MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się z działki niechcianych obiektów

opr. /MS/
Na rozbiórkę rudery trzeba mieć pozwolenie.
Na rozbiórkę rudery trzeba mieć pozwolenie.
Drzewo, rudera czy słup energetyczny mogą skutecznie oszpecić nawet najładniejszą działkę. Jak się ich pozbyć?

Drzewa do wycięcia

Na wycięcie drzew lub krzewów w większości wypadków potrzebne jest zezwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zezwolenia na wycinkę drzew rosnących na terenach nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli chcemy wyciąć jakieś drzewo, które ma więcej niż pięć lat, musimy wystąpić do urzędu gminy (wydział gospodarki komunalnej lub ochrony środowiska) o wydanie zezwolenia. Jest ono potrzebne także wtedy, gdy drzewo jest uszkodzone lub uschnięte. Urząd może uzależnić wydanie zezwolenia od przeniesienia drzew lub krzewów we wskazane miejsce albo zasadzenia w miejsce usuwanych drzew innej roślinności.

Bez zezwolenia można wyciąć drzewa i krzewy owocowe, z wyjątkiem tych rosnących na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, sadzone na plantacjach i te, które nie mają więcej niż pięć lat.

Prywatni właściciele działek nie płacą za zgodę urzędu, ale za usunięcie drzew bez zezwolenia grożą kary, których wysokość zależy od rodzaju i wielkości drzewa (obwodu pnia). Kara może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Słup lub przewody do przeniesienia

Lepiej nie kupować działki, na której znajdują się urządzenia utrudniające lub uniemożliwiające zabudowę (słupy, przewody). Czy pod ziemią nie kryją się jakieś przewody, można sprawdzić w zakładzie uzgodnień dokumentacji działającym przy starostwie lub w zakładach, do których należą sieci uzbrojenia.

Jeśli jednak nabędziemy grunt z takimi obiektami (świadomie lub nie, bo na przykład dopiero po zakupie okazało się, że pod ziemią są jakieś przewody wykonane bez zgody poprzedniego właściciela gruntu), możemy się starać o usunięcie ich lub przeniesienie w inne miejsce, wynagrodzenie za korzystanie z gruntu.

Niestety, zakłady, do których należą niechciane urządzenia nie są zwykle zainteresowane przebudową lub próbują obciążyć jej kosztami właściciela gruntu. Wówczas można dochodzić swoich praw przed sądem, ale trwa to latami.

Budynek do rozbiórki

Pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego zostaje wydane na wniosek inwestora. We wniosku należy podać dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika jeżeli działa w jego imieniu, nazwę i rodzaj obiektu lub zespołu obiektów bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer arkusza mapy, numer działki.

Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć: zgodę właściciela obiektu, szkic usytuowania obiektu budowlanego, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi, w zależności od potrzeb - projekt rozbiórki obiektu, dodatkowo - upoważnienie udzielone osobie działającej w imieniu inwestora.

Działka z wadą

Osoba sprzedająca działkę ponosi odpowiedzialność wobec kupującego za jej ewentualne wady fizyczne lub prawne. Jeśli więc okaże się na przykład, że pomimo spisanych w akcie notarialnym zapewnień zbywcy działka nie nadaje się do zabudowy z uwagi na urządzenia podziemne (wada fizyczna) albo że jest obciążona prawami osób trzecich (wada prawna), to kupujący może żądać obniżenia ceny, odstąpić od umowy lub żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne działki wygasają po upływie roku od zakupu działki, a za wady prawne - po roku od chwili, kiedy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia