Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny kredyt 2 proc. Te banki przyjmują wnioski. BGK podpisał kolejne umowy. Buda: jesteśmy gotowi

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie "bezpiecznego kredytu 2 proc." – przekazała Katarzyna Fortuna z BGK.
– 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie "bezpiecznego kredytu 2 proc." – przekazała Katarzyna Fortuna z BGK. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
1 lipca tego roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt 2 proc.". BGK pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowało, że 12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie tego rozwiązania. – Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „bezpieczny kredyt", na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK – zapowiadał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Spis treści

1 lipca tego roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

„Bezpieczny kredyt 2%".Waldemar Buda: Jesteśmy gotowi

Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca br. programu „bezpieczny kredyt", na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program – dodał.

– Startujemy z największym w historii programem wsparcia zakupu pierwszego mieszkania w wolnej Polsce. Skala programu, jego łatwość i dostępność wskazują, że liczba beneficjentów przez 5 lat będzie rekordowa – mówił.

– 3 lipca placówki banków jak zawsze będą otwarte i będą gotowe do przyjmowania wniosków o „Bezpieczny Kredyt 2%". Nie trzeba jednak w pierwszych dniach spieszyć się z jego złożeniem. Nie ma żadnych limitów na 2023 r. Zarówno 3 lipca jak i 3 grudnia jest tak samo dobry na złożenie wniosku.

Te banki będą oferowały „bezpieczny kredyt 2 proc.” Lista coraz dłuższa

12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie „bezpiecznego kredytu" – przekazała w środę PAP Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie podkreśliła, że 7 banków zgłosiło gotowość obsługi produktu od 3 lipca, a pięć kolejnych chce go wprowadzić w późniejszym terminie.

Przypomnijmy na początku miesiąca Fortuna podała, że w poniedziałek 5 czerwca zakończono uzgodnienia z bankami nad kształtem umowy współpracy dotyczącej obsługi „bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Jednocześnie dodała, że BGK prowadził je od marca z większością banków kredytujących we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Fortuna poinformowała wtedy, że cztery banki zadeklarowały gotowość obsługi produktu od poniedziałku 3 lipca br. Zastrzegła, że podstawą prawną do zawierania przez BGK umów z bankami kredytującymi jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. – Czekamy na jej podpis przez prezydenta RP – dodała.

Po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw na stronie BGK zostanie utworzona zakładka programu. Tam BGK będzie na bieżąco zamieszczać informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi. Zgodnie z ustawą, do 30 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego ma opracować system informatyczny, w którym banki będą raportować dopłaty do rat udzielonych „kredytów 2 proc.”.

Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą – wyjaśniła Fortuna i przypomniała, że zgodnie z zapisami ustawy, w przypadku „kredytów 2 proc.” udzielonych w III i IV kwartale tego roku, BGK przekaże bankom środki na dopłaty do rat od stycznia 2024 r.

„Rynek pierwotny odbija się dziś od dna"

– W naszej opinii pozytywnie należy ocenić wszelkie rozwiązania, które mogą poprawić dostępność mieszkań w Polsce. Do takich z pewnością należy „Bezpieczny Kredyt na 2%" – czytamy w przesłanym nam stanowisku przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Patryk Kozierkiewicz, aplikant radcowski Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany w przesłanym komunikacie zwraca uwagę, że obecnie szacuje się, że luka mieszkaniowa w Polsce wynosi około 2 miliony mieszkań. – Tymczasem pandemia, wojna w Ukrainie, globalny kryzys gospodarczy sprawiły, że marzenia o zakupie nieruchomości dla wielu osób stały się niemożliwe do realizacji. Dlatego cieszy nas wejście w życie projektu Bezpieczny Kredyt 2%, bo to szansa zarówno dla Polaków, jak i dla sektora budownictwa mieszkaniowego i branż z nim powiązanych – wymienia.

Jednocześnie zaznacza, że „choć założenia projektu popierane są przez branżę, to trudno jednoznacznie oszacować efekt końcowy wprowadzanego rozwiązania na sektor". W ramach programu zakupić będzie można bowiem na preferencyjnych warunkach zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i od deweloperów.

