Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek przesyłek kurierskich w Polsce

materiał partnera

Rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych w Polsce można podzielić na kilka segmentów. Ze względu na zasięg geograficzny wyróżnia się przesyłki krajowe i międzynarodowe. Według sposobu nadania, paczki dzieli się na: ekspresowe i ekonomiczne. Ze względu na odbiorcę i nadawcę przesyłki klasyfikuje się na: B2B (nadania między firmami), B2C (między firmą, a osobą prywatną) i C2X (nadania osób prywatnych).

Wartość rynku KEP w Polsce

Wartość rynku przesyłek w Polsce rośnie, według raportu PwC w 2015 roku wyniosła ona 4 486 mln zł., a to o 32% więcej niż w 2011. Tendencja wzrostowa utrzymuje się do chwili obecnej. Szacunkowe dane Poczty Polskiej pokazują, że wartość rynku przesyłek kurierskich w Polsce pod koniec 2016 roku wyniosła 5,2 mld zł. Według danych PwC, szacowana wartość rynku KEP w 2017 wyniesie ponad 5,7 mld zł, a w 2018 – 6,4 mld zł. Głównym motorem napędowym dla rozwoju KEP jest rosnąca sprzedaż internetowa i eksport.

Struktura rynku

Według danych PwC, najbardziej dochodowym segmentem rynku w 2015 roku były nadania między firmami (B2B), generowały one 55,3% zysków. Ponad jedną trzecią (34,5%) udziałów w przychodach rynku stanowiły przesyłki B2C. Pod względem liczby nadawanych wolumenów, podobny odsetek udziałów rynkowych przypadł przesyłkom B2B (45,4%) i B2C (46,3%).

Blisko połowę przychodów (49%) na rynku krajowym generowały przesyłki B2B, 40,7% stanowiły nadania firm do osób prywatnych. Pod względem liczby wysyłanym wolumenów 47,5% to nadania B2C, a 44,2% - B2B. Na rynku zagranicznym aż 78,2% przychodów pochodziło z nadań między firmami, pod względem liczby wolumenów również przeważający odsetek (77%) stanowiły przesyłki B2B.

Firmy kurierskie

Portal innpoland.pl podaje, że w 2015 roku działało w Polsce 97 firm kurierskich. Czołowymi operatorami są ciągle DPD, Poczta Polska, DHL, UPS i GLS, w 2014 ich łączny przychód stanowił 80% wartości rynku.

Chcąc nadać przesyłkę nie trzeba jednak korzystać bezpośrednio z usług danej firmy. Obecnie istnieją internetowe platformy, które umożliwiają szybką realizację nadania. Portal epaka.pl oferuje wysyłanie paczek na terenie kraju i za granicą. Firma współpracuje z największymi operatorami kurierskimi w Polsce. Zaletą korzystania z usług internetowych na tej platformie są: oszczędność czasu na negocjacjach z kurierami, brak abonamentu na wysyłki (opłata jedynie za określone nadanie). Dodatkowo firma epaka.pl dostarcza darmowe materiały do zapakowania paczki. Poza tym, każdy może skorzystać ze stacjonarnego punktu operatora, w Polsce działa 150 placówek epaki. Dzięki współpracy z platformą, firmy mogą usprawnić system wysyłek, przez integrację swojego programu sprzedaży z ofertą epaka.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia