Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu ciepła zima daje w kość?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Drogowcom dobra pogoda tej zimy sprzyja. Dzięki niej na czas ukończono odcinek ekspresowej drogi S74.
Drogowcom dobra pogoda tej zimy sprzyja. Dzięki niej na czas ukończono odcinek ekspresowej drogi S74.
Ciepła zima może położyć niektóre branże gospodarki na łopatki. Tracą producenci ciepła, składy węglowe, branże odzieżowa i turystyczna, rolnicy także mają nietęgie miny. Cieszą się budowlańcy i drogowcy.

Każdy dodatkowy stopień Celsjusza na plusie oznacza tej zimy dla niektórych ogromne straty. Plany finansowe niektórych firm już legły w gruzach, chyba że nadejdą syberyjskie mrozy.

 

DUŻE STRATY

Mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie to zmartwienie dla właścicieli składów węglowych i producentów ciepła.

Przeczytaj też: Kolporter wchodzi w kosmetyki.

- Nawet o 80 procent zmniejszyła się tej zimy sprzedaż węgla dla klientów detalicznych. Jego zużycie zdecydowanie spada. Ponieważ z roku na rok jest on coraz droższy, obecnie kosztuje 750 złotych za tonę, to jest o 100 złotych więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym, nie wszyscy robią jesienią jednorazowy zapas. Gdy zima jest łaskawa, dokupują na bieżąco niewiele. Oni oszczędzają – my, jako firma, nie – mówi Piotr Mochocki, właściciel składu opału Piogres z Sitkówki-Nowiny koło Kielc.

 

- W wyniku ciepłej zimy w IV kwartale 2011 roku PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Kielce sprzedała o ponad 10 procent mniej ciepła w porównaniu z IV kwartałem 2010 roku i 2 procent mniej w stosunku do planu – mówi Zbigniew Fąfara, dyrektor Elektrociepłowni Kielce, spółki należącej do PGE Górnictwo i Energetyki Konwencjonalnej S.A.

 

Wcześniej niż zwykle rozpoczęły wyprzedaże galerie i centra handlowe. Zimowa kolekcja bez mroźnej aury nie miała klientów, więc handlowcy, robią wszystko, aby ją sprzedać. Na starcie wyprzedaży dają nawet 70-procentowe upusty.

Przeczytaj też: Nowy pomysł przedsiębiorców z centrum Kielc - kawa dla seniora za symboliczną złotówkę.

Ale nie wszystkim handlowcom szkodzi brak zimy. Kielecka „Sienkiewka” nie narzeka. – Taka stabilna pogoda sprzyja spacerom, a w konsekwencji zakupom w sklepach w śródmieściu. Najgorzej jest wtedy, gdy jest zimno i plucha, wówczas trudno o klienta – mówi Sebastian Michalski, właściciel sklepów odzieżowych przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.

 

Z ogromnym niepokojem obserwują przyrodę rolnicy. - Jak na tę porę roku jest bardzo ciepło i rośliny zupełnie nie są zahartowane. Jeśli nagle przyjdą mrozy, rolnicy mogą ponieść w produkcji duże straty, a to odbije się także na cenach – mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

 

WIATR W ŻAGLE

Pogoda sprzyja za to drogowcom. Taka zima daje im szanse na nadrobienie opóźnień, na przykład spowodowanych lipcowymi ulewami, ale o oszczędnościach na razie nie można mówić, bo koszty zimowego utrzymania dróg rozlicza się po zakończeniu roku kalendarzowego. Trudno przewidzieć, czym nas zaskoczy pogoda jesienią.

Przeczytaj też: W Świętokrzyskiem przybyło inżynierów.

 

– Przy dobrej pogodzie cały czas toczą się prace nawierzchniowe na obwodnicy Kielc. Ale firmy zajmujące się utrzymaniem dróg pracują bez przerwy, bo zimą każda gwałtowna zmiana temperatur powoduje zagrożenie gołoledzią i oblodzeniem dróg – mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. – Pracują głównie w nocy i pozornie tego nie widać, ale na przykład w czasie ostatnich opadów śniegu na drogi wyjechało 20 sztuk sprzętu – dodaje.

 

Ciepła zima to także dobry czas dla budownictwa. – Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, temperatury nie mają przy pracach budowlanych tak dużego znaczenia, jak kiedyś. Najbardziej przeszkadzają duże opady śniegu lub deszczu – mówi Andrzeja Siłakiewicz, prezes firmy budowlanej Becher Deweloper w Kielcach. – Na naszych budowach praca odbywa się więc bez żadnych utrudnień i zakłóceń.

 

Dobrą passę dla budownictwa potwierdzają na przykład przychody Polskich Składów Budowlanych ze sprzedaży materiałów budowlanych. W grudniu 2011 roku były one aż o 29 procent wyższe niż przed rokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia