MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaką pamięć przenośną wybrać najlepiej?

Paweł ROKITA [email protected]
Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny.
Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny.
Kiedy stajemy przed problemem przeniesienia danych ma-my do wyboru przynajmniej kilka sposobów. Czym powinniśmy się kierować, wybierając pamięć przenośną?

Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny. Alternatywnie w sytuacjach awaryjnych możemy użyć pamięci dostępnej powszechnie w aparatach telefonicznych, cyfrowych aparatach fotograficznych, odtwarzaczach mp3 i mp4 czy urządzeniach do nawigacji satelitarnej.

Nie jest to jednak efektywny sposób. Po pierwsze, pamięci te są wolniejsze, po drugie - zwykle mają o wiele wyższy koszt za tę samą ilość pamięci. Jeśli więc często przenosimy dane, wybór sprowadza się właściwie do dwóch opcji: pendrive albo dysk przenośny. Wybór jest łatwy, jeśli tylko dokładnie przemyślimy, czego dokładnie oczekujemy.

 

Pendrive

 

Pamięć tego typu w założeniu ma być najbardziej praktycz-nym sposobem przenoszenia małych plików, co wynika z jej ograniczonej pojemności. Podłączamy ją zawsze do złącza USB (praktycznie w tej chwili występuje we wszystkich komputerach). Z parametrów technicznych, na które polecamy zwrócić uwagę, należy wymienić pojemność, czas zapisu i odczytu danych. Pojemność to ilość danych, które możemy przenieść.

Wyrażamy ją w GB (gigabajtach). W tej chwili klienci wybierają głównie pojemności od 2 do 16 GB. W ofercie sprzedawców znajdują się jednak również modele o pojemności 32, a nawet 64 GB. Czas zapisu/odczytu wyrażamy w ilości danych, które możemy przesłać między komputerem a pamięcią w jednostce czasu. Ta wielkość pozwoli oszacować nam, jak długo będziemy musieli czekać zanim nagramy/zgramy nasze pliki.

Najczęściej spotykane wartości tego parametru to 12 MB odczyt i 9 MB zapis. (1000 MB=1 GB). Bardziej wymagających użytkowników zadowolą zapewne pamięci np. firmy Corsair, mogące pochwalić się parametrami 31 MB dla prędkości odczytu i 15 dla zapisu.

 

Z ciekawszych funkcji, które oferują nam producenci, można wymienić wodoodporność (wbrew pozorom bardzo pożądana ce-cha, a testy pokazują, że nawet wypranie pendrive’a razem ze spodniami nie uszkadza danych w takim pendrivie). Inną przydat-ną funkcją, oferowaną od niedawna w przystępnej cenie, jest szyfrowanie danych.

Oczywiście, jak każde zabezpieczenie, jest ono do złamania, ale aby zabezpieczyć prywatne zdjęcia i dokumenty, wydaje się wystarczające. Osoby nastawione na estetykę kupowanych produktów na pewno ucieszy możliwość wyboru różnych kształtów, wielkości czy nawet zapachów pamięci (żadna z tych cech nie wpływa na parametry techniczne).

 

Dysk przenośny

 

Jeśli potrzebujemy pamięci o znacznej pojemności, będziemy potrzebowali dysku przenośnego. Najprościej dyski te może-my podzielić pod względem wielkości. Mamy więc dyski o wielko-ści 2,5 oraz 3,5 cala. Dyski 3,5 cala są większe i cięższe nie tylko z powodu średnicy samego dysku, ale i dlatego, że zawierają w sobie zasilacz.

Jeśli posiadamy dysk wyjęty z komputera podczas modernizacji, możemy pokusić się o przerobienie go na dysk przenośny, w tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią kieszeń. Jeśli chodzi o jej wybór, najlepiej zapytać obsługę sklepu.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest zorientowanie się, jaki typ złącza występuje w naszym komputerze. Prawie na pewno mamy złącze USB, możemy mieć też złącze FireWire (posiada lepsze parametry) lub najnowsze eSATA, jednak musimy się liczyć z tym, że dwa ostatnie typy złącza nie występują powszechnie, a przecież właśnie możliwość podłączania dysku do różnych komputerów jest jedną z najbardziej pożądanych cech takiego dysku.

Radzimy dokładnie zastanowić się, w jaki sposób będziemy używali naszego dysku. Przykładowo, w tej samej cenie kupimy dysk 500 GB mały i lekki lub dysk o wielkości 1 TB (1 TB=1000 GB) o wymiarze 5,25 cala i dodatkowym zasilaniem, który jednak będzie trudniej nam przenosić.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia