponad osiem lat.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie