Rynek przesyłek kurierskich w Polsce

materiał partnera
Udostępnij:

Rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych w Polsce można podzielić na kilka segmentów. Ze względu na zasięg geograficzny wyróżnia się przesyłki krajowe i międzynarodowe. Według sposobu nadania, paczki dzieli się na: ekspresowe i ekonomiczne. Ze względu na odbiorcę i nadawcę przesyłki klasyfikuje się na: B2B (nadania między firmami), B2C (między firmą, a osobą prywatną) i C2X (nadania osób prywatnych).

Wartość rynku KEP w Polsce

Wartość rynku przesyłek w Polsce rośnie, według raportu PwC w 2015 roku wyniosła ona 4 486 mln zł., a to o 32% więcej niż w 2011. Tendencja wzrostowa utrzymuje się do chwili obecnej. Szacunkowe dane Poczty Polskiej pokazują, że wartość rynku przesyłek kurierskich w Polsce pod koniec 2016 roku wyniosła 5,2 mld zł. Według danych PwC, szacowana wartość rynku KEP w 2017 wyniesie ponad 5,7 mld zł, a w 2018 – 6,4 mld zł. Głównym motorem napędowym dla rozwoju KEP jest rosnąca sprzedaż internetowa i eksport.

Struktura rynku

Według danych PwC, najbardziej dochodowym segmentem rynku w 2015 roku były nadania między firmami (B2B), generowały one 55,3% zysków. Ponad jedną trzecią (34,5%) udziałów w przychodach rynku stanowiły przesyłki B2C. Pod względem liczby nadawanych wolumenów, podobny odsetek udziałów rynkowych przypadł przesyłkom B2B (45,4%) i B2C (46,3%).

Blisko połowę przychodów (49%) na rynku krajowym generowały przesyłki B2B, 40,7% stanowiły nadania firm do osób prywatnych. Pod względem liczby wysyłanym wolumenów 47,5% to nadania B2C, a 44,2% - B2B. Na rynku zagranicznym aż 78,2% przychodów pochodziło z nadań między firmami, pod względem liczby wolumenów również przeważający odsetek (77%) stanowiły przesyłki B2B.

Firmy kurierskie

Portal innpoland.pl podaje, że w 2015 roku działało w Polsce 97 firm kurierskich. Czołowymi operatorami są ciągle DPD, Poczta Polska, DHL, UPS i GLS, w 2014 ich łączny przychód stanowił 80% wartości rynku.

Chcąc nadać przesyłkę nie trzeba jednak korzystać bezpośrednio z usług danej firmy. Obecnie istnieją internetowe platformy, które umożliwiają szybką realizację nadania. Portal epaka.pl oferuje wysyłanie paczek na terenie kraju i za granicą. Firma współpracuje z największymi operatorami kurierskimi w Polsce. Zaletą korzystania z usług internetowych na tej platformie są: oszczędność czasu na negocjacjach z kurierami, brak abonamentu na wysyłki (opłata jedynie za określone nadanie). Dodatkowo firma epaka.pl dostarcza darmowe materiały do zapakowania paczki. Poza tym, każdy może skorzystać ze stacjonarnego punktu operatora, w Polsce działa 150 placówek epaki. Dzięki współpracy z platformą, firmy mogą usprawnić system wysyłek, przez integrację swojego programu sprzedaży z ofertą epaka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia