Budowa galerii Korona rusza z kłopotami

Anna NIEDZIELSKA, Artur PEDRYC
Mimo uchylenia decyzji środowiskowej budowa galerii ruszyła
Mimo uchylenia decyzji środowiskowej budowa galerii ruszyła
Samorządowe Centrum Odwoławcze uchyliło decyzję śro-dowiskową w sprawie budowy Galerii Korona Kielce. Mimo to jej budowa się zaczęła

Czy uchylenie decyzji środowiskowej powinno wstrzymać budowę? Urzędnicy i inwestor są innego zdania niż kielczanie, którzy zaskarżyli decyzję do Samorządowego Centrum Odwoławczego. Prace na działce między ulicą Polną a Warszawską już ruszyły.

 

O oprotestowaniu planowanej w Kielcach budowy galerii Korona pisaliśmy już niejednokrotnie. Mieszkańcy domów przy ulicy Polnej skarżyli już postępowanie planistyczne do Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W drugim z wyroków stwierdzono, że o ile nie mogą być oni stroną przy robieniu planów architektonicznych, o tyle ich racje – protest przeciwko zwiększeniu ruchu na ulicy Polnej – powinna uwzględnić decyzja środowiskowa. Kielczanie więc zaskarżyli do Samorzą-dowego Centrum Odwoławczego wydaną w połowie czerwca decyzję e. W tym tygodniu SKO uznało, że ich odwołanie jest słuszne.

 

- Samorządowe Centrum Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową ze względu na szereg wad zarówno w raporcie środowiskowym jak i samym trybie wydania decyzji przez pre-zydenta miasta Kielce – mówi adwokat Jacek Kluźniak, pełno-mocnik prawny kielczan.

 

Jego zdaniem decyzja SKO ma wpływ również na ważność zezwolenia na budowę centrum handlowego. Jednym z dokumentów, na podstawie których jest ono wydawane jest bo-wiem ważna decyzja środowiskowa. A ta nie jest już ważna.

 

- Dziś jeszcze mam zamiar złożyć do prezydenta Kielc odwołanie od zezwolenia na budowę i wnioskować jej wstrzy-manie – zapowiedział wczoraj.

 

BUDOWA RUSZA

W piątek Michał Tur, manager do spraw marketingu Galerii Korona Kielce nie chciał komentować decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

- Mamy ważne zezwolenie na budowę i w sobotę wejdzie na nią wykonawca. Na początku będą robione drobne prace po-rządkowe, ale dopiero około przyszłej środy zacznie się ogradzanie terenu i prace, które można już nazwać budowlanymi – twierdził.

 

Tymczasem już wczoraj po południu widać było, że na pla-cu między ulicami Polną i Warszawską w Kielcach zaczęto wy-równywanie terenu.

 

POZWOLENIE JEST WAŻNE

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest na urlopie. Jednak zdaniem jego urzędników pozwolenie na budowę Galerii Korona Kielce jest ważne.

 

- Pozwolenie na budowę zostało wydane z rygorem natychmiastowej wykonalności i jest ważne. Osoby niezadowolone mogą dochodzić roszczeń w trybie odwołania, ale nie powo-duje to żadnych skutków dla inwestora, który może rozpocząć budowę - mówi Andrzej Kędra, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki kieleckiego magistratu.

 

Jego zdaniem decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego wcale nie oznacza iż miejscy urzędnicy popełnili błąd. - W tej sprawie musiałby się wypowiedzieć niezawisły sąd administracyjny - uważa dyrektor Kędra.

 

Zaznacza także, że urząd będzie musiał wydać nową decyzję środowiskową uwzględniającą protesty mieszkańców, ale nie oznacza to iż w zasadniczych kwestiach będzie ona różniła się od poprzedniej.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie