Zawód nie jest na całe życie

Marzena SMORĘDA [email protected]
- Najpopularniejsze wśród młodzieży kierunki w szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach dla młodzieży przygotowują do zawodów: fryzjera, technika żywienia i gospodarstwa domowego, informatyka - mówi prezes Jerzy Wątroba.
- Najpopularniejsze wśród młodzieży kierunki w szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach dla młodzieży przygotowują do zawodów: fryzjera, technika żywienia i gospodarstwa domowego, informatyka - mówi prezes Jerzy Wątroba.
Udostępnij:
Robotnicy drogowi i budowlani, kierowcy, mechanicy i elektromechanicy, blacharze i lakiernicy samochodowi, malarze to profesje z dobrym widokiem na zatrudnienie. O tym, że na swoją przyszłość powinniśmy zacząć pracować już teraz, nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne także, by nie poprzestać na jednej specjalizacji.

Rynek pracy potrzebuje specjalistów o coraz wyższych kwalifikacjach, na dodatek z doświadczeniem. Wciąż popularny spawacz musi mieć teraz spore doświadczenie. Pracujący w usługach powinien wiedzieć, jak pozyskiwać środki na rozwój firmy i mieć pomysł na biznes. Najlepiej zresztą, jeśli będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą.

 

- Samozatrudnienie to najlepsza z opcji dla młodego człowieka - przekonuje Ryszard Zbróg, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. I dodaje: - Daje szansę nie tylko na realizację własnych zamiłowań i talentów, ale także pozwala na zdobywanie szerokiej wiedzy i doświadczenia, pozwalających na elastyczne zachowania na rynku pracy. A przecież w dzisiejszych czasach trzeba być przygotowanym na zmianę zawodu czy profilu działalności.

 

TECHNIKA Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Młodzież coraz lepiej rozpoznaje realia gospodarcze i wybiera taką szkołę, która może jej zagwarantować pracę. Studia inżynierskie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

Kierunki techniczne mają ogromną przyszłość. Rozwój gospodarki idzie w kierunku wysokich technologii. Na rynku pracy potrzeba mechaników, specjalistów od transportu, energetyków energetyki cieplnej i odnawialnej, elektroenergetyków. Postęp technologiczny to już nie tylko przyszłość, to teraźniejszość, więc fachowców do obsługi maszyn wysokoprecyzyjnych potrzeba już teraz.

 

USŁUGI NA TOPIE

Wciąż rozwijają się rynki budowlany i motoryzacyjny. - Fachowcy w tej branży, jeśli tylko mają doświadczenie, nie będą mieć problemu ze znalezieniem pracy. Jest także praca dla kucharzy, garmażerów, piekarzy, cukierników, spawaczy czy monterów instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody - mówi Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

 

A kogo kształcą szkoły? W naszym regionie najpopularniejsze wśród młodzieży kierunki w szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach dla młodzieży zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy przygotowują do zawodów: fryzjera, technika żywienia i gospodarstwa domowego, informatyka, hotelarza, mechanika, informatyka czy budowlańca. Wśród dorosłych jest podobnie. Profil kształcenia jest więc na bieżąco dostosowany do potrzeb pracodawców.

 

Kto wybiera się za pracą za granicę, też znajdzie dla siebie oferty zatrudnienia. W Unii Europejskiej praca czeka na Polaków. Wystarczy tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie