Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nowa edycja programu "Mój Prąd". Można uzyskać dużo wyższe dofinansowanie m.in. na instalację fotowoltaiki

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać do 31 tys. zł dofinansowania. Opcji dofinansowania jest więcej
Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać do 31 tys. zł dofinansowania. Opcji dofinansowania jest więcej Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rusza kolejna edycja programu "Mój Prąd". Przewidziano większe dofinansowanie m.in. do instalacji fotowoltaiki i magazynów energii, nawet do 31 tys. zł. Wnioski można składać od 15 grudnia 2022 do 31 marca 2023 r.

Kolejna edycja programu "Mój Prąd" rozpoczyna się 15 grudnia 2022. Pierwotnie program miał się zakończyć 22 grudnia, będzie jednak kontynuowany do końca marca 2023 r. lub do wyczerpania środków (cała pula na ten cel to 240 mln zł). W tej edycji przewidziano większe niż dotychczas dofinansowanie do instalacji planów fotowoltaicznych i magazynów energii.

Mój Prąd - jakie dofinansowanie można uzyskać

Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać do 31 tys. zł dofinansowania.

Osoby, które zdecydują się na montaż samej instalacji fotowoltaicznej, otrzymają do 50 proc. kosztów inwestycji, nie więcej niż 6 tys. zł. Dotychczas na ten cel do wzięcia było 4 tys. zł. Zwiększeniu ulegnie też dofinansowanie kupna magazynu energii – będzie można otrzymać 16 tys. zł, a nie jak obecnie 7,5 tys. zł.

W pierwszym kwartale 2023 r. ma też zostać uruchomiony program wsparcia budowy magazynów energii, który będzie skierowany do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD). Chodzi tu o pomoc w budowie zbiorczych magazynów energii przy transformatorach i rozdzielniach. Dzięki temu możliwe będzie odciążanie sieci elektroenergetycznych, szczególnie w newralgicznych punktach.

Szczegóły nowej edycji programu „Mój Prąd” - zmiana dofinansowania od 15 grudnia 2022

Dla wnioskodawców rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla osób rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (tzw. net-metering), którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing, wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi:

CZYTAJ:Tysiące mieszkańców gminy Borzytuchom pozostają bez wody. "Picie wody prosto z kranu jest zabronione"

 • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji fotowoltaicznej (PV) – kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 6 tys. zł;
 • W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:

  - do mikroinstalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł;
  - do magazynu energii do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł;
  - do magazynów ciepła do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł;
  - do systemu EMS / HEMS do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł;

Dla wnioskodawcy rozliczającego się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd (czyli w poprzednich naborach), pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing, wysokość dofinansowania w formie dotacji jest następująca:

 • Dla mikroinstalacji PV, dla której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy element do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (wpisanych w wypłaconym już wniosku) nie więcej niż 3 tys. zł;

- do magazynu energii do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł;
- do magazynów ciepła do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł;
- do systemu EMS / HEMS do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł;

Mój Prąd w 2023 r. działa według nieco innych zasad niż wcześniejsze edycje popularnego programu dopłat.

Mój Prąd 5.0. Jak dostać 58 tys. zł na fotowoltaikę, pompę c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia