Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 4000 zł na wymianę ogrzewania. Tauron oferuje dopłaty do pomp ciepła. Jak skorzystać?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Dofinansowania Taurona do pomp ciepła mogą otrzymać mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego.
Dofinansowania Taurona do pomp ciepła mogą otrzymać mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. HarmvdB / PixaBay
Grupa Tauron przeznaczy blisko 2,5 mln złotych na dopłaty do wymiany ogrzewania w domach jednorodzinnych. W tym roku dofinansowania obejmują pompy ciepła, a ich wysokość wzrosła do ponad 4 tys. złotych. Co zrobić, by skorzystać z programu „Ogrzej się z TAURONEM”?

Spis treści

Program „Ogrzej się z TAURONEM” umożliwia otrzymanie bezzwrotnej dopłaty w wysokości do nawet 4400 zł na wymianę starego ogrzewania. W tym roku uczestnicy odebrali już ponad 1,6 złotych dopłat i jak deklaruje spółka, do końca roku kwota ta wzrośnie o kolejne 900 tys. złotych.

– Systematycznie wspieramy naszych klientów w generowaniu długofalowych oszczędności między innymi poprzez program dofinansowania wymiany ogrzewania na efektywniejsze. Szacujemy, że do końca roku pula środków, jakie otrzymają uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM” sięgnie blisko 2,5 miliona złotych – przekazał Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Podczas tegorocznej edycji dofinansowania obejmują zakup pomp ciepła. Program dotyczy jednak tylko wybranych województw takich jak dolnośląskie, małopolskie, śląskie oraz opolskie.

– Kolejne gospodarstwa domowe z Górnego i Dolnego Śląska, Małopolski oraz województwa opolskiego dołączają każdego miesiąca do naszego programu dofinansowania wymiany ogrzewania, korzystając jednocześnie ze wsparcia technologicznego TAURONA. Nowoczesne technologie grzewcze znacząco obniżają koszty ogrzewania. W tegorocznej edycji programu zwiększyliśmy dopłatę do wymiany dotychczasowego źródła ciepła na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej do kwoty 4400 złotych – zaznacza Przemysław Zaleski, prezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Grupa Tauron podkreśla, że oferowane dofinansowania łączą się z innymi programami wsparcia, czyli m.in. „Czystym Powietrzem” oraz projektami lokalnymi. Oznacza to, że suma dopłat może wzrosnąć do 50 proc., a w niektórych przypadkach prawie 100 proc. wartości inwestycji.

Warto też przeczytać:Pompy ciepła kończą swoją epokę? W programie Czyste Powietrze jest teraz inny król

Jak otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła od Taurona?

Dofinansowanie od Taurona może otrzymać współwłaściciel lub właściciel domu jednorodzinnego. Co istotne, na decyzję o przyznaniu środków nie wpływa rodzaj domu czy stan jego izolacji.

Przy rozpatrywaniu wniosku brane są pod uwagę wiek budynku, a także rodzaj wybranej pompy ciepła. Im starszy budynek, tym większe dopłaty przysługują uczestnikom programu. Na największe korzyści mogą liczyć właściciele nieruchomości wybudowanych przed 1971 rokiem.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie powinny wypełnić formularz na stronie internetowej. Następnie skontaktuje się partner techniczny, który przygotuje ofertę oraz sporządzi umowę na zakup pompy ciepła, instalację, a także dofinansowanie. Dopłata zostanie przekazana na konto bankowe po odebraniu instalacji.

Pompa ciepła – ile kosztuje ogrzewanie domu?

Jak podkreśla Tauron, „w odróżnieniu od klasycznych kotłów na paliwa kopalne i biopaliwa pompa ciepła oddaje kilka razy więcej energii w postaci ciepła, niż pobrała prądu. Może mieć sprawność np. 400 procent, co oznacza, że z 1 kW prądu powstają 4 kW ciepła (współczynnik COP 4)”. Taka wartość jest możliwa ze względu na to, że pobrana energia elektryczna nie jest zamieniana bezpośrednio w ciepło, a służy do odbierania ciepła z otoczenia (z wody, gruntu, powietrza).

Warto wykorzystać synergię pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Prąd ze słońca pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Najwyższe oszczędności uzyskasz w przypadku instalacji hybrydowej, czyli połączonej z siecią, lecz wyposażonej w magazyn energii, instalacja on-gridowa również przyniesie wymierne korzyści – dodaje Tauron w komunikacie prasowym.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła? Zakładając, że w domu o powierzchni 150 mkw. zapotrzebowanie ciepła użytkowego wynosi 90 kWh/mkw to roczny koszt ogrzewania sięga około 3000 zł z fotowoltaiką oraz 5000 zł bez zamontowanej instalacji.

Dopłaty do pomp ciepła można uzyskać także w ramach kilku innych programów rządowych i samorządowych. Wsparcie można uzyskać w ramach projektów takich jak Czyste Powietrze, Stop Smog, Ciepłe Mieszkanie, Moje Ciepło.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 4000 zł na wymianę ogrzewania. Tauron oferuje dopłaty do pomp ciepła. Jak skorzystać? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia