Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa jest blisko! Trzeba ratować sandomierskie sady. Ważne spotkanie w Koprzywnicy

/r/
Katastrofa jest blisko! Trzeba ratować sandomierskie sady. Ważne spotkanie w KoprzywnicyDo posłów  Andrzeja Dudy i Andrzeja Bętkowskiego jeszcze przed rozpoczęciem spotkania było wiele pytań.
Katastrofa jest blisko! Trzeba ratować sandomierskie sady. Ważne spotkanie w KoprzywnicyDo posłów Andrzeja Dudy i Andrzeja Bętkowskiego jeszcze przed rozpoczęciem spotkania było wiele pytań.
Wciąż groźne wyrobisko w Piasecznie, widmo rosyjskiego embarga na polskie warzywa i owoce - gorące tematy dominowały na spotkaniu z posłami w Koprzywnicy.

-  My żyjemy z sadów. Gdybyśmy sady stracili, stracilibyśmy wszystko. Nikt nie kwapi się, by nam pomóc - żalili się sandomierscy sadownicy podczas sobotniego spotkania z posłami Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą i Andrzejem Bętkowskim w Domu Kultury w Koprzywnicy, w którym wzięło udział ponad sto osób.

Dyskusja była bardzo ożywiona. Mieszkańcy trzech sandomierskich gmin: Koprzywnicy, Samborca i Łoniowa przez blisko dwie godziny dzielili się z parlamentarzystami swymi obawami, co do dalszych losów słynnych w całej Europie sadów. Zagrożonych zatopieniem jest blisko pięć tysięcy hektarów.

 

Katastrofa wisi w powietrzu

- Jeżeli nie zostanie w porę uregulowana gospodarka wodna i ściekowa w obrębie wyrobiska pokopalnianego w Piasecznie, nasze sady znikną. Tylko na terenie mojej gminy zniszczonych zostanie blisko 1200 gospodarstw. Tysiące mieszkańców może stracić jedyne źródło utrzymania. W powietrzu wisi widmo katastrofy ekologicznej. Może też dojść do zniszczenia systemu sieci dróg na terenie gmin Łoniów i Koprzywnica. A w sytuacjach zagrożenia powodziowego - do spotęgowania destabilizacji wałów powodziowych. Trzeba zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić! – grzmiał organizator spotkania, burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca.

Burmistrz Jońca przypomniał, że temat zabezpieczenia terenów sadowniczych przed zatopieniem to ogromny problem, z którym gminy borykają się od lat.

 

- Do końca 2015 roku ma się zakończyć rekultywacja terenów pokopalnianych finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. A co będzie dalej? My -  samorządy pytamy – kto potem weźmie na siebie wysokie koszty związane z wypompowywaniem wody?  Do tego pozostaje jeszcze kwestia przeprowadzenia bardzo drogich prac melioracyjnych. Wiadomo, że właściciel Kopalni Siarki Machów – czyli Miasto Tarnobrzeg nie będzie skore do ponoszenia wydatków na utrzymanie w należytym stanie części majątku znajdującej się na terenie województwa świętokrzyskiego – czyli na rekultywację nieczynnego wyrobiska w Piasecznie – mówił burmistrz Jońca.

- Bez przerwy piszemy do ministerstw, do wojewody. Piszemy dosłownie wszędzie. I wszystko na nic – nie kryli oburzenia obecni na spotkaniu samorządowcy. A wtórowali im niezadowoleni sadownicy.

 

 

Poseł

Posłowie Andrzej Duda i Andrzej Bętkowski zadeklarowali dla sadowników daleko idące wsparcie. Wskazali, że rozwiązać problem można dzięki funduszom unijnym.

 

Trzeba dalej działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda – były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podziękował samorządowcom za dotychczasowe działania. Szczególne słowa uznania skierował pod adresem burmistrza Koprzywnicy Marka Jońcy, który od lat walczy o sandomierskie sady.

 

-  Mieszkańcy tej  pięknej sandomierskiej ziemi muszą mieć pewność, że sprawa zostanie doprowadzona do końca.  Jak widać -  takiej pewności rząd PO – PSL nie daje. Mimo, iż napotyka się na opór, to nie można się zniechęcać. Tylko trzeba dalej działać. Aż do skutku – mówił kandydat PiS do Europarlamentu.

- Potrzebne są zdecydowane działania i konkrety. Konkrety ze strony ekipy rządzącej - wtórował posłowi Dudzie poseł Andrzej Bętkowski. – Tymczasem rząd Donalda Tuska zapomniał o tym malowniczym rejonie regionu świętokrzyskiego – skwitował ostro Bętkowski. 

Parlamentarzyści zadeklarowali daleko idącą pomoc i wsparcie dla wszelkich działań mających na celu uratowanie sandomierskich sadów. Poseł Duda wskazał, że to właśnie fundusze unijne są szansą na wyjście z tej dramatycznej sytuacji i należy po nie sięgnąć.

 

Poseł Andrzej Duda podkreślił, że można było uniknąć obecnych problemów. - Kiedy w 2012 roku Miasto Tarnobrzeg zaczęło się starać,  by Minister Skarbu podjął decyzję o zbyciu akcji Kopalni Siarki Machów na rzecz  Miasta Tarnobrzeg, wtedy słychać było głosy - że owszem do zbycia akcji dojść powinno, ale dopiero po zakończeniu rekultywacji terenów pokopalnianych i że proces rekultywacji powinien dokończyć Skarb Państwa. To były bardzo mądre głosy. Niestety merytoryczna strona przegrała z dziwnymi aspiracjami i pomysłami. I dziś za to płacą mieszkańcy powiatu sandomierskiego. Za tamte decyzje tysiące osób jest skazane na życie w strachu i lęku. A na to nie wolno pozwolić – stwierdził zdecydowanie Andrzej Duda.

sala

Sala była pełna.

 

Sandomierskie jabłko  - smaczne i zdrowe

Sprawa uratowania sadów przed zatopieniem nie była jedynym tematem spotkania w Koprzywnicy. Kilka dni wcześniej pojawiły się informacje, że Rosja rozważa wprowadzenie embarga na polskie warzywa i owoce, bo tamtejsze służby sanitarne mają zastrzeżenia do jakości produktów.

Sandomierscy sadownicy od lat sprzedają swoje jabłka, głownie na rynki wschodnie, w tym do Federacji Rosyjskiej. Embargo oznaczałoby duże problemy, bo obecnie w komorach chłodniczych zalegają ogromne zapasy ubiegłorocznych owoców. Producenci mają problem ze zbytem jabłek. To efekt kryzysu ukraińsko – rosyjskiego. - Owoce z komór chłodniczych musimy sprzedać do końca czerwca. Więc czasu jest mało. Embargo znacznie by skomplikowało naszą i tak niełatwą  sytuacje – żalili się uczestnicy spotkania.  

 

- Rosjanie niby dopatrzyli się przekroczeń norm zawartości pestycydów i azotanów. Tymczasem nasze jabłka od dawna są stawiane jako wzór. Nie możemy dać się zastraszyć Rosji. Sandomierskie jabłko znaczy smaczne i zdrowe – skwitował poseł Andrzej Duda.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia