Dla przedsiębiorców wybór pomiędzy ZUS i OFE dotyczy tylko 65 zł składki

Redakcja
37 proc. mikroprzedsiębiorców pozostanie w OFE, a 14 proc. wybierze ZUS – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Idea Bank. W przypadku prowadzących działalność do OFE trafiałoby 65 zł ich miesięcznej składki emerytalnej

Pozostały już tylko dwa na dni (do końca lipca) na decyzję, czy część naszej składki emerytalnej ma pozostać w OFE, czy trafiać do ZUS. Z ostatniego kwartalnego badania przeprowadzonego wśród mikroprzedsiębiorców przez Grupę Idea Bank wynika, że w przypadku drobnych przedsiębiorców 37% ankietowanych jeszcze miesiąc temu nie planowało przenosić swoich oszczędności z OFE, a wybór ZUS deklarowało tylko 14% badanych. Jednocześnie znaczna grupa prowadzących działalność, bo aż 35%  przyznała wtedy, że nie podjęła jeszcze w tej kwestii decyzji.

Należy jednak spodziewać się, że wielu niezdecydowanych przedsiębiorców wybierze ostatecznie ZUS. Dlaczego? Między innymi dlatego, że tak jest z pewnością łatwiej.

Ci, którzy stawiają na ZUS, nie muszą bowiem składać takiej deklaracji. Natomiast osoby, które decydują się na pozostawienie części składki emerytalnej w OFE, zobowiązane są złożyć oświadczenie o takim wyborze.

ofe
Źródło: Grupa Idea Banku, czerwiec 2014 r.

Co więcej, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wybór pomiędzy OFE i ZUS dotyczy… 65 zł miesięcznie – wynika z wyliczeń Tax Care. Przedsiębiorcy mają bowiem prawo do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (w skład których wchodzi składka emerytalna) w formie zryczałtowanej – od najniższej możliwej podstawy wymiaru składek, niemającej zazwyczaj odzwierciedlenia w ich faktycznych zarobkach.
I chętnie z tego prawa korzystają – z innego badania, przeprowadzonego przez Tax Care i Idea Bank, wynika bowiem, że 90% przedsiębiorców płaci składki ZUS właśnie od minimalnej podstawy. Najniższa możliwa podstawa dla przedsiębiorców wynosi obecnie 2 247,6 zł (60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, za wyjątkiem osób dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy mają prawo do jeszcze niższych składek na ubezpieczenia społeczne, ale tylko przez 2 lata), a sama składka emerytalna to 438,73 zł miesięcznie, czyli 19,52% podstawy wymiaru.

Wybór pomiędzy ZUS i OFE dotyczy części składki, a dokładnie 2,92% podstawy jej wymiaru (pozostała kwota już trafia do ZUS). W przypadku przedsiębiorców oznacza to zatem, że muszą zdecydować, czy pozostawią w OFE ok. 65 zł miesięcznie.

ofe

W efekcie z punktu widzenia przedsiębiorców dylemat, czy odprowadzać składki wprost do ZUS, czy raczej do OFE, może praktycznie nie istnieć - płacąc najniższe możliwe składki ZUS i tak muszą liczyć się z groszową emeryturą, bez względu na efekt realizowanej przez rząd reformy systemu emerytalnego.

Oświadczenia na ostatnią chwilę
Z najnowszych danych ZUS wynika, że na trzy dni przed końcem terminu do ZUS-u wpłynęło 1 067 427 oświadczeń, z czego dwie trzecie przez ostatnie 30 dni - tyle osób zadeklarowało do 28 lipca br., że chce zostawić część swoich oszczędności w otwartych funduszach emerytalnych. To jednak ciągle niewiele, biorąc pod uwagę, że prawo do dokonania wyboru pomiędzy ZUS i OFE ma 14 mln ubezpieczonych.

ofe
Źródło: Biuro prasowe ZUS, 29.07.2014 r.

Z informacji podanych przez ZUS wynika także, że wśród składających oświadczenia mało popularna jest elektroniczna platforma pue.zus.pl dostępna po zalogowaniu – przez Internet wpłynęło tylko 4% wniosków. 60% zostających w OFE nadało oświadczenie na poczcie, a jedna trzecia odwiedziła ZUS osobiście.

 

Źródło: Agata Szymborska-Sutton, Katarzyna Miazek, Tax Care

Polacy wrócili do fast foodów

Wideo

Materiał oryginalny: Dla przedsiębiorców wybór pomiędzy ZUS i OFE dotyczy tylko 65 zł składki - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jarek presik
Czyli historia tego jak zagrabiono Polakom mnóstwo pieniędzy. Ciesze się, że moje podatki idą do UK. Mam tam spółkę, w Polsce tylko przedstawicielstwo. Schemat Pawła Kurnika daje mi 15 tysięcy oszczędności rocznie - to całkowicie inny świat,  a co najlepsze - u nich same zwolnienia podatkowe to ponad 200 tysięcy. A u nas? Całe 3!
Dodaj ogłoszenie