– Rynek pierwotny odbija się dziś od dna. W biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawia się coraz więcej klientów. Czerwiec może być najlepszym miesiącem w tym roku pod względem sprzedaży nowych mieszkań – wskazuje i zaznacza, że żeby dojść do dynamiki kredytowej z 2021 roku miesięcznie w ramach programu powinno być udzielane 10 tys. kredytów, co nie jest możliwe w obliczu założeń przyjętych przez ustawodawcę, a także biorąc pod uwagę możliwości techniczno-organizacyjne banków – wyjaśnia.

W ocenie branży kredyt na 2 procent „może przyczynić się do uruchomienia nowych inwestycji deweloperskich". Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku spadek nowych inwestycji w sektorze wyniósł 30 procent w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Niska liczba startów nowych budów to efekt m.in. wysokich kosztów finansowania oraz niskiego popytu związanego ze wspomnianą już istotnie ograniczoną zdolnością kredytową Polaków.

– Dla rynku deweloperskiego „Bezpieczny Kredyt 2%" może stanowić impuls do rozpoczynania nowych budów – prognozuje.

Od kiedy konto mieszkaniowe?

Równolegle z „Bezpieczny Kredyt 2%" wprowadzamy Konto Mieszkaniowe. To bardzo ciekawy instrument, który będzie zdobywał popularność w miarę jego poznawania przez wszystkich tych, którzy planują zakup Pierwszego Mieszkania w trochę odleglejszym czasie – mówił Buda.

Równolegle do uzgodnień ws. „bezpiecznego kredytu 2 proc.” BGK prowadził, we współpracy z ZBP i MRiT, rozmowy z bankami w sprawie wprowadzenia kont mieszkaniowych. Jak podkreśliła Fortuna, obecnie banki skupiają się przede wszystkim na wdrożeniu „bezpiecznego kredytu 2 proc.”, w dalszej kolejności będą wdrażały konto mieszkaniowe.

Jednocześnie przyznała, że część banków zadeklarowała już przystąpienie do wdrożenia do swojej oferty kont mieszkaniowych – w różnych terminach.

Te osoby będą mogły skorzystać z „bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Zgodnie z ustawą, „bezpieczny kredyt 2 proc.” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia. Natomiast jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota „bezpiecznego kredytu” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł. Natomiast jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie resortu rozwoju, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). „Bezpieczne kredyty 2 proc.” będą udzielane do 31 grudnia 2027 r.

Specjalne konto oszczędnościowe. O co chodzi?

Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Rezerwacja mieszkania na „Bezpieczne kredyty 2 proc."

– Z pewnością mogę stwierdzić, że warto się pospieszyć z rezerwacją mieszkania w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” – zwłaszcza ze względu na to, że oferta powoli się kurczy – przyznała Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA w Polsce, pytana przez Rynekpierwotny.pl. – Ceny lokali mieszkaniowych nie spadają, a wręcz notujemy wzrosty – dodaje.

– Obecnie na rynku liczba sprzedawanych lokali mieszkaniowych przewyższa liczbę tych wprowadzanych. Oznacza to, że oferta dla wszystkich klientów zmniejsza się praktycznie z tygodnia na tydzień, dlatego też osoby myślące o zakupie mieszkania finansowanego kredytem powinni decydować się na nie już teraz. Najlepszym przykładem wzmożonego zainteresowania klientów jest tempo sprzedaży naszych osiedli – od początku roku zawarliśmy 400 umów rezerwacyjnych – zarówno z klientami gotówkowymi, jak i osobami wspierającymi się kredytem. Część z nich to także osoby zainteresowane wsparciem w ramach nowego programu mieszkaniowego – tłumaczy z kolei pytany przez portal Cezary Grabowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Zainteresowanie programem „Bezpieczny kredyt 2%” wzrasta z dnia na dzień. Klienci już teraz wykazują wzmożoną chęć zakupu i rezerwują mieszkania w naszych inwestycjach, by finalizować umowy w lipcu i w sierpniu – podaje Justyna Hamrol-Wasielewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Eiffage Immobilier Polska.

Co dalej z cenami mieszkań? Takie lokale kupują Polacy

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bezpieczny kredyt 2 proc. Te banki przyjmują wnioski. BGK podpisał kolejne umowy. Buda: jesteśmy gotowi - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia