Zmienia się sytuacja na rynku pracy. "Co dziesiąta firma nie wie, jak będą wyglądały jej plany personalne na najbliższe trzy miesiące"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
6 proc. polskich firm od lipca do września zamierza rekrutować nowych pracowników, 11 proc. myśli o redukcji etatów.
6 proc. polskich firm od lipca do września zamierza rekrutować nowych pracowników, 11 proc. myśli o redukcji etatów. 123RF
Udostępnij:
Plany rekrutacyjne przedsiębiorstw pogorszyły się znacząco O najmniej optymistycznej sytuacji mówią przedstawiciele restauracji i hoteli oraz firmy zajmujące się produkcją przemysłową. Z drugiej strony znajdują się reprezentanci finansów i usług dla biznesu oraz innych usług.

6 proc. polskich firm od lipca do września zamierza rekrutować nowych pracowników, 11 proc. myśli o redukcji etatów, 72 proc. nie przewiduje zmian, a 11 proc. nie wie, jakie są plany personalne w ich organizacji na najbliższe miesiące- wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Z kolei prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej dla Polski wynosi -6 proc., co w praktyce oznacza przewagę firm deklarujących cięcia etatów nad tymi, które chcą powiększać swoje zespoły. To wynik niższy o 7 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym, o 16 w ujęciu rocznym.

– Chociaż prognozy zatrudnienia nie są optymistyczne, to jednocześnie w siedmiu z dziesięciu polskich firm sytuacja jest stabilna a pracodawcy nie przewidują tam żadnych zmian w zakresie liczby pracowników. W wielu organizacjach nieprzewidywalność łańcucha dostaw i zmiany w popycie na ich produkty sprawiły, że co dziesiąta firma nie wie, jak będą wyglądały jej plany personalne na najbliższe trzy miesiące. Z drugiej strony nadal 6 proc. firm będzie poszukiwać nowych pracowników, czyli tyle samo, ile w pierwszym kwartale bieżącego roku, jeszcze przed wybuchem pandemii – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, cytowana w komunikacie.– Koronawirus miał swój wpływ na zmianę potrzeb organizacji w zakresie pożądanych umiejętności- dodaje.

Mimo pogorszenia wyników zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym w badaniu najwyższe prognozy wskazali pracodawcy z sektora finansów i usług dla biznesu oraz innych usług. Gorsze perspektywy czekają na zatrudnionych w branży związanej z budownictwem, handlem detalicznym i hurtowym oraz innymi obszarami produkcji, podczas gdy w produkcji przemysłowej firmy wskazują prognozę na poziomie -6 proc. Najmniej optymistyczni w swoich planach są przedstawiciele sektora restauracje i hotele z prognozą -29 proc., która jest wynikiem najniższym w historii realizacji badania w Polsce.

Obejrzyj wideo:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Zmienia się sytuacja na rynku pracy. "Co dziesiąta firma nie wie, jak będą wyglądały jej plany personalne na najbliższe trzy miesiące" - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie