Nasza Loteria

Nauka języka polskiego dla Ukraińców. Będą ułatwienia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
01.03.2022, Medyka
01.03.2022, Medyka Marzena Bugala/Polska Press
– Wprowadzamy dla Ukraińców ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa MRiPS dodała, kursy językowe będą organizowane także dla medyków.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Marlena Maląg przypomniała, że wprowadzona w połowie marca specustawa uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy.

Obecnie – zgodnie w przepisami ustawy – mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że pracę w Polsce podjęło do tej pory 160 tys. obywateli Ukrainy.

– Teraz wprowadzamy kolejne kamienie milowe, które są bardzo ważne, aby ta praca mogła stać się jeszcze bardziej powszechna – oświadczyła.

Marlena Maląg wskazała, że obywatele Ukrainy, aby móc podjąć pracę w Polsce, potrzebują nauki języka polskiego. – Ponad połowa osób, która ma nadane numery PESEL, to kobiety. Aby mogły pójść do pracy potrzebują opieki nad dziećmi i nauki języka polskiego – dodała.

– Dlatego wprowadzamy do ustawy ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia i będzie mogła być zlecana na uproszczonych zasadach innym podmiotom, które te szkolenia będą przeprowadzały – zapowiedziała.

Minister wskazała, że na polskim rynku brakuje też przedstawicieli branży medycznej - lekarzy, pielęgniarek i położnych. – Tutaj na wniosek samorządu zawodowego tych środowisk wprowadzamy możliwość dodatkowej nauki języka polskiego, która będzie przeprowadzana przez te samorządy zawodowe. Na to szkolenie będziemy przeznaczali 3 tys. zł i dana osoba będzie mogła trzykrotnie, ze względu na swoje kwalifikacje i poziom wykształcenia, wziąć udział w tych szkoleniach – mówiła.

Dodała, że rząd chce też rozszerzyć naukę języka polskiego, organizowaną przez publiczne służby zatrudnienia, dla cudzoziemców, którzy są zarejestrowani jako osoby bezrobotne. Będziemy przeznaczali 2 tys. zł na szkolenie – poinformowała.

– To jest przedsięwzięcie, które pozwala nam systematycznie zasilić polski rynek pracy, a nie zagraża w żaden sposób obywatelom polskim – mówiła minister.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauka języka polskiego dla Ukraińców. Będą ułatwienia - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia