Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia pod budowę w Kielcach Kampusu Głównego Urzędu Miar przekazana. Inwestycja ruszy w styczniu

MBA
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar. Zdjęcia Łukasz Zarzycki UM
We wtorek, 15 grudnia prezydent Kielc Bogdan Wenta przekazał Głównemu Urzędowi Miar oraz Politechnice Świętokrzyskiej nieruchomości pod budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Wartość działek o powierzchni 13 hektarów ustalona została na blisko 37 milionów złotych.

W Urzędzie Miasta Kielce podpisane zostały trzy akty notarialne: dwie umowy darowizny udziałów w nieruchomościach na rzecz Skarbu Państwa – Głównego Urzędu Miar i Politechniki Świętokrzyskiej oraz umowa zamiany nieruchomości pomiędzy Politechnika a miastem.

Przekazane zostały nieruchomości o łącznej powierzchni 129 779 metrów kwadratowych , usytuowane pomiędzy ulicą Wrzosową a aleją Księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach. Zgodnie z podpisanymi umowami darowizny – Głównemu Urzędowi Miar został przekazany 79 % udział w nieruchomości, zaś Politechnice Świętokrzyskiej 21 %. Wartość nieruchomości została ustalona na łączna kwotę 36 850 000 złotych.

Projekt Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap I realizowany jest przez Główny Urząd Miar oraz Politechnikę Świętokrzyską, tworzących konsorcjum na mocy umowy podpisanej 2 listopada 2020 roku.
Przekazanie własności nieruchomości to kolejny krok przybliżający Konsorcjum do wejścia na plac budowy i rozpoczęcia procesu budowlanego. Jej rozpoczęcie poprzedzone zostanie podpisaniem umowy z Generalnym Wykonawcą robót budowlanych, które planowane jest na koniec grudnia bieżącego roku. Wszystko wskazuje na to, że inwestycję zrealizuje spółka Anna Bud, która w rozstrzygniętym przed miesiącem przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 104 milionów złotych. O to, by wykonać inwestycję, ubiegało się w sumie 15 podmiotów.

- Dziś zrobiliśmy kolejny krok w stronę rozwoju polskiej metrologii. Krok, który zbliżył nas jeszcze bardziej do momentu rozpoczęcia budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Można powiedzieć, że zaczynamy urzeczywistniać plany i marzenia Zdzisława Erazma Rauszera, ojca polskiej metrologii, który przez większość swojego życia dążył do stworzenia w Polsce Instytutu Metrologicznego. Zlokalizowanie kampusu GUM w Kielcach to także niejako kontynuacja idei Stanisława Staszica na miarę XXI wieku – mówił profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

- Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny niewątpliwie będzie należał do najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. To tu w Kielcach od 1 stycznia 2024 roku zacznie działać Główny Urząd Miar. Chciałbym również podkreślić, że Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego będą ściśle ze sobą współpracować, tworząc nowe obszary badań związane nie tylko z metrologią – podkreślił profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że jeszcze nigdy tak duża inwestycja centralna o zasięgu ogólnopolskim nie powstawała w naszym mieście. - Nigdy też miasto w takim stopniu nie zaangażowało się organizacyjnie i finansowo w jej powstanie. Wartość miejskich nieruchomości przekazywanych pod budowę kampusu laboratoriów to niemal 37 milionów złotych – mówił Bogdan Wenta. - Wiemy jednak, że są to jedne z najlepiej ulokowanych miejskich aktywów. Inwestujemy przecież w przyszłość Kielc, a dzięki temu nasze miasto stanie się centrum polskiej metrologii na najwyższym, europejskim poziomie. Oprócz wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, uzyskamy także dostęp do najnowszych technologii badawczych dla kieleckich uczelni. To nie wszystko, bo właśnie w Kielcach znajdować się będzie unikalne w skali kraju zaplecze doświadczalne.
W wyniku realizacji projektu wzniesionych zostanie łącznie siedem budynków o całkowitej powierzchni 13 826,40 metrów kwadratowych. Znajdzie się wśród nich: sześć laboratoriów, budynek obsługowo-techniczny oraz warsztat. Obiekty badawczo–pomiarowe wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt i aparaturę badawczo-rozwojową. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu możliwe będzie prowadzenie badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych. Wyniki badań będą wykorzystane do rozpowszechniania na szeroką skalę podejmowanych działań poprzez transfer wiedzy, dydaktykę, publikacje, otwarte bazy danych oraz oprogramowanie.

W laboratoriach początkowo będzie funkcjonowało około trzydziestu skonsolidowanych stanowisk pomiarowych, odpowiadających na potrzeby wynikające z najnowszych trendów światowych, zaspokajających jednocześnie potrzeby przedsiębiorstw, jak i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Stanowiska wpiszą się w inteligentne specjalizacje, w szczególności z zakresu: nanometrologii w odniesieniu do pomiarów wielkości geometrycznych (branża metalowo-odlewnicza), systemów nawigacji satelitarnej w nowoczesnym rolnictwie i sadownictwie (branża technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz nowych metod pomiarów w medycynie estetycznej (turystyka zdrowotna i prozdrowotna).
Całkowita wartość projektu wynosi 188 821 329,05 złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ziemia pod budowę w Kielcach Kampusu Głównego Urzędu Miar przekazana. Inwestycja ruszy w styczniu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia