Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Akcjonariusze PKN Orlen poparli połączenie z Grupą Lotos (20.07.2022). Na Pomorzu będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
PAP
PAP
Fot. Grzegorz Mehring / POLSKAPRESSE
Podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariusze PKN Orlen poparli połączenie spółki z Grupą Lotos. Za uchwałą padło 98,27 proc. głosów. Jest też gwarancja zatrudnienia dla pracowników. - Przyjęte rozwiązania zapewniają korzyści wszystkim stronom - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Decyzja akcjonariuszy była jednoznaczna. Zaproponowaną przez zarząd spółki uchwałę poparło 300 532 564 głosów, przeciw było 36, a wstrzymujących się - 5 280 889. Tym samym NWZ zgodziło się na połączenie z Grupą Lotos poprzez przeniesienie całego majątku obejmującego wszystkie aktywa i pasywa Lotosu na PKN Orlen w zamian za akcje, które Orlen wyda akcjonariuszom Lotosu.

Szczegóły tej transakcji obejmuje Plan Połączenia. Ustalono w nim, że w zamian za jedną akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. 20 lipca zgodę na połączenie wyrazili akcjonariusze Lotosu.

Duży koncern z perspektywą rozwoju

PKN Orlen zapowiada, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii.

Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapewnia PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu.

Wdrożone środki zaradcze

Plan połączenia spółek obwarowany był wymogami stawianymi przez Komisję Europejską. Zgodnie z jej oczekiwaniami PKN Orlen przedstawił środki zaradcze. Wynika z nich, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.

PKN Orlen wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że saudyjski inwestor kupi 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie.

Według PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Oznacza to fundamentalny krok w kierunku trwałej dywersyfikacji dostaw ropy do Polski i uniezależnienia się od importu z Rosji.

Umowa z pracownikami

W tym tygodniu doszło do jeszcze jednego ważnego wydarzenia. Zarządy PKN Orlen, Grupy Lotos i związki zawodowe podpisały porozumienie o gwarancjach zatrudnienia.

- Chcemy, by kompetencje pracowników Grupy LOTOS były w pełni wykorzystywane w nowym koncernie multienergetycznym. Gwarantuje to podpisane porozumienie, które wypracowaliśmy wspólnie ze związkami zawodowymi. Przyjęte rozwiązania zapewniają korzyści wszystkim stronom, umacniając jednocześnie naszą pozycję jako stabilnego i wiarygodnego pracodawcy. Konsekwentnie prowadzimy dialog ze stroną społeczną dbając, by proces połączenia firm był transparentny i odbywał się z poszanowaniem praw wszystkich pracowników – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Podpisane porozumienie zakłada 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia dla pracowników Grupy LOTOS oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy.

PKN ORLEN zobowiązał się również do zapewnienia finansowania pracownikom Grupy LOTOS pakietu medycznego i stomatologicznego na dotychczasowych lub nie mniej korzystnych niż obecnie zasadach. Na takich samych warunkach koncern zapewnieni ubezpieczenia grupowe na życie oraz finansowanie ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym.

Ponadto PKN ORLEN w zawartym porozumieniu zobowiązał się do prowadzenia, według najnowszych standardów, programów szkoleniowych dla pracowników Grupy LOTOS.

Mocniejsza pozycja Skarbu Państwa

PKN Orlen informował wcześniej, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie z 27,52 proc. do ok. 35 proc. A zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 proc.

ZOBACZ TEŻ:
PKN Orlen przejmuje Lotos. Daniel Obajtek w Gdańsku zapewnia, że region nie straci na fuzji. "Będziemy dalej inwestować w ten biznes"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia