Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie trudniej o kredyt z dopłatą

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Termin przyjmowania wniosków o preferencyjny kredyt mija 31 grudnia 2012 roku.
Termin przyjmowania wniosków o preferencyjny kredyt mija 31 grudnia 2012 roku.
Czy młodzi ludzie przyspieszają terminy ślubów, żeby zdążyć przed zmianami w programie „Rodzina na swoim”?

Od 2013 roku zniknąć mają preferencyjne kredyty w programie „Rodzina na swoim”. Według zmian, dostępność do nich znacznie się zmniejszy, bo będą mogły je zaciągnąć tylko osoby do 35 roku życia, a pożyczki nie będzie można już wziąć na mieszkania kupowane na rynku wtórnym. Czy młodzi ludzie biorą to pod uwagę?

 

Czy planując dorosłe życie, chcą jak najszybciej wziąć ślub i wykorzystać dogodny kredyt na własne lokum?

 

- W Kielcach jest wprawdzie zawieranych dużo ślubów, ale nie sądzę, żeby miało to związek z kredytami na mieszkanie. Przynajmniej nie wynika to z rozmów z narzeczonymi. Zaobserwowaliśmy wzrost liczby ślubów w ogóle, bo w dorosłe życie wkracza wyż demograficzny. Jest ich więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem i młodzi coraz częściej decydują się na nieodległe terminy. Ustawowy miesięczny okres oczekiwania na ślub można skrócić tylko z ważnych powodów, jak poważna choroba przyszłego małżonka czy zaawansowana ciąża. Przypadki przyśpieszania ślubów są więc sporadyczne. – wyjaśnia Krzysztof Skuza, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach.

 

DUŻE ZMIANY

 

Najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt nowelizacji ustawy to przede wszystkim obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Współczynnik określający średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych zmniejszy się z 1,4 do 1,1. Oznacza to, że rodzina, która może obecnie starać się o mieszkanie 75-metrowe po zmianach może ono mieć nawet mniej niż 65 metrów kwadratowych.

 

Ważną zmianą będzie też wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla kredytobiorców. Preferencyjny kredyt zaciągnie osoba mająca maksymalnie 35 lat, w przypadku małżeństw będzie to górna granica wieku starszego z małżonków.

 

Co więcej, nie będzie można się starać o kredyt z dopłatą na kupno mieszkania używanego. Będzie on dostępny tylko dla tych, którzy zdecydują się na mieszkanie nowe, kupione na rynku pierwotnym. Poszerzony zostanie także katalog osób, które będą mogły przystąpić do kredytu, jeśli właściwy kredytobiorca nie będzie posiadał zdolności kredytowej. Zostaną też określone dodatkowe czynniki, które spowodują zaprzestanie stosowania dopłaty do oprocentowania.

 

DO KOŃCA 2012

 

W projekcie nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zrezygnowano też z propozycji, aby zakres kredytobiorców poszerzyć o jednoosobowe gospodarstwa domowe. To znaczy, że osoby, które nie są w związku małżeńskim nadal nie będą mogły liczyć na kredyt na preferencyjnych zasadach.

Termin przyjmowania wniosków o preferencyjny kredyt mija 31 grudnia 2012 roku.

 

Projekt zmieniający założenia programu „Rodzina na swoim” w pierwszym czytaniu nie uzyskał akceptacji komisji infrastruktury i trafi do powołanej podkomisji w celu ponownego rozpatrzenia. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy zmiany miałyby obowiązywać, bo ustawę musi podpisać prezydent. Może się to stać w kwietniu lub maju.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia