Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Stalowowolskiego? Są mocne nazwiska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku Zdzisław Surowaniec
Wybory samorządowe 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już ponad sto komitetów wyborczych na obszarze działania Krajowego Biura Wyborczego - Delegatury Tarnobrzeg. Część z nich zostało założonych z myślą o wyborach do Rady Powiatu Stalowowolskiego. Jakie ugrupowania będą starać się miejsce w Radzie Powiatu?

Oto komitety, które wystartują do Rady Powiatu Stalowowolskiego
Wybory odbędą się 7 kwietnia. Listy do samorządu powiatu stalowowolskiego mają być wystawione przez komitety: Forum Mieszkańców Powiatu, Prawo i Sprawiedliwość, Stalowa od nowa, Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe i Trzecia Droga.

Mniej radnych powiatowych
Jeśli obecnie radnych powiatu stalowowolskiego jest 23, to od nowej kadencji będzie ich 21. To z powodu mającej liczby mieszkańców. W latach 70. Stalowa Wola miała 72 tysiące mieszkańców. Teraz jest ich 55 tysięcy, widać więc wyraźny spadek. Skutkiem tego w okręgu numer 1 nie będzie 7, ale 6 radnych; w okręgu numer 2 nie 6, a 5. Pozostałe okręgi to: 3 (Radomyśl nad Sanem, Zaleszany (6 radnych) i 4 okręg (Pysznica i Zaleszany - 4 radnych).

Jak na razie wiadomo o pięciu komitetach, które wystawią swoje listy do Rady Powiatu Stalowowolskiego. Podajemy je w kolejności alfabetycznej.

Forum Mieszkańców

Komitet ponadpartyjny powstały na mocy wypracowanego porozumienia bardzo różnych środowisk politycznych i kandydatów bezpartyjnych, na liście wyborczej do Rady Powiatu Powiatu Stalowowolskiego znajdą się między innymi przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Pewniakiem na liście wydaje się pełnomocnik komitetu, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, który nie ujawnił jednak nazwisk żadnych kandydatów.

Prawo i Sprawiedliwość

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, pewniakami w wyborach do Rady Powiatu Stalowowolskiego są obecny starosta Janusz Zarzeczny, obecny przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Chodorek (zastępca naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Stalowej Woli), radna miejska Paulina Miśko i Ryszard Gomółka.

Stalowa od nowa

To komitet będący wynikiem zawartej koalicji kilku organizacji z udziałem Konfederacji. Na pewno do Rady Powiatu kandydować będzie Andrzej Szlęzak, były prezydent Stalowej Woli trzech kadencji i obecny radny wojewódzki. Mówi się także o starcie z tego komitetu doktora Zbigniewa Goli, radnego powiatu. Pełnomocnik komitetu Andrzej Dorosz odmówił podania nazwisk kandydatów. Tłumaczył, że będą prezentowani na specjalnej konferencji prasowej.

Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe

Komitet jest wynikiem zawartej koalicji kilku partii i organizacji, stąd na liście wyborczej można będzie znaleźć osoby związane z Nowoczesną, Lewicą czy Rebeliantami, ale także kandydatów bezpartyjnych. Jak nam powiedział kandydat na prezydenta Stalowej Woli Damian Marczak, nazwiska kandydatów do samorządu będą znane po niedzielnym spotkaniu 11 lutego.

Trzecia Droga

Komitet nie ujawnia na razie nazwisk kandydatów, ale ustaliliśmy, że na liście znajdą się nie tylko reprezentanci Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo pojawią się również kandydaci bezpartyjni, których poglądy są zbliżone do poglądów członków Trzeciej Drogi.

Całkowita liczba komitetów będzie znana 12 lutego, listy kandydatów 4 marca.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie