Zwiększa się dostęp do kolei w całej Polsce dzięki funduszom unijnym i programom rządowym

Materiał informacyjny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzeszów Centrum - jeden z nowych przystanków w mieście, budowany w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej
Polacy z roku na rok zyskują coraz lepszy dostęp do kolei. Po latach znów podróżujemy pociągiem np. z Ostrołęki do Chorzel, z Wieliszewa do Zegrza, ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju czy z Padwi i Mielca do Dębicy. Kolej wraca także do małych miejscowości, m.in. dzięki budowie nowych przystanków. Poprawa dostępności komunikacyjnej to jeden z efektów inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych i realizacji programów rządowych.

Poprawa dostępu do kolei powoduje, że coraz chętniej korzystamy z tego najbardziej ekologicznego środka transportu. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2022 roku pociągami podróżowało 342,2 mln osób. To o 97,2 mln więcej niż rok wcześniej i najwięcej w tym stuleciu. Liczba pasażerów kolei z roku na rok się zwiększa m.in. dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. To dzięki sukcesywnej budowie nowych i odbudowie linii kolejowych, po latach wracają pociągi na nieczynne trasy, tym samym dostęp do kolei pasażerskiej zyskują miejscowości, które nawet od kilkudziesięciu lat były jej pozbawione. Większą dostępność zapewniają także nowe przystanki i zmodernizowane istniejące. By ułatwić podróżowanie wszystkim pasażerom, montowane są windy i pochylnie. Dla osób niewidomych i niedowidzących dostępne są informacje w alfabecie Braille’a.

Dzięki rządowym programom rozwijamy transport kolejowy całej Polsce, również na Podkarpaciu. Jesteśmy pewni, że dzięki budowie i modernizacji linii kolejowych oraz przystanków kolejowych coraz więcej osób zechce korzystać z transportu kolejowego. - Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Dzięki miliardowym inwestycjom zwiększyła się dostępność komunikacyjna w województwie podkarpackim

Prace PLK SA zapewniły po latach powrót pociągów na trasy Dębica – Mielec i Mielec – Padew oraz Uherce – Ustrzyki Dolne – Krościenko – granica państwa. Kolej stała się wygodnym środkiem transportu, również dzięki nowym przystankom, takim jak: Rzeszów Pobitno, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Głogów Małopolski Niwa, Kolbuszowa Górna I Boguchwała Dolna.

Dzięki pracom PLK SA po latach znów jeździmy pociągiem na trasie z Padwi i Mielca do Dębicy

W stolicy Podkarpacia do podróży pociągiem zachęcają także zmodernizowane stacje i przystanki, np. Rzeszów Główny, Rzeszów Staroniwa czy nowo wybudowany przystanek Rzeszów Zachodni. Wszystkie obiekty są lepiej dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z rosnącej z roku na rok liczby udogodnień korzystają tysiące podróżnych w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach.

Uzupełnieniem wielkiej modernizacji kolei są programy rządowe – „Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” (tzw. Program Przystankowy) oraz „Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”, których celem jest zwiększanie dostępności kolei i walka z wykluczeniem komunikacyjnym.

Zmodernizowana stacja Rzeszów Główny zapewnia lepszy dostęp do kolei wszystkim podróżnym

Podróżni coraz częściej wybierają kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach, ze względu na oszczędność czasu i wygodę. Dlatego też w ramach prowadzonych inwestycji, realizowanych zarówno z wykorzystaniem środków unijnych, jak i realizacji programów rządowych, poprawiamy dostępność komunikacyjną oraz stwarzamy warunki do rozwoju ekologicznego środka transportu - Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program Przystankowy dla lepszej komunikacji kolejowej

W województwie podkarpackim rządowy Program Przystankowy obejmuje 10 lokalizacji. Podróżni korzystają z wybudowanego w nowej lokalizacji peronu na stacji Medyka. Do końca 2023 roku gotowe będą m.in. stacje i przystanki: Hurko, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów Zachodni, Zaklików. Na linii nr 25, na trasie Padew – Mielec – Dębica powstaną nowe przystanki Mielec Południowy, Chorzelów Południowy i Mielec Korczaka.

W Przemyślu mieszkańcy zyskają przystanek Przemyśl Wschodni. Ponadto w Żurawicy zostanie wybudowane przejście pod torami wraz z parkingiem, umożliwiające przemieszczenie się podróżnych i mieszkańców na drugą stronę torów.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107. Program przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna dla dostępniejszych podróży pociągiem

Uzupełnieniem inwestycji, które poprawiają dostępność komunikacyjną na Podkarpaciu jest realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przedsięwzięcie, zapewniające rozwój kolei aglomeracyjnej. Dzięki inwestycji zarządcy infrastruktury kolejowej, powstają nowe przystanki na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane obiekty, dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewniają mieszkańcom lepsze możliwości i warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną.

Powstanie także zupełnie nowe połączenie kolejowe do lotniska. W 14 minut, pociągi dojadą z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego w Jasionce. Mieszkańcy pobliskich miejscowości zyskają lepszy dostęp do kolei i do lotniska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zwiększa się dostęp do kolei w całej Polsce dzięki funduszom unijnym i programom rządowym - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia