MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zima pokrzyżowała plany w budownictwie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Przychody grupy PSB były wyższe o 0,1 procent od przychodów w 2008 roku.
Przychody grupy PSB były wyższe o 0,1 procent od przychodów w 2008 roku.
Wprawdzie cały ubiegły rok był dla budownictwa nieco lepszy niż 2008, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie pogoda.

Przychody Grupy PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w grudniu 2009 roku były o 6 procent niższe niż przed rokiem i o 24 procent niższe niż w listopadzie. A wszystkiemu winne ostra zima, która przyszła pod koniec roku nieco wcześniej, i sezonowość prac w budownictwie. Ze względu na pogodę wcześniej zakończono roboty budowlane na zewnątrz i wzięto się za wykończenia.

 

 

Cały 2009 rok był jednak dla budownictwa troszkę lepszy niż 2008. Przychody grupy PSB były wyższe o 0,1 procent od przychodów w 2008 roku, który był bardzo dobrym rokiem dla branży.

 

TROCHĘ  W GÓRĘ, TROCHĘ W DÓŁ

 

W grudniu 2009 roku, w porównaniu do listopada, minimalnie wzrosły ceny (0,1 procent i 0,2 procent) materiałów izolacji termicznej i wodochronnej. Spadły natomiast ceny silikatów (2,2 procent), suchej zabudowy (1,2 procent), gazobetonów (1,1 procent) i chemii budowlanej (0,3 procent). Niewiele wzrosły ceny cementu, wapna (0,6 procent), farb, lakierów, tapet (0,4 procent) oraz instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (0,2 procent).

 

MNIEJ POZWOLEŃ NA BUDOWĘ

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, od stycznia do listopada 2009 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, wydano o 23,5 procent mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a na budowę mieszkań w budownictwie indywidualnym - o 9,5 procent.

 

W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 19,8 procent, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano spadek w wysokości 7 procent. Sytuacja po listopadzie, zarówno w pozwoleniach, jak i w kategorii mieszkań rozpoczętych była nieznacznie lepsza niż w końcówce roku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia