Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koneckie Zakłady Odlewnicze znów rosną w siłę. Nowe linie i plany firmy (WIDEO, ZDJĘCIA)

Mateusz Dudek
Na zdjęciu  Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych na jednej z hal produkcyjnych
Na zdjęciu Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych na jednej z hal produkcyjnych
Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” Spółka Akcyjna inwestuje w Koneckie Zakłady Odlewnicze, spółkę ze 130-letnią tradycją, produkującą i sprzedającą wyroby kanalizacyjne z żeliwa szarego. Właśnie wydała kolejną decyzję o wsparciu inwestycji dla Koneckich Zakładów Odlewniczych. Sprawdziliśmy, co zostanie zrobione - plany są imponujące.

Koneckie Zakłady Odlewnicze to firma z wielkimi tradycjami. Miała swoje trudności ale po zmianach własnościowych w ostatnich latach wyszła na prostą.

Duża inwestycja w Koneckich Zakładach Odlewniczych

Nowa inwestycja obejmie modernizację hal produkcyjnych oraz rozbudowę linii produkcyjnej o nowe, nowoczesne gniazda produkcyjne, ściśle współpracujące z obecną linią technologiczną do produkcji rdzeni, szlifowania, obróbki oraz malowania odlewów. Spółka zatrudni co najmniej 5 nowych pracowników oraz utrzyma zatrudnienie na poziomie 227 etatów.

- Realizujemy obecnie drugi etap inwestycji, którą zaczęliśmy w 2014 roku kiedy to postawiliśmy pionową bezskrzynkową linię formierską Loramendi wraz ze stacją przerobu mas. Obecnie inwestujemy ponad 20 milionów złotych w drugą linię odlewniczą. Będzie to pozioma linia skrzynkowa Savelli o wymiarach formy tysiąc na osiemset milimetrów i wysokości czterysta milimetrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą czyli tunelem chłodzącym i dwiema oczyszczarkami. Planowane zakończenie inwestycji to sierpień tego roku i mamy nadzieję, że po uruchomieniu tej linii będziemy w stanie spełnić wymagania naszych klientów w jeszcze większym stopniu i dołączymy do grona pięciu największych i najbardziej nowoczesnych odlewni w Polsce - powiedział nam Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych.

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” wspiera firmy
- W 2019 roku mija 130 lat od momentu kiedy pierwsze zakłady odlewnicze powstały w Końskich. Kontynuatorem tej tradycji odlewniczej są obecnie Koneckie Zakłady Odlewnicze, których korzenie sięgają 1889 roku. Jest to jeden z najstarszych zakładów produkcyjnych w województwie świętokrzyskim, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynkach międzynarodowych. Koneckie Zakłady Odlewnicze w ciągu ostatnich 8 miesięcy otrzymały dwie decyzje o wsparciu procesów inwestycyjnych na kwotę blisko 40 milionów złotych. To pokazuje, że nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców, jakim jest zwolnienie podatkowe jakie przyznaje Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” i wspiera rozwój świętokrzyskich przedsiębiorstw” - mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Spółka Akcyjna.

Koneckie Zakłady Odlewnicze - legenda ziemi koneckiej

Początek zakładów to schyłek XIX wieku. Wtedy w Końskich w bliskiej od siebie odległości powstały trzy odlewnie : Fabryka Odlewów Żelaznych i Emaliernia Słowianin, której właścicielami byli Hochberg i Ajzenberg; Fabryka Odlewów Żelaznych, Maszyn Rolniczych i Wentylatorów, której właścicielem był Kronenblum oraz Fabryka Odlewów Żelaznych i Zakłady Mechaniczne Neptun własność Mintza.

Rozwój na przełomie XIX i XX wieku był następstwem oddania do eksploatacji w 1885 roku linii kolejowej, umożliwiającej dostawę surowców i wywóz wyrobów z zakładów. W fabrykach produkowano taki sam lub zbliżony asortyment . Były to odlewy kuchenne i piecowe (płyty, drzwiczki, ruszty, piecyki), odlewy budowlane (rury, kształtki, kraty do balkonów), naczynia kuchenne, odlewy sanitarne. Wyroby cieszyły się dużym uznaniem.

W okresie okupacji hitlerowskiej, zakłady pod kierownictwem niemieckim pracowały aż do 1945 roku. Potem zostały upaństwowione zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu w 1948 roku, nastąpiło połączenie wszystkich zakładów w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Koneckie Zakłady Odlewnicze. Pod koniec lat 70-tych pracowało tu około 2700 osób, 10 lat później 2000. W 1998 roku przedsiębiorstwo zostało skomercjalizowane w wyniku czego powstała Spółka Akcyjna Skarbu Państwa. Zakłady przeżywały wielkie problemy. Zatrudnienie spadło do 350 osób. W 2011 roku kupiła je od państwa firma Guss-ex Ryszarda Szostaka i zaczęła wyprowadzać firmę na prostą. Znów tak jak przed laty zaczyna być dumą miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koneckie Zakłady Odlewnicze znów rosną w siłę. Nowe linie i plany firmy (WIDEO, ZDJĘCIA) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia