Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają Polacy? GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń. „Dynamika płac utrzyma się na solidnym, dwucyfrowym poziomie"

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Najsilniejszy wzrost płac w ujęciu nominalnym dotyczył administrowania i działalności wspierającej, co może być związane z wyższą płacą minimalną.
Najsilniejszy wzrost płac w ujęciu nominalnym dotyczył administrowania i działalności wspierającej, co może być związane z wyższą płacą minimalną. Adam Jankowski/ Polska Press
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. r/r. Z wyliczeń analityków banku PKO BP wynika, że w ujęciu realnym wzrost wynagrodzeń we wrześniu przyspieszył do 2,5 proc. r/r. – Spodziewamy się, że wynagrodzenia dalej będą rosły w dwucyfrowym tempie – prognozuje z kolei Sebastian Sajnóg, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2023?

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr nie zmieniło się.

– W ujęciu realnym wzrost wynagrodzeń we wrześniu przyspieszył do 2,5 proc. r/r – wynika z wyliczeń analityków banku PKO BP.

Wskazano, że najsilniejszy wzrost płac w ujęciu nominalnym dotyczył administrowania i działalności wspierającej (15,7 proc. r/r), co według analityków, może być związane z wyższą płacą minimalną. Zauważono, że ponadprzeciętnie płace rosły również m.in. w energetyce (13,3 proc. r/r) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (14,0 proc. r/r).

Natomiast, jak zaznaczono, poniżej średniej rosły wynagrodzenia w sektorze informacja i telekomunikacja, gdzie napięcia związane z niedostateczną podażą pracowników w ostatnich miesiącach wyraźnie się osłabiły, choć to nadal w tej branży wartość przeciętnego nominalnego wynagrodzenia jest najwyższa (12 313 zł brutto).

– W danych nie widać naszym zdaniem oznak narastania presji płacowej – przyspieszenie nominalnych wynagrodzeń było widoczne tylko w dwóch branżach: transporcie, zmagającym się z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników, oraz w leśnictwie i rybołówstwie (po relatywnie słabym wzroście płac r/r w sierpniu) – wskazał bank.

Najwolniej rosły wynagrodzenia pracowników branży budowlanej (o 6,4 [proc./ r/r), będącej w fazie dekoniunktury.

Co dalej z dynamiką płac?

– Spodziewamy się, że w IV kwartale 2023 roku dynamika płac utrzyma się na solidnym, dwucyfrowym poziomie, wspierana przez wcześniejszą podwyżkę płacy minimalnej, co wraz z dalszym spadkiem inflacji będzie wspierać realny wzrost dochodów – wskazują analitycy.

Dodano, że przeciętne zatrudnienie we wrześniu było zbliżone do tego odnotowanego w analogicznym okresie 2022 roku. – W porównaniu do sierpnia zatrudnienie obniżyło się o blisko 6 tys. etatów, co potwierdza, że popyt na pracę pozostaje ograniczony. Jednocześnie przełożenie mniejszego popytu na pracę na stopę bezrobocia pozostaje ograniczone. Malejące obawy o wzrost bezrobocia wraz z rosnącymi wynagrodzeniami w ujęciu realnym przyczyniają się do poprawy koniunktury konsumenckiej, która leży u podstaw rodzącego się ożywienia gospodarczego – napisano.

Spodziewamy się, że wynagrodzenia dalej będą rosły w dwucyfrowym tempie. Przy spadku inflacji oznacza to wzrost realnych zarobków. W efekcie rośnie siła nabywcza konsumentów. Choć faktyczna presja placowa słabnie, to efekt rekompensuje wysoka skala podniesienia płacy minimalnej. W styczniu 2024 r wyniesie ona 4242 zł - to wzrost o 17,8 proc. – prognozuje z kolei Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabiają Polacy? GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń. „Dynamika płac utrzyma się na solidnym, dwucyfrowym poziomie" - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia