MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego

Artur Jaroń, dyrektor - Nowoczesność, komfort i związana z tym nowa jakość kształcenia uczniów uzdolnionych muzycznie to cechy, które wyróżniają kielecką szkołę muzyczną w województwie świętokrzyskim. Dzięki takim warunkom znakomita historia tej placówki weszła na kolejny wyższy etap rozwoju, a pasjonaci muzyki mają wymarzone warunki i możliwości rozwoju swoich artystycznych talentów.
Artur Jaroń, dyrektor - Nowoczesność, komfort i związana z tym nowa jakość kształcenia uczniów uzdolnionych muzycznie to cechy, które wyróżniają kielecką szkołę muzyczną w województwie świętokrzyskim. Dzięki takim warunkom znakomita historia tej placówki weszła na kolejny wyższy etap rozwoju, a pasjonaci muzyki mają wymarzone warunki i możliwości rozwoju swoich artystycznych talentów.
Za nową jakość kształcenia muzycznego w województwie świętokrzyskim Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach to kolejny laureat tegorocznej nagrody gospodarczej Skrzydła. Funkcjonuje na mapie kieleckiego szkolnictwa artystycznego od 2013 roku, kontynuując tradycje istniejących do tej pory szkół muzycznych o tym samym imieniu. W jego skład wchodzą Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia.

Szkoła mieści się w kompleksie nowych oraz wyremontowanych budynków, zapewniając komfortowe warunki pracy i nauki. Posiada dobrze wyposażoną bazą naukowo-dydaktyczną: instrumenty klasyczne i elektroniczne, tablice multimedialne, system audio słuchawkowo-mikrofonowy w sali nauczania języków obcych, nowoczesne zestawy komputerowe do zajęć z informatyki. Dysponuje dużą salą koncertową oraz salą kameralną. Najnowocześniejszy system przeciwpożarowy oraz monitoring gwarantują pełne bezpieczeństwo na terenie szkoły. W dobrze zaopatrzonej stołówce można zjeść smaczny obiad, a na świetlicy miło spędzić czas przed lub po zajęciach. Warto też wspomnieć o dużym parkingu znajdującym się na terenie szkoły, dzięki któremu można spokojnie i bezpiecznie odprowadzić dziecko na zajęcia, jak i odebrać po skończeniu zajęć.

Placówka ma ponad 70-letnie tradycje w kształceniu muzycznym dzieci i młodzieży, które sięgają 1945 roku, kiedy to w Kielcach powołano Wojewódzką Szkołę Muzyczną. Powstała z inicjatywy muzyków-pedagogów, głównie Mariana Stroińskiego, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego. Jemu też powierzono stanowisko dyrektora szkoły. Marian Stroiński był także założycielem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Kielcach.

Zapotrzebowanie na tego typu szkołę było duże. Do pierwszych egzaminów wstępnych zgłosiło się około 140 chętnych, a od września 1945 roku naukę rozpoczęło 70 uczniów. Szkole przydzielono budynek przy ulicy Gwardii Ludowej (obecna ulica Seminaryjska), który wymagał generalnego remontu. Do czasu jego zakończenia lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. Kiedy pod koniec 1945 roku zajęcia przeniesiono do budynku szkolnego okazało się, że jest za mały na istniejące potrzeby. W 1949 roku kielecka szkoła muzyczna została przejęta przez państwo, nadano jej odpowiednie nazwy - Państwowa Szkoła Muzyczna w Kielcach i Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Kielcach. Rozpoczął się okres szybkiego rozwoju. W tym czasie w Średniej Szkole Muzycznej były już niemal wszystkie klasy instrumentalne, działały zespoły muzyczne. Mimo przejęcia kieleckich szkół pod nadzór państwowy warunki lokalowe nie uległy zasadniczej poprawie. Starano się je zmienić poprzez remonty i adaptacje sal. Mimo wysiłków kolejnych dyrektorów i rozbudowy budynku przy ulicy Seminaryjskiej trzeba było pomyśleć o dodatkowych pomieszczeniach. Udało się to dzięki adaptacji pomieszczeń w budynku przy ulicy Głowackiego.

Produkt

Kapituła nagrody Skrzydła 2015 przyznała statuetkę za nową jakość kształcenia muzycznego w województwie świętokrzyskim.

Marzenia wielu pokoleń uczniów i nauczycieli spełniły się, kiedy to rozpoczęto zajęcia w nowej, pięknej szkole przy ulicy Wojewódzkiej 12. W nowym budynku poprawił się komfort pracy uczniów i nauczycieli. Każdy z pedagogów ma swoją pracownię, są dodatkowe sale przeznaczone tylko do ćwiczeń. W szkole znajduje się pięknie wyposażona biblioteka, czytelnia, fonoteka, pracownia komputerowa, świetlica dla dzieci. Systematycznie kupowane są nowe instrumenty. Wszystko to sprawia że poziom nauczania i kształcenia wychowanków ma obecnie bardzo wysoki poziom i umożliwia nową jakość kształcenia muzycznego w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia